TURISTIKU PODPORUJÍ
61 570 turistů a cestovatelů
112 353 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 285,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog Plzeňský kraj Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Plzeňsko

Plzeň je čtvrté největší město České republiky a je metropolí Plzeňského kraje. Hlavně díky Plzeňskému pivovaru a tradici ve vaření piva je Plzeň známá po celém světě. K dalším vyhledávaným místům, Loosovy interiéry nebo Historické plzeňské podzemí

Kam vyrazit?   
 Trasy Plzeň a okolí (35)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Plzeňsko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Plzeň - Dinopark v areálu zoologické zahrady

Turistické cíle ZOO a botanické zahrady ZOO

Dinopark v Plzni, který je součástí zoologické zahrady, jsme si prošli během dovolené v Západních Čechách. Auto jsme nechali na parkovišti u zoo, u něhož se nacházela jedna prehistorická příšera, dělajíc tak reklamu ztracenému světu dinosaurů. V pokladně jsme si koupili vstupenku, která platila do ZOO i do Dinoparku a vydali jsme se na celodenní procházku.

Vystavené prehistorické tvory jsme si prohlédli asi v polovině procházky zoologickou zahradou. Dinopark se nacházel v nejvyšší části ZOO, takže výstup k němu byl celkem namáhavý. Monumentální bránou jsme vstoupili do areálu dinoparku, za níž nás přivítal velký Triceratops se svými potomky, jenž žil až na samém konci druhohor na severozápadním území dnešních Spojených států amerických. Na jeho hlavě nás vyděsily tři rohy dlouhé přes jeden metr. Vůbec hlava tohoto dinosaura nám připadala hodně velká, protože zabírala celou čtvrtinu jeho těla o délce až 2,4 metru.

O pár metrů dál jsme zahlédli stádo tří Stegosaurů a protože patří mezi naše oblíbené ještěrky, hned jsme za nimi vyrazili. Pohladili jsme si jeho malou hlavu, v níž nosil mozek velikosti mandarinky. Zblízka jsme si prohlédli pro něho typické velké ploché desky, přičemž menší měl na krku, větší na hřbetě a přední části ocasu. Všimli jsme si, že jeho zadní nohy byly dvakrát delší než přední, takže patřil mezi pomalé dinosaury a jeho rychlost chůze podle dochovaných stop nepřesahovala 7 km/h.

U následujícího dinosaura jsme přemýšleli, jestli máme reklamovat skutečnost, že není vidět celý. Z vody vystrkoval Diplodocus pouze hlavu, jeho tělo nebylo vůbec vidět a přitom s délkou asi 33 - 35 metrů patřil k nejdelším živočichům všech dob. Samozřejmě jsme to nemysleli vážně a namísto reklamace jsme si přečetli, že srdce Diplodoka muselo vážit až 1,6 tuny, aby vypumpovalo krev do celého tělního oběhu. Nepřekvapilo nás, že tento býložravec žil blízko vody, kde bývala rostlinná potrava měkčí, šťavnatější a lépe stravitelná.

Nabídku dinogrilu jsme ignorovali, protože jsme se předtím dobře naobědvali na statku v areálu zoo a místo jídla jsme šli strávit informace o velké ještěrce s názvem Gastonia. Dočetli jsme se, že byla 5 až 6 metrů dlouhý a na jejím těle jsme spatřili velké ostny. Úzká, protáhlá lebka byla chráněná srostlými kostěnými pláty, přední část trupu kostěnými trny, bedra plochou srostlou kostěnou plotnou a ocas, kromě kostěných hrbolů, byl opatřen po bocích i Ostrými kostěnými deskami, které byly používány jako nůžky. Trochu nám připomínal Stegosaura.

