Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Dominantou obce Rudoltice nedaleko Lanškrouna je empírový Kostel Sv. Petra a Pavla.
Vybudován byl na počátku 19. století, v letech 1804-1809, a to na místě staršího, dřevěného kostela, doloženého již v 15. století a zbořeného před dokončením kostela současného.
Základní kámen ke stavbě tohoto nového kostela byl položen 28. května roku 1804 a slavnostní vysvěcení hotové stavby se pak uskutečnilo v létě roku 1809.
Svěcení tehdy prováděl farář Franz Müller, který je také pochován na hřbitově u kostela, kde můžeme vidět více pozoruhodných kamenných náhrobků.
Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a věží nad západním průčelím. Na jeho stavbu byl použit materiál vybouraný z vyhořelého barokního Nového zámku na Zámeckém vrchu mezi Rudolticemi a Lanškrounem, z něhož zůstalo do dnešní doby již jen pouhé – byť pozoruhodné – torzo.
Projektantem kostela byl vídeňský liechtensteinský architekt Josef Hardtmuth (autor např. i kostela v České Třebové), vlastní stavbu pak vedl zednický mistr Wenzel Doemel z Žichlínka.
Vnitřní zařízení kostela pochází převážně z 1. poloviny 19. století a je povětšinou dílem J. Bartoše z Dobrušky. Doplňováno bylo postupně díky prostředkům z darů místních obyvatel.
Hlavní oltář zdobí obraz svatých mučedníků Petra a Pavla od malíře Wigena, pořízený roku 1815 a přidržovaný dvojicí andělů po stranách.
Dále se v chrámu nachází boční oltář Neposkvrněného početí Panny Marie, na němž je umístěna socha Immaculaty z roku 1822.
Lavice byly zhotoveny roku 1811, figurálně zdobená kazatelna o dva roky později bratry Antonínem a Václavem Prochaskovými.
Křížová cesta je dílem Dominika Umlaufa z Kyšperka. Varhany jsou z roku 1826 od stavitele Franze Hartwicha z Brna.
Po poslední generální opravě, spolufinancované sbírkou německých rodáků, byl kostel znovu vysvěcen 27. června roku 1992.
Pouť k patronům kostela se slaví každoročně 29. června nebo o nejbližší neděli.
U kostela stojí také jednopatrová pozdně barokní fara, zbudovaná mezi léty 1770-1794.
Před kostelem se nachází kamenné sousoší krucifixu s klečící sv. Máří Magdalenou u paty kříže, dílo z roku 1741, a novodobé sousoší Kalvárie.
Dále můžeme při cestě po turistické značce směrem do České Třebové vidět u silnice v obci ještě skulpturu sv. Jana Nepomuckého z roku 1737.
Na rozcestí při silnici do Lanškrouna stojí kamenný kříž s korpusem z roku 1769.
Klasicistní sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1807 na podstavci s figurálním reliéfem se nachází také při cestě do Ostrova.
E. Poche (ed.), Umělecké památky Čech, 3. sv., webové stránky obce…