O obci Zádveřice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Zádveřice jsou poměrně velkou obcí a od roku 1960, kdy se spojili s Rakovou, počet obyvatel překročil číslovku 1300. Dříve přes ni vedla hlavní cesta z Vizovic do Zlína. Procházela okolo slavné továrny na zpracování trnek do tekutého stavu a zanedlouho byla obklopena domy Zádveřic, v nichž návštěvníku padl do oka nádherný evangelický chrám. Silnice se pak z návrší spustila k říčce Lutonince a po překročení železniční trati jste byli v Lípě a Želechovicích. Stará silnice na svém místě sice zůstala dodnes, ale už před mnoha lety se díky té nové na Zlín změnila hlavní trasa. A z té se vám půl kilometru vzdálené Zádveřice spolu s kostelem už jen mihnou za okny vozu. Daleko známější než vlastní obec se tak stal zádveřický Motorest, stojící hned u hlavní cesty. Jen tak mimochodem – byl zde postaven už za minulého režimu, fungoval Non Stop (přesně jak zpíval Michal David v jednom svém hitu) a v té době bylo něco takového raritou. Vedle motorestu se nachází tiskárna Reproprint, která se rozjela těsně po převratu. Své hlavní sídlo v Zádveřicích má dost i jiných firem, ale tou nejznámější je jedno z největších kartografických vydavatelství u nás, které nese jméno SHOCART.
Pokud chcete navštívit vlastní Zádveřice, musíte z hlavní silnice odbočit a do obce sjet. O nejkrásnější jejich dominantě – evangelickému kostelu, který rozhodně stojí za návštěvu, už jsem tady psal. Ale ono se oplatí na chvilku odstavit vůz a projít se zajímavostmi obce pěšmo. Pod kostelním návrším a pod školou se směrem k Lutonince rozkládá parčík s pomníkem Padlým obětem. Zádveřice mají nový hezký Obecní úřad, jehož součástí je i restaurace. Najdete ho u křižovatky na Rakovou a hned naproti stojí stará hospoda U Stojanů, kde se též vaří. Pokud se vydáte hlavní ulici dál východním směrem, narazíte u cesty na trojici krásných starobylých sklípků. Památkově chráněný je v obci dům č.124, který je typickou pasekářskou usedlostí. Zádveřice nejsou přístupny jen po silnici, ale protože leží na železniční trati Otrokovice – Zlín – Vizovice, je možné sem přijet i vlakem.
Jak už jsem se zmínil, oficiální název obce je Zádveřice-Raková: (Pozor, neplést si s Rackovou, která leží za Zlínem v Mladcovských vrších!) Převážná většina projíždějících turistů žije v domnění, že ta Raková leží na periférii větších Zádveřic, ale není to tak – je to samostatná obec, skrývající se v údolíčku potoka Raková a z centra Zádveřic je vzdálena více jak 2 km.
Závěrem ještě něco málo o historii obce: první písemná zmínka o Zádveřicích, nacházejících se na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů, se objevila v zakládací listině vizovického kláštera Smilheim už v roce 1261. (Ale dle nálezů z říčky Lutoninky bylo místo osídleno už ve starší době kamenné.) Další dějiny jsou podobné jako u jiných podobných zemědělských obcí – úroda, neúroda, požáry, války, hlad a prosperita. Třicetiletá vojna se nevyhnula ani Zádveřicím, a když ta hrůza skončila, zůstalo tu stát jen třináct zpustlých stavení. Spolu s mírem ale přišli noví obyvatelé, jejichž rody jsou tu dodnes. Majitelé vsi se střídali – kromě jiných ji vlastnili páni z Gollenu či z Minkvicburku. (Ten poslední rod a jeho zástupkyně Marie Anna asi mnohým z vás nic neřekne, ale ona to nebyla jen tak obyčejná zámecká paní – jedno její dětátko vstoupilo do dějin pod jménem Marie Terezie!)
Většina obyvatelstva se živila zemědělstvím a vyznávala protestanskou víru. Před více jak sto lety obec zažila veliký exodus – místní se s celými rodinami začali stěhovat za „velkou louži“ do USA a téměř všichni (jednalo se o tisícovku původních zádveřických obyvatel!) nakonec skončili v Texasu.