Kousek od nás jsme zahlédli fotosaura, ale nechali jsme ho být a přes paleontologické hřiště zamířili za velkým předchůdcem ptáka, který nebyl nikdo jiný než Ornithomimus. Zaujaly nás jeho tříprsté zadní končetiny, štíhlé a dlouhé přední končetiny a dlouhý krk s relativně malou ptačí hlavou. Přečetli jsme si, že běhal až 80 km/h, dosahoval délky asi 3,5 metru, výšky asi 2,1 metru a jeho hmotnost se pohybovala kolem 100 až 175 kg. Tento dinosaurus nám celkovým vzhledem velmi připomínal pštrosa, ovšem s výjimkou dlouhého ocasu.

Když jsme si tohoto rychlého běžce prohlédli, popošli jsme k dalšímu dinosauru zajímavého vzhledu. Parasaurolophus nás totiž zaujal dutým kostěným hřebenem na hlavě směřujícím dozadu, který byl až 180 cm dlouhý a připomínal nám trubici, díky které prý dokázal vydávat různé impozantně hlasité zvuky. Zajímavé také bylo, že se obyčejně pohyboval na všech čtyřech končetinách, ale v případě potřeby se vztyčil na zadní končetiny, například při běhu.

Naproti hřebenáče nám takřka unikl Pteranodon, jehož jsme si skoro nevšimli. Tohoto ptakoještěra, který žil na území dnešních USA jsme velice dobře znali z několika filmů. Ovšem vždy nás dokázal zaujmout svým rozpětím křídel až 9 metrů a výrazným dlouhým výrůstkem na hlavě, který sloužil ke kormidlování za letu nebo udržování stabilní polohy ve vzduchu.

Potom jsme přes dětské hřiště zamířili k jednomu z největších masožravých dinosaurů, kterým byl před 98 - 96 miliony let na území dnešní Argentiny Giganotosaurus. A jelikož některé nehodné děti na hřišti byly opravdu k sežrání, připadalo nám jeho umístění velice vhodné. Dočetli jsme se, že Giganotosaurus vystřídal populárního Tyranosaura na čele neoficiální tabulky velikosti masožravých dinosaurů, ale zároveň byl zřejmě hloupější.

Dalším dinosaurem u dětského hřiště byli dva poměrně velcí Plateosauři, kteří chodili po čtyřech a žili před 212 až 204 milióny let. Dětem by Plateosaurus zřejmě neublížil, ledaže by na něho šlápl nebo by nebohé dítko drželo v ruce strom. Byl totiž býložravec a patřil mezi nejhojnější dinosaury své doby, což potvrzují nálezy jeho fosílií v Německu, Švýcarsku, Anglii, Švédsku, Francii a Grónsku. Zaujalo nás,že žil ve stádech, která zřejmě neustále migrovala za potravou. Živil se nízko rostoucím rostlinstvem, ale byl schopen se postavit na zadní a spásat horní větve stromů či stromových kapradin. Prohlédli jsme si jeho dlouhý krk, ocas a hlavu. V tlamě měl mnoho malých lopatkovitých zubů, které mu pomáhaly ukusovat potravu. Ze sudovitého trupu mu vyrůstaly dlouhé zadní končetiny, dvakrát tak dlouhé jako přední, které byly sice krátké, ale silné. Z pěti prstů předních končetin byl největší palec, zatímco krajní dva prsty zakrněly. Na prvních třech prstech jsme pak spatřili velké zahnuté drápy, kterými se bránil a kterými vyhrabával podzemní části rostlin.

Zvláštním exemplářem v plzeňském dinoparku byl Pliosaurus, velký mořský dravec a nejobávanější predátor od rané jury do spodní křídy. Dozvěděli jsme se, že krátkými krky, masivními hlavami a zuby vyzbrojenými čelistmi mohli Pliosauři zaútočit i na živočichy téměř stejné velikosti a vytrhovat z nich kusy masa podobně jako dnešní žraloci nebo kosatky.

