Legiovlak přijel do Šumperka … a pojede do Šternberka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Legiovlak se stává na celém území bývalého Československa stále oblíbenější atrakcí, takže domorodé jistě potěšilo, že zavítal konečně také do Šumperka, považovaného za bránu Jeseníků. Koneckonců i odsud mnozí legionáři pocházeli a bylo by proto stylové, přijet k němu po kolejích, a to nejlépe z východu. Samozřejmě – pokud možno – toho hodně vzdáleného, například ze Sibiře.
Šumperské nádraží se v období od úterý 20. do neděle 25. srpna stalo 22. zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Legiovlak je tvořen 14 zrekonstruovanými vagony a představuje jeden z ešalonů (vojenských vlaků), ve kterých se v průběhu let 1918 až 1920 přesouvaly desetitisíce československých legionářů po Transsibiřské magistrále napříč Ruskem.
Za čím jedeme?
Legiovlak je – coby věrná replika legionářského vlaku nebo alespoň jeho nejčastěji používaných vozů - projektem Československé obce legionářské a skládá se z polní pošty, těplušky, zdravotního vozu, pojízdného kina, velitelského vozu, štábního vagonu, obrněného vozu s dělem a kulomety, plukovní prodejny (tady si můžete koupit různé suvenýry), vagonu krejčovského, kovářského a ubytovacího. Tyto navíc doplňují dva vozy plošinové. Všechny vagóny jsou vybaveny replikami původního vybavení a nechybí ani legionáři v dobových stejnokrojích, originální exponáty i množství informačních panelů.
A jak vlastně tato atrakce, kterou v letech 2014 až 2018 shlédlo přibližně 600.000 návštěvníků vznikla? V letech 2011 až 2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 13 vyřazených historických vagonů. Jeden z plošinových vozů pak dlouhodobě zapůjčily České dráhy a kovářský vagon zrekonstruovala a dodala Nadácia Milana Rastislava Štefánika ve spolupráci s Klubom historickej techniky RD Zvolen.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jako šumperští jsme to měli jednoduché. Pro přespolní v tomto případě platí, že míst, kde se dá najíst i napít, je v okolí šumperského nádraží dost a dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Jedná se určitě o velice atraktivní záležitost, kterou navíc oživí uniformovaní legionáři a 21-minutový dokumentární film.
Nelíbilo: Právě Šumperk má tu smůlu, že parní lokomotiva, která je jinak součástí Legiovlaku, zůstala na opravě v Plzni.
Ostatní informace
Legiovlak je přístupný zcela zdarma, údajně hlavně díky podpoře Ministerstva obrany ČR, Ministerstva dopravy ČR, Českých drah, ČD Cargo a dalších partnerů. V Šumperku je možno ho navštívit každý den v období od úterý 20. srpna až do neděle 25. srpna 2019. Ve všední dny je zde „otevřeno“ od 8,00 do 18,00 hod., o víkendu pak od 9,00 do 19,00 hod. Prohlídky s odborným výkladem zde probíhají každou celou hodinu.
A kdo nestihne Legiovlak během jeho šumperské zastávky, může to zkusit v období od 3. do 8. září v nedalekém Šternberku. Otevírací doba bude i tam stejná.