Olomouc - Villa Bellevue
Rekonstruovaný nájemní dům Villa Bellevue patří mezi památky, které dokážou zaujmout hned na první pohled, a přitom se o nich nikde moc nemluví ani nepíše. Je to zřejmě dáno i tím, že se toho o nich zase až tak moc ani neví. Tento článek by měl situaci kolem jedné olomoucké stavby z počátku 20. století alespoň částečně napravit.
Villa Beleuve je – přes svůj honosný název, který můžeme přeložit jako Krásný pohled i Krásný výhled - sice „jen obyčejným“ nájemním domem pana Teplého, ale současně také jednou z nejzajímavějších památek olomoucké části Nová Ulice. Najdeme ji na adrese Resslova č.p. 250/15 a máme zde před sebou půvabný secesní dům, který byl postaven podle návrhu olomouckého architekta Cyrila Knoba v letech 1903 až 1904. Svou stopu zde zanechal i další olomoucký architekt a stavitel – v roce 1912 navrhl nové oplocení v secesním stylu Karel Starší ml.
Činžovní Villa Bellevue je dnes považována – přes své „utajení“ – za významný doklad zástavby tzv. Úřednické čtvrti i za cennou ukázku olomoucké secesní architektury. A také za stavbu, jejíž vznik byl inspirován vídeňskou tvorbou slavného architekta Otto K. Wagnera, zejména jeho souborem nájemních domů na Wienzeile. I tak byla ale Villa Belleuve mezi naše chráněné kulturní památky zařazena teprve v květnu roku 1991. Možná i proto, že jsme po „sametové revoluci“ konečně znovuobjevili Vídeň …
Na závěr snad ještě alespoň pár vět o podobě této památky:
Jedná se o dvoupatrovou blokovou nárožní budovu, jejíž fasáda je v přízemí a v I. patře členěna bosáží. Na ni pak navazuje modrobílý keramický obklad. Průčelí člení ploché rizality, zakončené atikovými štíty s volutově modelovanými okny. Architekt zde použil kombinace florálního a geometrizujícího dekoru. Výzdoba domu vrcholí u nárožního arkýře, završenéhp vysokou stříškou mezi pylony.
A jako PS ještě jedna „kacířská“ myšlenka. Dům je dnes po rekonstrukci a má krásnou, čistou „smetanovou“ fasádu. Ta stará šedivá omšelost mu ale slušela tak nějak víc. Už jen proto, že mnohem více vynikly zdobné prvky na fasádě. Kdo bude chtít, najde na internetu fotografii, kde má novou omítku jen část objektu ... a ta mi dává jednoznačně za pravdu.