Jelikož Pliosaurus brázdil oceán vedle 3D kina, počkali jsme chvíli, než se skončí film pro předchozí návštěvníky a pak jsme vstoupili dovnitř. Shlédli jsme zajímavý snímek korespondující s tématikou zdejšího parku a když film skončil, zamířili jsme do dinoshopu, kde jsme koupili turistickou známku.

U 3D kina postávala dvojice Brachiosaurů, které jsme si následně prohlédli. Když jsme k nim přišli blíž, poznali jsme, že Brachiosauři patřili největším suchozemským živočichům všech dob, protože jejich dlouhé krky se tyčily vysoko nad námi. Přečetli jsme si, že žili na konci jurské periody před asi 154 miliony let na území dnešní Afriky, byli až 26 metrů dlouzí, 13 metrů vysocí a mohli vážit kolem 30 až 50 tun.

Opustili jsme dva obry a šli se podívat na podstatně menší dinosaury, kterými byla dvojice Chasmosaurů. Dozvěděli jsme se, že to byl asi 5 metrů dlouhý býložravý dinosaurus vážící kolem 2 tun, jenž žil asi před 76 až 74 milióny let na západě dnešní Kanady. Tento čtyřnohý rohatý dinosaurus nás zaujal tím, že měl kostěný límec delší než zbývající část hlavy, poměrně nízkou lebku a dva nadočnicové rohy delší než roh nosový. Všimli jsme si, že disponoval krátkým ocasem, silným zobákem a vystupujícími lícními kostmi.

Měli jsme projitou asi polovinu dinoparku a druhou část jsme zahájili prohlídkou Apatosaura, který se vyskytoval opět v blízkosti dětského hřiště. Ve skutečnosti žil ve období svrchní jury před 150 miliony let na území USA. Když jsme ho uviděli, nápadně nám připomínal Brontosaura, což je však dnes již vědecky neplatné rodové jméno. Nepřekvapilo nás, že měřil asi 21 - 23 metrů a vážil 25 - 35, protože nám připadal opravdu veliký. Stoupli jsme si také pod jeho tělo, které bylo neseno čtyřma sloupovitýma nohama. Všimli jsme si, že na každé z nich měl pět prstů a palce na předních nohou byly opatřeny drápem.

Hned vedle Apatosaura stál Ankylosaurus, mohutný obrněný býložravec, který žil v období křídy před 68-65,5 miliony let. Přečetli jsme si, že šlo o největšího zástupce své čeledi. Byl prý dlouhý okolo 9 - 11 metrů a vážil asi 6 - 12 tun. Pro Ankylosaura bylo typické kostěné brnění, které chránilo celé zvíře před útoky velkých dravců. Viděli jsme také masívní kostěnou palici na ocase, představující nebezpečnou zbraň proti útočícím teropodům.

Opakem obrovských dinosaurů, které jsme doteď viděli, byla skupinka malých tvorů s názvem Repenomamus. Přesto patřil k největším známých druhohorním savcům a žil asi před 130 miliony let na území dnešní Číny. Dozvěděli jsme se, ž dosahoval délky až 1 metr a hmotnosti asi 14 - 16 kg. Byl tedy mnohonásobně větší než drtivá většina ostatních druhohorních savců.

Dva bojující Pachycefalosauři byli naší další zastávkou na cestě dinoparkem. Zjistili jsme, že to byli poměrně malí pětimetroví ptakopánví dinosauři, jejichž hlavním znakem byla kupolovitá lebka. Žili od střední jury až do konce křídy a byli rozšířeni v Severní Americe, Asii a zřejmě i v Evropě.

Dlouho jsme se u nich nezdrželi a pospíchali jsme za menším dravým dinosaurem, který žil v období svrchního triasu a rané jury před asi 203-196 milióny let. Nebylo těžké poznat, že to byl po dvou chodící masožravec, dlouhý přibližně 3 m a vážící kolem 20 kg. Kdybychom byli jeho kořistí, neměli bychom šanci mu uniknout. Předními končetinami, které byly poměrně dlouhé, mohl tento rychlý běžec kořist za běhu uchopit a následně zabít Ostrými pilovitými zuby.

