Tříčlenná skupina Barium byla vysazena v noci ze 3. na 4. dubna 1944 u Vysoké nad Labem. Jejím velitelem byl štábní kapitán Josef Šandera ("Velký Josef"), radiotelegrafistou poručík Josef Žižka ("Malý Josef") a šifrantem poručík Tomáš Býček. Po počátečních obtížích, kdy většina v Londýně obdržených adres selhala, se jim nakonec podařilo navázat spojení s domácím odbojem v Hradci Králové a posléze i na Rychnovsku, takže během nějaké doby se její operace rozšířily po celém severovýchodu Čech. Není se co divit, neboť tato skupina měla celkem 380 přímých spolupracovníků, z nichž 38 díky tomu přišlo o život.
Její zpravodajská a organizační základna byla vybudována v Hradci Králové, ale po velkém zatýkání v říjnu 1944 se přesunula na Žamberecko. Přesto byla tato skupina nejúspěšnější ze všech, které byly na území protektorátu v roce 1944 vysazeny. Hlavní zásluha tohoto paravýsadku spočívala ve zpravodajské činnosti a v pomoci s aktivizací ilegální činnosti. Nakonec však doplatila na nedůslednou konspiraci. Za pomoci bývalého velitele desantu Glucinium Vítězslava Lepaříka bylo 16. ledna 1945 přivedeno do osady Polsko u Žamberka gestapo. Velitel Šandera zemřel 9. března 1945 v královéhradecké nemocnici, kam byl dovezen po svém pokusu o sebevraždu a Žižka spáchal sebevraždu druhý den po převozu do pankrácké věznice. Jediným, kdo tehdy přežil, byl Tomáš Býček, neboť se skrýval na Semilsku, kde se na jaře 1945 spojil se sovětskými výsadkáři z paravýsadku Chan, v jejichž řadách se podílel na bojích proti nacistům až do konce války, aby se po únoru 1948 navrátil zpět do Velké Británie.
Jako vzpomínka na ně vznikla pamětní deska, která byla umístěna na nové hřbitovní kapli ve Vysoké nad Labem, na jejímž místě se původně nacházela zdevastovaná márnice. Ta byla obecním úřadem zbourána a za 30 000 Kč byl vyhotoven projekt nového objektu, který vyšel na něco přes 650 000 Kč. Nová budova rozlučkové síně byla vybudována stavební četou místního zemědělského družstva a k jejímu vysvěcení Msgre. Josefem Sochou došlo 17. října 1993. Ten tu také celebroval mši svatou a poprvé po 75 letech se rozezněl nad obcí zvon z kapličky.
Neméně slavnou událostí bylo následné odhalení již zmíněné žulové pamětní desky s textem: "KDO NECHCE A NEUMÍ ZA SVOU VLAST BOJOVAT A BOJÍ SE PRO NI UMÍRAT, NEMÁ PRÁVO ŽÍT" JOSEF ŠANDERA NA PAMÁTKU SESKOKU SKUPINY "BARIUM" VE VYSOKÉ NAD LABEM DNE 3. DUBNA 1944 ŠTÁBNÍ KAPITÁN JOSEF ŠANDERA "VELKÝ JOSEF" NAROZEN 14 BŘEZNA 1912 V NÁMĚŠTI NAD OSLAVOU PADL 9 BŘEZNA 1945 PORUČÍK JOSEF ŽIŽKA "MALÝ JOSEF" NAROZEN 10 ŘÍJNA 1913 VE VEJPRNICÍCH U PLZNĚ PADL 17 LEDNA 1945 PORUČÍK TOMÁŠ BÝČEK NAROZEN 10 KVĚTNA 1910 V HOLKOVICÍH ZEMŘEL V LONDÝNĚ, která byla symbolicky umístěna na straně kapličky, jež se nachází poblíž hrobu 10 ruských a československých vojáků, kteří byli popraveni nacisty.
Později byla obcí provedena ještě oprava vstupních hřbitovních vrat a zahájena oprava hřbitovní zdi. 23. srpna 1997 byl objekt oficiálně povýšen na kapličku, a to během slavnostní mše, kterou celebroval královéhradecký biskup Msgre. Karel Otčenášek. V rámci ní bylo vzpomenuto na zemřelé a pochované na zdejším hřbitově, na klášterním hřbitově v Opatovicích nad Labem a na pohřebišti na Kopci sv. Jana, kam dříve Vysoká nad Labem spadala. Rovněž byli připomenuti padlí v prusko-rakouské válce roku 1866 a v obou světových válkách, a to včetně příslušníků již zmíněného paravýsadku Barium. Po skončení aktu, jehož hlavním pořadatelem byl Jaroslav Balada, byli hosté v čele s biskupem Msgre. Karlem Otčenáškem oficiálně přivítáni starostou obce Miloslavem Svobodou. Následně se v prostorách místního zemědělského družstva uskutečnilo posezení občanů se svým biskupem, během něhož bylo podáváno rovněž občerstvení. Od zřízení pamětní desky a vysvěcení kaple se zde pravidelně konají různé vzpomínkové akce, a to ve spolupráci obce s ČSBS, Českou obcí legionářskou, Územní vojenskou správou, Svazem letců a Klubem vojenských výsadkářů veteránů.
Na závěr ještě dodejme, že v roce 2008 k pamětní desce přibyla ještě jedna, jež připomíná 1. května 1945 zastřelenou rodinu Kašparovu z čp. 90, čímž se stala zdejší vzpomínka na všechny oběti 2. světové války a německé okupace kompletní. Nejnovějším přínosem je pak nový pomník v parku u hostince U Salavců, který byl zřízen v letošním roce u příležitosti 80. výročí seskoku tohoto paravýsadku a oficiálně byl představen 3. dubna téhož roku (viz
https://www.vysoka-nad-labem.cz/aktuality/vzpominkova-akce-80-let-od-seskoku-paraskupiny-barium).