Loading...

Oybin – německé městečko a zřícenina českého královského hradu s klášterem

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Oybin, česky se někdy říká Ojivín či Ojvin, je menší výletní, rekreační a lázeňské město v Německu nedaleko hranic s Českem, na jihovýchodě Saska. Už při příjezdu od Žitavy (Zittau) je jasné, že Oybin nebude ležet v žádné rovině. Návštěvníka tak určitě nepřekvapí, když uvidí mohutnou pískovcovou stolovou horu. Procházka městečkem a jeho okolím je určitě zajímavá, ale většina lidí míří ke zdejší největší turistické atrakci a dominantě oblasti Žitavy, kterou je na pískovcové skále stojící romantická zřícenina hradu s klášterem.

Foto: Bubinga

Na mohutné pískovcové hoře v nadmořské výšce 514 metrů, tj. asi 120 metrů nad dnešním městem Oybin, vznikl na počátku 13. století hrad, který měl především strážní charakter při významné obchodní stezce z Čech do Lužice. První písemná zmínka z roku 1290 se týká českého šlechtického rodu Ronovců. Jeden z jeho významných představitelů, Jindřich z Lipé, hrad v letech 1311 – 1319 rozšířil a následně jej i okolní panství vyměnil s králem Janem Lucemburským za území na Moravě. Hrad byl oblíbeným sídlem také císaře a král Karla IV., který ho nechal výrazně přestavět, aby lépe odpovídal tehdejším představám. V roce 1369 vybudoval na Oybinu klášter Celestýnů, který podléhal řádovému klášteru v italské Sulmoně. Během dalšího období byl postaven nový klášterní kostel, který po jeho dokončení 6. listopadu 1384 vysvětil k poctě Svatého Ducha, Panny Marie, s. Václava a sv. Celestýna pražský arcibiskup Jan z Jenštejna.

Výborná poloha a konstrukce hradního areálu se vyplatila na začátku 15. století. V roce 1420 proběhla volba nového českého krále a Žitava se postavila na stranu Zikmunda Lucemburského. To se nelíbilo husitům, kteří podnikli několik tažení do Lužice. Při nich sice zpustošili rozsáhlá území, ale hrad odolal 28. září 1429 jejich útoku. A bylo to dobře, jelikož do kláštera roku 1421uložili tři zapečetěné schránky s relikviemi odvezenými právě před husity z pražské katedrály.

Foto: Bubinga

Ke konci 15. století se započala velká přestavba kláštera, na které se podílel zhořelecký městský stavitel Konrad Pflüger. Práce trvaly až do přelomu 20. a 30. let následujícího století. S příchodem reformace ale rozkvět kláštera skončil. Nový mniši sem již nevstupovali, až nakonec odešel i ten poslední. V roce 1574 hrad s klášterem i okolními pozemky koupila Žitava. Štěstí však Oybinu nepřálo. Místa se zmocnily přírodní síly. 24. března 1577 přišla velká bouře, během níž blesk zapálil skoro všechny stavby v areálu. Škody byly tak velké, že se již nikdo neodhodlal obnovit původní slávu hradu a klášteru. Oybin tak pomalu chátral. K tomu ještě došlo 14. května 1681 ke zřícení velké skály, která strhla především hradní věž.

Foto: Bubinga

S příchodem období romantismu se o zříceniny hradu a kláštera začínali zajímat malíři i další umělci a následně také turisté, kterým byl areál roku 1829 zpřístupněn. V roce 1854 zde dokonce postavili vyhlídkovou restauraci ve švýcarském stylu. Velmi potřebné a rozsáhlé opravy hradu i všech dalších staveb byly započaty až v roce 1990, kdy hrozilo jejich zřícení.

Myslím, že není třeba se podrobněji rozepisovat o dějinách či architektonických stylech hradu, kláštera i dalších staveb. Jedná se totiž o místo a krajinu zvláštní krásy, které si každý člověk určitě oblíbí. Prostě něco úžasného, co stvořila příroda, a vybudovali šikovní lidé před mnoha lety.