Cesta nás posléze zavedla za Allosaurusem, který masožravcem, ale údajně jeho stisk nebyl dostatečně silný, aby zabil nějakého živočicha, možná tedy byl pouhým mrchožroutem. Zaujalo nás, že Allosauři mohli být na svých cestách sledováni 5 - 6 m dlouhými Ceratosaury, kteří se živili tím, co Allosauři na svém úlovku nechali. Při pohledu na tohoto dravce jsme nepochybovali, že Allosauři stáli na vrcholu potravního řetězce. My jsme jim jako potrava rozhodně posloužit nechtěli a tak jsme pokračovali dál.

Za chvíli jsme přišli k vyhlídce, odkud jsme se pár minut kochali výhledem na zoologickou zahradu pod námi. Potom jsme si prohlédli Maisaura, který strážil své hnízdo z vejci u vyhlídky. Tento hadrosaurid žil ve stádech a hnízdil ve velkých koloniích. Zjistili jsme, že hnízda obsahovala každé asi 25 - 40 vajec uspořádaných do kruhu nebo spirály a po nakladení byla zahřívána přinesenou hnijící vegetací. Býložravá Maiasaura dosahovala až 9 metrů délky, byla dvounohá, ale mohla chodit i po všech čtyřech.

Vzornou matku jsme nechali pečovat o hnízdo a šli dál. Minuli jsme jiného Triceraptora, než kterého jsme viděli na začátku prohlídky dinoparku a pak jsme narazili na nejznámějšího dinosaura. Hrozivě otevřenou tlamu s Ostrými zuby a drápy na předních končetinách na nás necenil nikdo jiný než Tyrannosaurus Rex. Již dávno jsme věděli, že Rexík byl jeden z největších masožravých dinosaurů a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob, který svou tělesnou stavbou patřil k nejmohutnějším a nejnebezpečnějším. Přečetli jsme si, že žil před asi 68 - 66 miliony let na území celého západu dnešních Spojených států amerických. Největší dosud objevený exemplář měřil na délku 12,8 metru a vážil za živa asi 6,5 tuny. Dále jsme se dozvěděli, že měl výborný čich a zrak a dokázal aktivně vyhledávat potravu. Zaujalo nás, že byl přibližně 2,5krát chytřejší než dnešní krokodýl a vzhledem k silným nohám se pravděpodobně pohyboval na svou velikost velmi rychle, snad až kolem 40 km/h. Neuvěřitelné se nám zdálo, že při běhu dělal kroky dlouhé až 5,6 metru, nebo že síla stisku jeho čelistí byla vzhledem k mohutným úponům pro čelistní svalovinu na lebce zřejmě enormní. Jeho lebka byla velmi pevná a dokázala vydržet obrovské nárazy, které by při souboji lebku i většího soupeře téměř rozdrtily.

Nemohli jsme Rexíkovi být vyrovnaným soupeřem, takže jsme jej v tichosti obešli a zamířili za podstatně menším dinosaurem, jemuž bychom ale zase nestačili rychlostně. Skupinka Velociraptorů postávala pod stromy a čekala na svou kořist. Spatřili jsme jen asi 2 metry dlouhé a kolem 20 kilogramů vážícího dravce, který výškou hřbetu nepřesáhl zhruba 80 cm a dosahoval velikosti statného psa. I tak v nás respekt budily jeho drobné Ostré zuby a dráp na noze o délce kolem 6 cm. Nepřekvapilo nás, že Velociraptor pravděpodobně žil a lovil v menších smečkách, zabíjel malé a středně velké obratlovce a mláďata jiných dinosaurů. Přečetli jsme si, že žil asi před 75 - 71 miliony let na území dnešního Mongolska.

