Opočno - Kupkovo náměstí
Východočeské Opočno (něco málo přes tři tisíce obyvatel) se může pochlubit nejen hodnotným zámkem s krajinářským parkem, několika kostely, klášterem a jinými stavebními památkami, ale také dvěma pěknými náměstími. Menší a intimnější Trčkovo je středobodem historického jádra, větší Kupkovo je „dělítkem“ mezi starší a novější městskou zástavbou. Ke cti města patří, že své rynky nepojmenovalo po „tatíčkovi“, ale po nejvýznamnějších lidech, kteří zde žili. Rod Trčků byl majitelem panství a kromě přestavby svého feudálního sídla se podstatně zasloužil i o podobu staré části města. František Kupka byl zase velký český malíř a zakladatel orfismu – hnutí, jenž vyjádřovalo vnímání světa pouze barvami. Svými abstraktními obrazy předběhl dobu, ve které žil, minimálně o půl století.
Kupkovo náměstí má protáhlý tvar nepravidelného trojuhelníku o největší délce asi 150 m a šířce 80 metrů. Pod průčelími starých měšťanských domů s barokními jádry, ale převážně klasicistními fasádami, probíhá napříč rynkem v jeho severní části hlavní komunikace. Plocha náměstí je rozdělena na stanoviště busů a hezky upravenou parčíkovou část. V ní nalezneme bustu umělce a pomník padlým obětem, který má podobu balvanu s vyrytými jmény. Největší dominantou volného prostoru je Mariánský morový sloup z roku 1718, jehož autorem se stal italský sochař Giovano Battista Bulla. Přízemní část zdobí sochy svatého Rocha, Františka Xaverského, Šebestiána a Karla Boromejského. Vysoký korintský sloup je nahoře ukončen plastikou Panny Marie Immaculaty. Vedle sloupu se nachází barokní městská kašna.
Z nejvýznamnějších staveb na rynku (sídlo konšelů k nim bohužel nepatří) je třeba se zmínit o kostelu Narození Páně a sousedním komplexu kapucínského kláštera. Na jejich podobě se v sedmnáctém století podepsal architekt P.Bruno z Českých Budějovic a italský stavitel Bernard Minelli. Hlavní oltářní obraz kostela zdobí výjev z narození Ježíše Krista a spolu s dřevěnou kazatelnou pochází z 18.století.
Prostory kláštera obýval kapucínský (františkánský) řád až do roku 1950. Pak byl vládou „jedné strany“ zrušen a nastěhoval se do nich sociální ústav pro ženy. Od roku 2007 jsou jeho vnitřní prostory prázdné.
K nejkrásnějším „světským“ objektům rynku patří nárožní růžové stavení. Jedná se o hodnotný barokní dům z roku 1740 s původní fasádou a částečně zachovanými klenbami. Nahoře je průčelí ozdobeno obrazem Panny Marie Czenstochovské, na západní straně bychom objevili niku s rokokovou soškou sv.Jana Nepomuckého.
Z dalších objektů zaujme tzv.Sokolský dům, v němž žil básník a spisovatel Václav Trnobranský, a pak hlavně Kodymův národní dům, který v současnosti slouží jako „kulturák.“ Najdeme v něm velký sál na hraní divadla, promítání filmů a k provozování koncertů. V malém sálku se hraje loutkové divadlo a v domě pochopitelně nechybí ani „občerstvovna.“
Kupkovo náměstí každý první srpnový víkend ožívá velkou poutí, nazývanou poněkud neobvyklým slůvkem Porcinkule. Ve skutečnosti to bývala františkánská výroční pouť a její název je odvozen od místa poblíž italského Assisi, kde zakladatel řádu – sv.František, vystavěl kapli Panny Marie Andělské. (Do Opočna kapucíni přišli v roce 1677 a setrvali zde až do roku 1950.)
Na závěr ještě jedna zajímavost: na Kupkově náměstí se točily některé scény k filmu Smrt talentovaného ševce, v němž ztvárnil postavu kapitána Exnera herec Jiří Kodet.