Za magickým setkáním s gotikou i romantikou vstupujeme do hradního areálu branou s padacím mostem. Po levé straně stávaly hospodářské budovy a dílny v místě, kde se dnes nachází moderní správní budova s pokladnou a informační kanceláří. Procházíme turniketem a čeká nás prudké stoupání až k další věžové bráně ze 13. nebo počátku 14. století, kterou se dostáváme na hradní nádvoří.

Trochu se tady procházíme a prohlížíme si pozůstatky úředního domu, patrně náležícímu dříve ke klášteru. Rozhlížíme se také z předsunuté půlkruhové věže, pod kterou se nachází ve skále šachta, patrně dřívější cisterna. Na západní straně hradu navštěvujeme nejstarší existující hradní budovu, obytnou věž pánů ze Zittau. Dnes se zde nachází hradní muzeum, které založil v roce 1883 Alfred Moschkau.

Foto: Bubinga

Pokračujeme ke zřícenině císařského paláce, která by měla být jednou z nejpůsobivějších staveb hradu. Já bych však nevyzdvihoval některou část zdejšího areálu. Podle mne je úžasné vše, na co se podívám. Je však pravdou, že zřícenina klášterního kostela z 2. poloviny 14. století je opravdovou lahůdkou. Jedná se o jednolodní stavbu bez střechy, jejíž jižní stěna je zčásti vytesaná v pískovcové skále. K severovýchodní straně kostela je přistavěná svatováclavská kaple sloužící původně jako sakristie.

Mezi císařským palácem a klášterním kostelem se původně nacházely další budovy, z nichž se toho však moc nedochovalo. Zajímavé je ale určitě jedno nádherné gotické okno z konce 15. století, kterému se říká „Knihovní okno“.

Pokračujeme podél severní strany kostela zajímavou křížovou chodbou, která tvoří jediné spojení hradu se zadní částí areálu, kam kdysi vedl most. Na plošině před skalami je upravený hřbitov, který je funkční dodnes. Nejstarší dochovaný hrob Petera von Döbschit je datován rokem 1550. Kdy ale přesně vznikl hřbitov, není známo.

Právě z tohoto místa je úchvatný pohled na císařský palác, jehož zdi se zvedají přímo nad údolím Hausgrund. Stavba má jak jednoduchá okna, tak i jedno pozdně gotické okenní ostění. Mačkáme spoušť fotoaparátu, jsme si totiž jisti, že na tomto místě se fotografie nemůže nepovést.

Foto: Bubinga

K upravené terase před restaurací přiléhá skála, na níž je erb pánů z Lipé a dvě velké kamenné desky s historií hradu. O kousek dál je další cisterna na dešťovou vodu, okolo níž pokračuje vyhlídková cesta s několika vyhlídkami do okolí.

Okolo zříceniny klášterního kostela se vydáváme po cestě, která by měla být vnějším tesaným ochozem vybudovaným v 16. století. Jedná se o jednu z možných cest, které se rozebíhají do různých směrů. Člověk tak tady může chodit a obdivovat všechnu tu krásu. Z některých míst jsou stěny i nádherně zdobená okna na dosah. Na jedné ze skal čteme název Panenský skok. Podle pověsti zde ukončila svůj život nevinná dívka, aby se zachránila před zlým mnichem.

Jedno ze schodišť vede také na vyvýšenou skalní plošinu jihovýchodně od kostela, která byla v minulosti zajištěna hradbou s věží. Dnes však tady z toho moc k vidění není. Ale ta výhledy do okolí a na hrad s klášterem.

Foto: Bubinga

Nakonec naší návštěvy vystupujeme po 126 schodech úzkého točitého schodiště do 25 metrů vysoké vyhlídkové věže s nově vybudovanou vyhlídkou. Po návratu si říkáme, že jsme již viděli a zažili, i to co jsme nečekali. Je to tady opravdu úžasné. Člověk by ale musel ještě mnohokrát navštívit toto místo, sčítat své zážitky i poznatky a vždycky by určitě našel nějaký jiný pohled. Možná by pak mohl říct, že konečně opravdu Oybin poznal.