Je pravděpodobné, že by Velociraptor v dnešní době mohl být nebezpečný i člověku a tak jsme raději odešli za posledním ještěrem, kterého jsme v dinoparku ještě neviděli. Tím byl Iguanodon, který žil asi před 130 až 120 milióny let v Asii, Evropě a Severní Americe. Dozvěděli jsme se, že to byl velký silný býložravec který se mohl pohybovat po dvou i po čtyřech končetinách. Zuby, které rostly za rohovinou pokrytým zobákem, se podobaly zubům leguána, ale byly mnohem větší a blíže u sebe. Na jeho těle nás zaujaly přední končetiny s poměrně neohebnou dlaní, díky čemuž tři prostřední prsty mohly nést váhu. Palce měly tvar kuželovitých bodců, které trčely směrem od prostředních prstů a napadlo nás, že mohly sloužit k obraně nebo k opatřování potravy. Malíček byl prodloužený a obratný, takže mohl sloužit k manipulaci s předměty. Silné nohy se třemi prsty nám nepřipadly jako vhodné ke běhání, takže Iguanodon rozhodně žádný jogging neprovozoval.

Iguanodon byl tedy posledním dinosaurem, kterého jsme si v plzeňském dinoparku prohlédli. Následně jsme se kolem stánku se zmrzlinou vrátili k bráně, kterou jsme sem vešli a své obutí jsme dále pokládali toliko na území ZOO.

http://plzen.dinopark.cz/

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Podobné příspěvky
DinoPark Plzeň

DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná stezka, dětské paleontologické hřiště, ozvučené a pohyblivé modely.

Výlet do Druhohor - dinopark Plzeň

Dalším typem na výlet, může být právě místo u Plzně, druhohory a jejich obyvatelé. DinoPark Plzeň, Vás tímto obdobím opravdu provede a na vlastní oči budete mít možnost, vidět opravdu velké množství dinosaurů a nejen jich. Od právě narozených až po ty opravdu dospělé.

sezona začíná od 1,4,2010. Park přes zimu uzavřen.

DinoPark-jedinečný zabavný park

DinoPark je unikátní zabavný park pro nejširší veřejnost,je spojen s Zoo Plzeň.V parku se nachází kolem třiceti ozvučených modelů prehistorických zvířat,některé se i pohybují.Múžete navštívit i 3D kino,které je umístěno uvnitř areálu.Vstupné se za kino neplatí,je součástí vstupného.I na děti je pamatováno,je zde pro ně připraveno paleontologické hřiště,různé prolézačky atd.O občerstvení je postáráno v místním DinoCafé a DinoGril.Do DinoParku se dostanete vchodem Vinice(tzv.Horní vrátnicí) nebo přes ZOO.kde si ovšem budete muset zakoupit vstupenku i do zoologické a Botanické zahrady. Z centra Plzně je možnost využít tramvaj č.1 a 4(zastávka u lékařské fakulty)nebo linkou MHD č.41(zastávka Vinice).Vstupné do DinoParku viz.fotogalerie

Nadmořská výška:
348 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.760, 13.358)
Poslední aktualizace: 23.6.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Plzeň

