Loading...
Toto monumentální bronzové sousoší se většinou nazývá Karel Veliký a jeho strážci, pochází z roku 1878 a jeho podobu navrhli Louis a Charles Rochetové. Nachází se před pařížskou katedrálou Notre - Dame a bylo odlito v celosvětově slavné umělecké dílně bratří Thiébautů (fonderie Thiébaut Frères).
S tímto sousoším a jeho umístěním je spojeno několik zajímavostí. Uveďme si alespoň některé z nich:
Slovo Leude je spojováno s érou Merovejců a označuje franského šlechtice, který slíbil věrnost panovníkovi a patří k jeho družině. Současně je prý také považováno za synonymum nedůvěryhodnosti. Socha je však spíše jistým politickým “prohlášením” a ukázkou nacionalistické symboliky.
Pomník stojí na náměstíčku Notre – Dame, přesněji v jižní části jeho rozšíření, kterému nejen Francouzi říkají parvis (v tomto případě se používá také označení Náměstí Jana Pavla II.). Úkolem parvisu je ještě více zviditelnit monumentálnost příslušné stavby, většinou katedrály.
Původně mělo být toto sousoší vztyčeno před katedrálou v německých Cáchách (Aachenu) – tedy alespoň takto si to ještě v roce 1853 bratři Rochetové představovali. Jeho sádrový model ale představili až na Světové výstavě v roce 1867, na té z roku 1878 pak bylo představeno v bronzové variantě. A roku 1882 se objevilo “prozatimně” na Parvis Notre – Dame a dřevěném podstavci navrženém věhlasným Viollet-le-Ducem. V roce 1895 se vlastníkem sousoší stalo město a od roku 1908 můžeme pod Karlem Velikým a jeho doprovodem vidět současný kamenný podstavec.
Na závěr snad už jen pár doplnění. Karel Veliký je zde zpodobněn jako postarší muž s císařskou korunou Svaté říše římské a žezlem. Jeho doprovod tvoří postavy z Písně o Rolandovi, tedy paladin Oliver, který také vede jeho koně, a sám vojevůdce Roland. Oba jsou ozbrojeni a rozhlížejí se po nepřátelích. Sousoší je spíše alegorické než dobově věrné, protože oba strážci jsou zde více Galy nebo Merovejci než Franky z 8. století, císařská koruna vznikla až více než století po smrti Karla Velikého a zmíněné žezlo dokonce pochází ze 14. století. Sousoší se zjevně hlásí k odkazu Karla Velikého i Napoleona III. Symbolicky pozvedá francouzský „nárok“ na Karla Velikého nad stejná práva Belgie a hlavně Německa (proto také drží Karel tatrálně „francouzské“ žezlo nad „německou“ korunou).
A ještě krátká omluva za kvalitu fotogalerie, která je tvořena skeny fotografií 13 x 9 cm z roku 2005 a má tak pouze ilustrační charakter.