Potřebné informace k návštěvě je možné se dozvědět na místě v infocentru (Haus des Gastes, Hauptstr. 15, 02797 Kurort Oybin) nebo na internetu (www.oybin.com). Parkoviště jsou ve městě vesměs placená a v hlavní sezóně asi také dost obsazená. V obci pod hradem je konečná stanice úzkokolejné železnice, což může být zajímavá alternativa Dopravy do Oybina. Jízdenku je možné zakoupit již například v Hrádku nad Nisou, vyjde to pak levněji. Informace lze zjistit například v turistickém informačním centru v Hrádku nad Nisou (http://www.branatrojzemi.cz) nebo na internetu (http://www.soeg-zittau.de/cms/).

Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v okolí navštívil:

Foto: Bubinga

- město Hrádek nad Nisou: https://www.turistika.cz/mista/mesto-hradek-nad-nisou-na-okraji-luzickych-hor

- hrad Grabštejn:https://www.turistika.cz/mista/grabstejn-hrad-a-zamek

- Trojmezí: https://www.turistika.cz/mista/trojzemi-u-mesta-hradek-nad-nisou-hranice-trech-statu-ceska-nemecka-a-polska

- Popova skála: https://www.turistika.cz/mista/popova-skala-u-hradku-nad-nisou

- Chrám Pokoje:https://www.turistika.cz/mista/chram-pokoje-kostel-ve-slohu-saske-novorenesance-v-hradku-nad-nisou

- kostel sv. Bartoloměje:https://www.turistika.cz/mista/hradek-nad-nisou-kostel-sv-bartolomeje

Foto: Bubinga

- město Žitava (Zittau):https://www.turistika.cz/mista/zitava-zittau-zajimave-historicke-mesto-kousek-od-hranic

Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/

Podobné příspěvky
Tajemný Oybin

Vydáte-li se do Lužických hor, neváhejte a překročte hranice do Německa. Zde pokračují zmíněné hory horami Žitavskými a jen kousek od hranice je na vysoké skále zřícenina hradu, kláštera a lesní hřbitov.

Přístup do areálu je omezen otevírací dobou a fyzickou kondicí návštěvníka. Je potřeba překonat výškový rozdíl, ale pro pohodlnější výstup je možné využít i výletní vláček.

Nad zříceninou hradu chybí snad jen létající duch, ale i tak návštěvníci nebudou zklamáni. Přestože dodnes svému účelu slouží pouze lesní hřbitov a přilehlá restaurace, čeká na návštěvníky mj. krásná vyhlídka z věže kláštera a vyhlídková cesta po obvodu areálu. Ovšem pozor, zde je proporční omezení.

Pokud si někdo bude chtít tento výlet zpestřit, je možné do Oybinu dojet úzkokolejním vláčkem.

Hrad a klášter Oybin

Informace:

  • Hrad a klášter Qybin je přístupný za vstupné po celý rok;
  • nachází se nad malým lázeňským městečkem Kurort Oybin.

Cesta:

  • přibližně 800 m od vlakového nádraží Kurort Oybin (cesta po schodech, nevhodná pro kočárky, cyklisty, vozíčkáře, ...);
  • přibližně 1,5 km od vlakového nádraží Kurort Oybin (cesta převážně po silnici s chodníkem a lesní cestě).

Dostupnost:

  • cesta od nádraží vede městečkem Kurort Oybin, z městečka cca 100 m po schodech k hradu (po cestě jsou vidět směrovky);
  • možnost cesty z České republiky po turistických trasách (například z Krompachu cca 4 km).

Parním vláčkem:

  • možnost dopravy do Zittau - Žitavy (vlakem, autobusem, autem, ...) a poté parním vláčkem z Zittau do Kurort Oybin.

Cíl:

  • v cíli na turistu čeká hrad a klášter;
  • výhled je opravdu krásný (hrad lze obejít dokola + lze vystoupat na malou rozhlednu);
  • po hradě, klášteře se můžete volně pohybovat.