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,1km od místa

Příspěvky z okolí Plzeň - Dinopark v areálu zoologické zahrady

DinoPark Plzeň
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
DinoPark Plzeň
ZOO
DinoPark - Unikátní Výprava do druhohor. Jedinečný zábavní park, součást ZOO Plzeň, druhohorní zvířata v životních veliksotech v přirozeném prostředí. Zábavní i vzdělávací funkce, naučná…
0.1km
více »
Zoologická a botanická zahrada města Plzně – Docela jiný svět
Zoologická a botanická zahrada města Plzně – Docela jiný svět
Tipy a novinky
Plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR. Patří mezi nejnavštěvovanější a chová nejvíce zvířat z tuzemských zoo  – 7000 jedinců v čele s triem nosorožců indických. Na www.zooplzen.cz jsou spuštěny tři online kamery na největší obyvatele zahrady – ži…
0.1km
více »
Tank v ZOO Plzeň
Tank v ZOO Plzeň
Technická památka
Nevím, jak vás, ale mě rozhodně dost překvapilo, když jsem při návštěvě zoologické zahrady v Plzni najednou narazil na tank. Skutečně tam mají vystavený tank, konkrétně americký Sherman z 2. světové války. Pokud s…
0.1km
více »
Docela jiný svět v Zoologické a botanické zahradě města Plzně
Docela jiný svět v Zoologické a botanické zahradě města Plzně
Tipy a novinky
Nejzápadnější z českých zoologických zahrad se nalézá v Plzni. Vznikla již v roce 1926 v městské části Doudlevce a v dnešním jednadvacetihektarovém areálu na Lochotíně působí od roku 1963. Jako jediná v České republice je zároveň sloučena v překrásný funkční cele…
0.1km
více »
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Tipy na výlet
ZOO se nachází na okraji Plzně směr  Radčice v oblasti zvané Pod Vinicemi.Do zoologické zahrady můžete vejít buď hlavním vchodem,kde se i nacházi placené parkoviště nebo sezónním vstupem Vinice v horní části ZOO.Z…
0.2km
více »
Dinopark Plzeň
Dinopark Plzeň
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 67 dálnice D5. Odtud směřujeme do centra Plzně, u Pivovaru odbočíme doprava. Na Křižovatce u obchodního centra odbočíme doleva a na následující křižovatce opět doleva. Odtud směřujeme na Karlovy Vary, a cestou potkáme několik směrovek na Dinopark. Jdeme se podívat na unikátní výstavu pravěkých monster v jejich "přirozeném" prostředí. Cestou…
0.2km
více »
Zoo Plzeň
Zoo Plzeň
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 67 dálnice D5, odkud směřujeme do Plzně. Projedeme kolem hřbitova, pivovaru. Za pivovarem odbočíme Doprava k fotbalovému stadionu a u nákupního centra odbočíme vpravo a na násle…
0.2km
více »
Nejlepším pivnicím kraluje ta U Zlatého tygra
Nejlepším pivnicím kraluje ta U Zlatého tygra
Tipy na výlet
Světový pojem ročenka The World 50 Restaurants se v obměně objevila i v ČR. S.Pellegrino & Acqua Panna vyhlásila nejen v několika kategoriích nejlepší pražské restaurace, ale i pivnice. Hlavní důraz se při hodnocení kladl na kvalitu ošetřeného a načepovaného piva. Z mnoha opakovaně …
0.2km
více »
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Zoologická a botanická zahrada Plzeň
Trasa
Videoprocházka po zoologické a botanické zahradě v Plzni Zoologická zahrada Plzeň je druhá nejstarší zoo u nás. Byla založena v roce 1926 spolkem IRIS v Doudlev…
0.2km
více »
ZOO Plzeň
ZOO Plzeň
ZOO
ZOO s Botanickou zahradou, skleníkem se sukulenty, dětským koutkem, novou expozicí vesnického hospodářství. Na 21,5 ha svého areálu chová v současné době více než 2500 jedinců od 550 druhů obratlovců a na 150 dr…
0.3km
více »
