Opočno – klášter a římskokatolický kostel Narození Páně
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Na severním konci Kupkova náměstí se nachází areál kláštera. Konvent i zahrada jsou zcela nepřístupné, do interiéru římskokatolického kostela lze alespoň nahlédnout přes mříž. Přístupný je při bohoslužbách, které se tu konají vždy ve středu, pátek a sobotu od 18.00, ve čtvrtek od 7.30. Bližší informace lze najít na internetu: http://www.bihk.cz/dieceze/opocno/.
O založení kláštera v Opočně rozhodla provinciální kapitula kapucínského řádu v roce 1673. Provinciál řádu Martinus Freibergensis se proto s tímto záměrem obrátil na majitele opočenského panství. Hrabě Ludvík Colloredo z Waldsee se svou manželkou Marií Eleonorou z Sinzendorfu si vzali tuto myšlenku za svou a 30. června 1674 položili základní kámen. Kostel byl následně vystavěn v letech 1676 – 1678. Podíleli se na tom mimo jiné řádový architekt P. Bruno z Českých Budějovic a italský stavitel Bernarda Minelliho. První kapucínšti mniši byli do kláštera uvedeni 23. května 1677, ještě před dokončením kostela.
Bohužel v roce 1733 vypukl v klášteře požár, který zničil také kostel. Naštěstí skoro ihned po požáru bylo započato s opravami, které byly hotovy během dvou let. Z té doby také pochází většina z vnitřního zařízení kostela. V roku 1761 byla přistavěna křížová chodba a mariánské kaple jižně od kostela.
Řád kapucínů působil v Opočně až do roku 1950, kdy zasáhla komunistická státní bezpečnost, a v následujícím roce byl do kláštera přestěhován z Hradce Králové sociální ústav pro ženy. Ústav tam vydržel do roku 2007, kdy se přestěhoval do Domova Dědina. Od té doby je klášter prázdný. O převod areálu kláštera od Královéhradeckého kraje usiluje město Opočno, bohužel neúspěšně. Kostela, který je v majetku římskokatolické církve, se to netýká.
Z architektonického hlediska je klášter typickou kapucínskou prostou stavbou s kostelem orientovaným k východu. Konventní budovy jsou připojeny na severní straně. V současnosti je chráněn jako kulturní památka České republiky. Patrně již v období založení kláštera byla vybudována okolo něho zahrada ohraničená kamennou zdí.
S kapucínským kostelem Narození Páně souvisí počátky Opočenské porciunkule, což je patrně nejvýznamnější události v kulturním životě města Opočna pořádaná každý rok. Původně se tato slavnost konala na začátku srpna jako církevní pouť spojená s významným františkánským svátkem, oslavujícím vysvěcení kaple Panny Marie Andělské poblíž italského města Assisi dne 2. srpna 1208. Kapli se lidově říká Porciunkule, což se nakonec přeneslo i na název pouti.
Ve městě a okolí nás ještě zaujalo následující:
- Kavárna U Zámku a varhanář Emanuel Štěpán Petr: https://www.turistika.cz/mista/opocno-kavarna-u-zamku-a-emanuel-stepan-petr
- Zámek a ořešák: https://www.turistika.cz/mista/opocno-zamek-a-krasny-oresak
- kamenný most: https://www.turistika.cz/mista/opocno-kamenny-most-pres-zlaty-potok
- kostel a městská koncertní síň: https://www.turistika.cz/mista/opocno-kostel-panny-marie-a-mestska-koncertni-sin
V nedaleké Dobrušce či Novém Městě nad Metují se nám také líbilo:
- Dobruška a F. L. Věk: https://www.turistika.cz/mista/dobruska-a-frantisek-ladislav-vek-nebo-frantisek-vladislav-hek
- Nové Měst nad Metují aneb Český betlém: https://www.turistika.cz/mista/nove-mesto-nad-metuji-nebo-cesky-betlem
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/