Cena:

  • Vstupné na hrad a klášter Oybin
    • Děti (6-16 let) - 2 (přibližně 55 Kč)
    • Studenti, učni - 4,5 € - (přibližně 124 Kč)
    • Dospělí - 5 € - (přibližně 138 Kč)
    • Rodinná vstuenka - 12 € (přibližně 330 Kč)

Otevírací doba hradu a klášteru Oybin:

  • Duben - Řijen
    • Každý den: 9:00 - 18:00
  • Listopad - Březen
    • Každý den: 10:00 - 16:00

Suvenýry:

  • turistická známka 317 - Kurort Oybin;
  • turistická známka 321 - BURG UND KLOSTER OYBIN. NATURPARK ZITTAUER GEBIRGE;
  • turistická vizitka 6 - Kloster Oybin;
  • turistická vizitka 255 - Bergkirche Oybin;
  • turistická vizitka 2 - Burg Oybin;
  • turistická vizitka 3 - Kurort Oybin;
  • suvenýry zakoupíte v pokladně hradu Oybin nebo v městečku Kurort Oybin a IC.
Poslední aktualizace: 11.1.2015
Nadmořská výška:
514 metrů nad mořem
WWW stránky:
Oybin – německé městečko a zřícenina českého královského hradu s klášterem na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Oybin – německé městečko a zřícenina českého královského hradu s klášterem