ZOO + DINO Plzeň
ZOO + DINO Plzeň
ZOO
Jsme z Ústí nad Labem, takže jsme výlet pojali formou celodenního bloudění. Jde o spojení Zoologické zahrady, Botanické zahrady a navíc i DINOparku, dle mne asi nejzajímavějšího, který jsme z nabídky mohli vybrat…
0.3km
více »
Alej Kilometrovka
Alej Kilometrovka
Odpočinkové místo
Chráněná alej Kilometrovka v Plzni byla vyměřena v roce 1892. Rok nato byla vysázena okrašlovacím spolkem. Délka aleje činí 1070 metrů. Alej prochází přes lochotínské louky v údolní nivě řeky Mže a směřuje od Kalikovského mlýnu k Lochotínskému parku. Mezi stromy, některými až 200 let se nachází převážně jasan ztepilý, lípa malolistá, lípa velkolistá a olše lepkavá. Mezi…
0.7km
více »
Novinka Bohemia Sekt Ice PiNK dodá létu grády
Novinka Bohemia Sekt Ice PiNK dodá létu grády
Tipy a novinky
Dovolená, dny zalité sluncem, teplé noci, zábava s přáteli. To jsou důvody, proč všichni milujeme léto. Vedle zmrzliny a letního ovoce k bezstarostným letním dnům bezesporu patří i osvěžující drinky. Tím spíš, když se sejde parta dobrých…
0.7km
více »
Sylvánský vrch
Sylvánský vrch
Rozhledna
Sylvánský vrch se nachází na okraji Plzně ve čtvrti Sylván, cca 3,5 km z centra města. Zde je postaven stožár vysoký 68 metrů, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 23 metrů. Rozhledna nabízí kruhový výhled a je možné z ní vidět město Plzeň, ostatní dvě plzeňské rozhledny Chlum a Krkavec, Hrad Radyni nad Starým Plzencem, dále za dobré viditelnosti například vrcholky Šumavy,…
1.4km
více »
Košutecké jezírko
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Košutecké jezírko
Jezero
Košutecké jezírko, dříve bývalo pískovcovým lomem. kvůli jeho přiblížení k budovám byli práce v lomu zastaveny a místo se samovolně zatopilo.  Samostatnou kapitolou je dnes socha, která je…
1.4km
více »
První okruh Plzní
První okruh Plzní
Trasa
Své putování po Plzni jsme zahájili v Pattonově památníku poblíž Sadů pětatřicátníků. Otevřeno je zde od úterý do neděle a za 60,- CZK se zde dozvíte mnoho zajímavého o posledních dnech války na Plzeňsku…
1.5km
více »
Velká synagoga
Velká synagoga
Kostel
Velká synagoga v Plzni (Sady Pětatřicátníků) je druhá největší synagoga v Evropě (třetí na světě). Byla postavena v letech 1890-93 v maursko-románském stylu. Od roku 1894 patří k dominantám Plzně, kde až do počá…
1.8km
více »
Plzeňská radnice
Plzeňská radnice
Dům, budova
Historická radnice je renesančním klenotem nejen města Plzně. Monumentální řadový dům je situovaný v severní frontě náměstí. Hlavní průčelí je pětiosé a pravidelně komponované. Ve střední ose přízemí osový portál, po stranách dvojice oken v toskánských šambránách, jednoduchého typu s prostými plochými suprafenestrami. Významnou součástí řešení průčelí jsou novodobá sgrafita…
1.8km
více »
Procházka po Plzni.
Procházka po Plzni.
Město
Když jsem byl naposledy v Plzni, měl jsem asi tři hodiny volna. Tak jsem se rozhodl projít si historické centrum okolo náměstí Republiky, navštívil jsem Měšťanskou besedu, Kopeckého a Smetanovy sady. Minul jsem Františkánský klášter, krásnou budovu Západočeského muzea, prošel se přes Šafaříkovy a Křižíkovy sady. Dále jsem se podíval k divadlu J.K.Tyla. Pak jsem pokračoval okolo Velké synagogy do Štuncových sadů k fotbalovému stadionu místní Viktorky. Na závěr jsem si nechal legendární plzeňský pivovar…
1.9km
více »
Pivovarské muzeum
Pivovarské muzeum
Muzeum
Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Četná zobrazení a plány půdorysu středověkého města ukazují, že budova se nacházela v těsné blízkosti Městského opevně…
1.9km
více »
Chrám Sv. Bartoloměje
Chrám Sv. Bartoloměje
Chrám
Stavba Chrámu sv. Bartoloměje po r. 1295, dokončení v počátkem 16. století. Velké síňové trojlodí nadané značnou vertikalitou, s jedinou vysokou, štíhlou věží při severní…
1.9km
více »
Plzeň - památky
Plzeň - památky
Tipy na výlet
  Při svý první návštěvě Plzně  https://www.turistika.cz/vylety/festival-svetla-plzen-2015 jsem se rozhodla, že se sem musím ještě vrátit a věnovat se víc památkám, který mě tu zaujaly a při únorový návšt…
1.9km
více »
Divadlo J.K.Tyla
Divadlo J.K.Tyla
Dům, budova
Divadlo bylo vystavěno v letech 1899-1902 podle návrhu arch. Antonína Belšánka nákladem 1 mil. korun. Stavba je pravoúhlého půdorysu. Po obvodu členěna risality. Zadní průčelí postaveno na mohutný postament (sut…
1.9km
více »
Plzeň - náměstí Republiky
Plzeň - náměstí Republiky
Náměstí
V dřívějších dobách bylo náměstí se svými rozměry 139 x 193 m jedním z největších v Evropě. Jeho dominantou a zároveň dominantou města je gotický trojlodní chrám sv. Bartoloměje ze 13. století. V letech 1879–1883 proběhla zásadní přestavba kostela svěřena tehdy známému architektovi Josefu Mockerovi. Ten nechal opravit klenby presbytáře, odstranit barokní hlavní oltář a nahradit jej novým, vy…
1.9km
více »
Plzeň, město na soutoku čtyř řek
Plzeň, město na soutoku čtyř řek
Tipy na výlet
V Plzni jsem se narodila, v Plzni stále žiji. Odtud vyrážím na výlety a sem se ráda vracím. Je to moje rodné město, které je čím dál krásnější. Už se neříká černá Plzeň, jako tomu bývalo v době mého mládí. Hodně c…
1.9km
více »
Plzeňské historické podzemí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňské historické podzemí
Pevnost, opevnění
Objevte život pod městem Navštivte Plzeňské historické podzemí, labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován již od 14. století a který je neoddělitelně spojen s historií i současností města. Poznejte život pod městem a odhalte tajemství autentických nálezů a zá…
1.9km
více »
Plzeň – katedrální kostel sv. Bartoloměje
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeň – katedrální kostel sv. Bartoloměje
Chrám
Se stavbou tohoto kostela se započalo současně se založením města Plzně, tedy po roce 1295. Původně byl pouze filiálkou kostela Všech Svatých v dnešní Roudné. Od roku 1322 přechází kostel pod správu Řádu německých rytířů a stává se kostelem farním. V roce 1993 se pak stává sídelním kostelem plzeňského biskupa, tedy katedrálou. V současné době se kostel nachází na Náměstí Republiky a jeho nejstarší částí  je presbytář, p…
2.4km
více »
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Pivovar Plzeňský Prazdroj
Muzeum
Každá země má své symboly a legendy. Mezi ty české patří plzeňský ležák – Pilsner Urquell, pivo, které inspirovalo více než dvě třetiny všech světových piv s označením pils, pilsner či pilsener. Přijďte se na vlastní oči podíva…
2.4km
více »
Plzeňský pivovar
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Plzeňský pivovar
Muzeum
Právě v Plzeňském pivovaru se v polovině 19. století odehrála revoluce v pivovarnictví. Poprvé v historii lidstva bylo vyrobeno pivo, jak je známe dnes - správně hořký nápoj zlaté barvy, se sněhobílou pěnou. Dnes je pivovar živým a dynamickým místem, …
2.5km
více »
Plzeň hlavní nádraží - železniční stanice
Plzeň hlavní nádraží - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD…
2.9km
více »