Jedním z častých návštěvníků města Karlovy Vary byl první řecký král po osvobození Řecka z turecké nadvlády v roce 1830, mladší syn bavorského krále Ludvíka I. z rudolfínské linie rodu Wittelsbachů Otto I. (1815-1867). Město navštívil v letech 1836, 1852, 1856, 1864 a 1865. Kromě své první návštěvy bydlel v ostatních případech v domě „U zlatého klíče“ v Mlýnské ulici. Ve zdejších lázních byl vítaným hostem, především pro svou vlídnost, štědrost a příjemné chování.
V okolí Karlových Varů bylo již v minulosti vybudováno či upraveno mnoho vyhlídkových míst. Značné oblibě lázeňských hostů i samotného krále Otty I. se těšila mimo jiné také Orientační výšina (Orientirungs Höhe, 602 m.n.m.). Roku 1852 ji nechali radní se souhlasem Otty I. přejmenovat na Ottovu výšinu (König Otto’s Höhe) a na jejím vrcholu vztyčili pamětní sloup. Jméno autora se nedochovalo. Dne 8. září 1852 byl sloup za přítomnosti krále Otty I. slavnostně odhalen a vysvěcen.
Do roku 1925 je datována oprava sloupu. Ještě v roce 1959 je uváděn sloup ve své původní podobě, někdy poté však byl vandaly poničen. Byl přelomen a zbylo z něho pouze jeho torzo, které dosahovalo asi poloviny původní výšky. Na počátku roku 2002 byla ve stráni pod Ottovou výšinou objevena část poškozeného sloupu.
Roku 2008 se rozhodla společnost Lázeňské lesy Karlovy Vary obnovit vyhlídkovou výšinu včetně Ottova sloupu. Finančně přispělo město Karlovy Vary a Karlovarský kraj. Zprvu se uvažovalo vytvořit objekt zcela nový, ale nakonec bylo rozhodnuto dochované torzo sloupu doplnit o nový kámen. Podle dobových pohlednic a historických záznamů provedl rekonstrukci sloupu restaurátor Jiří Pavlík z Ostrova. Žulový kanelovaný sloup je zakončený abakem a koulí se zlaceným hexagramem v podobě pozlacené hvězdy na vrcholu. Původní nápis na kamenné kouli zněl: „Otto I., König von Griechenland“. Dnes je zde vyryto pouze: „OTTO I.“ Sloup stojí na pravoúhlém stupňovitém soklu, tvořeném čtyřmi plochými kamennými deskami. Celý objekt dosahuje výšky přibližně pěti metrů. Pro příští generace byl do nitra vrcholové hvězdice uložen tubus, obsahující dokumenty od karlovarského historika Stanislava Burachoviče, připomínající historii památky, její obnovu a od karlovarského kronikáře Květoslava Kroči, který přibližuje současnost lázeňského města.
Složité bylo také samotné vztyčení hotového monumentu. Výšina byla upravena i v okolí sloupu Otty I. Několik metrů pod ním se nachází vyhlídková plošina, doplněná průsekem lesa.
Slavnostní odhalení zrekonstruovaného sloupu se konalo ve středu 15. října 2008.
Kdo nezná lázeňské lesy v okolí Karlových Varů, bude asi potřebovat podrobnou mapu. Důležitým orientačním bodem při výletu na Ottovu výšinu jsou Tři kříže. Vede sem asfaltová lesní cesta z ulice Hřbitovní. U Třech křížů je vysílač a hezké vyhlídkové místo. Odtud je potřeba jít asi ještě 200 metrů po žluté a poté odbočit doprava na neznačenou lesní cestu. K Ottově výšině je to pořád do mírného kopce asi 500 metrů. Jedná se o příjemný výšlap a odměnou jsou krásné pohledy na město i jeho okolí.
*
Další zajímavá místa v okolí, která lze navštívit: