Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Koterov byl dříve samostatná ves jihovýchodně od Plzně – při okresní silnici do Starého Plzence, na břehu řeky Úslavy.
Vznikla již ve středověku, první dochované písemné prameny jsou z r. 1369. Právě z těchto pramenů se můžeme dozvědět, že zdejší sedláci si zakoupili právo dědičně užívat své grunty a stali se tak dědičnými nájemci. V této době zde stál i mlýn. Byl to právě mlynář, který nedaleko při silnici do Starého Plzence, tehdy na osamoceném místě, nechal postavit r. 1700 čtyřbokou barokní kapličku Na Hradčanech s cenným portálem a osmibokou lucernou.
Patrně z této doby pochází i velká náves, na které bylo tehdy 12 usedlostí s pozemky o výměře jednoho lánu (18,6 ha), takže zde bylo 12 celoláníků, jak se jim tehdy říkalo. V r. 1515 se Koterov stal majetkem Plzně. Až do první poloviny 18.století byly usedlosti převážně dřevěné. Ve druhé polovině 18.století byly postaveny domky při silnici do Starého Plzence. Tak se dostaly domky až ke čtyřboké kapličce. V první polovině 19.století se začali budovat na návsi kamenné domy ve stylu lidového klasicismu se zdobenými štíty, se vstupními kamennými portály, kde byly často vytesány rok stavby i jméno statkáře. V období kolem r. 1850 zde byla postavena šestiboká kaplička s dřevěnou lucernou. Domy na této návsi byly r. 1995 prohlášeny za vesnickou památkovou rezervaci. Koterovská náves patří mezi nejkrásnější a nejvíce zachovalé návsi Plzeňska.
Dokonce i mlýn se dočkal opravy. Po znárodnění tam hospodařilo JZD, ale bez oprav se budova dostávala do havarijního stavu, až r. 1990 vyhořela. Pak byl mlýn vrácen v restituci dědicům posledního mlynáře, který všechny budovy vč. okolí opravil. Nyní zde sídlí firma ELITE Date, s.r.o.
Od r. 1942 je Koterov součástí Plzně. S Plzní je spojen městskou hromadnou Dopravou. Je zde i železniční zastávka – trať Plzeň – Horažďovice. V r. 2011 byla vybudována naučná stezka Údolím Úslavy, která zde má své 11. zastavení. Nechá se sem po ní dojet z Plzně i na kole. Takže návštěvu mohu jen doporučit. Na své si přijdou i milovníci historie. Na návsi na sloupech veřejného osvětlení jsou umístěny informační tabulky, kde je možno si přečíst řadu zajímavostí o jednotlivých domech. Velká informační tabule je nedaleko kapličky, kde si můžete poslechnout řadu dalších zajímavostí.
Na návsi na budově Sokolovny je umístěna cedule Hostinec, takže předpokládám, že odpoledne v sezoně by mohlo fungovat i občerstvení. My tam byli dopoledne, takže jsme se ani nepokoušeli jít dovnitř – bohužel. Ráda bych tam někdy ještě zajela na kole – pak doplním tuto důležitou informaci.
Časem ještě fotky přidám.