Kurort Oybin - parní vlak, skály, rozhledy
Kurort Oybin - parní vlak, skály, rozhledy
Tipy na výlet
Autem do Olbersdorfu. Odtud parním úzkokolejným vlakem do Kurort …
0.2km
více »
Pohádkový Oybin.
Pohádkový Oybin.
Tipy na výlet
Hranice s Německem přejíždíme u Varnsdorfu, následuje několik odbočení Do…
0.3km
více »
Oybin
Oybin
Zřícenina
Romantická zřícenina hradu Oybin, stojící na temeni pískovcové Stolové ho…
0.4km
více »
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 5.část. Německá část Lužických hor, Oybin.
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 5.část. Německá část Lužických hor, Oybin.
Cestopisy
Ráno v Kurort Oybinu, hned po snídani, kvačíme prohlédnout si měs…
0.4km
více »
Oybin – evangelický kostel jako malovaný  (Ojvín, Kurort Oybin - Bergkirche)
Oybin – evangelický kostel jako malovaný (Ojvín, Kurort Oybin - Bergkirche)
Kostel
I když se to možná na první pohled nezdá, patří evangelický kostel „Na…
0.4km
více »
Kurort Oybin
Kurort Oybin
Žel. stanice
Úzkorozchodná železnice (750 mm) byla uvedena do provozu 25. 11.…
0.4km
více »
Oybin – Rytířská cesta Rytířskou soutěskou  (Ojvín - Ritterschlucht, Rittersweg)
Oybin – Rytířská cesta Rytířskou soutěskou (Ojvín - Ritterschlucht, Rittersweg)
Soutěska
Rytířská cesta – známá též jako Rytířská soutěska – je jednou z přístupových cest k oybinskému hradně–klášternímu skalnímu komplexu.…
0.4km
více »
Severní Čechy – 12. den – Německo: hrad a klášter Oibin, také krásné skály a krásné vyhlídky, horský kostel s dřevěným interiérem; Cvikov – pivovar; Svor - nocleh
Severní Čechy – 12. den – Německo: hrad a klášter Oibin, také krásné skály a krásné vyhlídky, horský kostel s dřevěným interiérem; Cvikov – pivovar; Svor - nocleh
Cestopisy
Úterý 27. 6. 2023 Ještě v noci nás vzbudil pořádný liják, ale usn…
0.5km
více »
Tajemný Oybin
Tajemný Oybin
Zřícenina
Vydáte-li se do Lužických hor, neváhejte a překročte hranice do Německa. Zde pokračují zmíněné hory horami Žitavskými a jen kousek…
0.5km
více »
Chcete vidět najednou romantický hrad, tajemný klášter, okouzlující skály a vyhlídková místa, historické vlaky, lázně i kostel jako malovaný? Volte Saské Švýcarsko a Oybin!
Chcete vidět najednou romantický hrad, tajemný klášter, okouzlující skály a vyhlídková místa, historické vlaky, lázně i kostel jako malovaný? Volte Saské Švýcarsko a Oybin!
Tipy na výlet
Přesněji řečeno letovisko Kurort Oybin neboli počeštěně Ojvín; svého čase…
0.5km
více »
Oybin – klášterní kostel s kaplí sv. Václava  (Ojvín, Kurort Oybin – Klosterkirche mit Wenzelskapelle)
Oybin – klášterní kostel s kaplí sv. Václava (Ojvín, Kurort Oybin – Klosterkirche mit Wenzelskapelle)
Zřícenina
Monumentální kostel kamenného hradně – klášterního komplexu v saském…
0.5km
více »
Oybin – klášter Mons Paracleti a hřbitov na hoře Ojvín  (Kurort Oybin – Kloster und Bergfriedhof)
Oybin – klášter Mons Paracleti a hřbitov na hoře Ojvín (Kurort Oybin – Kloster und Bergfriedhof)
Klášter
Středověký hradní klášter celestinů patří mezi nejvýznamnější a nejnavštěv…
0.5km
více »
Peschekův pomník v Oibynu
Peschekův pomník v Oibynu
Pomník
Pomník se nachází na hoře s Oybinským hradem a klášterem. Na pomníku je busta Dr. Christiana Adolfa Pescheka (též Peška), který žil v letech 1787 až 1859. Ch.A.Pesch…
0.5km
více »
Kelchsteinwächter
Kelchsteinwächter
Skalní útvar
Přírodní památka Kelchsteine je skupina pískovcových skal v Chráněné krajinné oblasti Žitavské hory, která je součástí Přírodního pa…
0.9km
více »
Na skok do Lužických hor v okolí německého Oybinu
Na skok do Lužických hor v okolí německého Oybinu
Tipy na výlet
Výchozím i cílovým místem je lázeňské městečko Oybin. Auto můžeme pohodlně…
1.1km
více »
Hein- Oybin-Hvozd-Hein
Hein- Oybin-Hvozd-Hein
Trasy
Kruho středně náročná trasa, kterou jsme začali v Hainu ( výchozí i koncový bod)Po žluté značce jsme sešli dolů do městečka Oybin.…
1.5km
více »
Žitavské hory
Žitavské hory
Pohoří
Pohoří v Německu přiléhající k českým Lužickým horám. Na rozdíl od nich v…
1.6km
více »
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 4.část. Německá část Lužických hor, Grosse Felsengasse, skal.město Töpfer, Kelchstein.
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 4.část. Německá část Lužických hor, Grosse Felsengasse, skal.město Töpfer, Kelchstein.
Cestopisy
Ráno vyprovodíme Jirku na železniční nádraží v Rynolticích, kde s…
1.8km
více »
Janské kameny
Janské kameny
Skalní útvar
Skupina čedičových skal (604 m) těsně u státní hranice severovýchodně…
1.8km
více »
Severní Čechy – 11. den - Lužické hory: Horní Světlá – sirný pramen; Krompach - okruh 9 km: Babiččin odpočinek – Hvozd (749 m) – Hochwald (rozhledna) (743 m) – Kammloch CD/D - skautská chata Seleška - Babiččin odpočinek
Severní Čechy – 11. den - Lužické hory: Horní Světlá – sirný pramen; Krompach - okruh 9 km: Babiččin odpočinek – Hvozd (749 m) – Hochwald (rozhledna) (743 m) – Kammloch CD/D - skautská chata Seleška - Babiččin odpočinek
Cestopisy
Pondělí 26. 6. 2053 V noci se ochladilo jen nepatrně, ale po včer…
2.2km
více »
zavřít reklamu