Plzeň: Prameny na Roudné
Stručný popis místa: Prameniště se nachází pod dnešní Fakultní nemocnicí Lochotín, schované v lesíku jen kousek od nemocničních budov. Prameny by tu měly být dva (víc jsem jich nenašla). Najdete tu zbytky vodovodu, Kunčin pramen se může chlubit i mozaikovým portálem, odpočinout si můžete na lavičkách u Kunčina pramene nebo u malého rybníčku, který prameny napájejí. Dříve prý vedla k pramenům pěšina přímo z areálu nemocnice, místo bylo sice málo udržované, ale lidé sem poměrně hojně chodili na procházky, a též si odnášeli vodu z pramenů v lahvích. Já jsem sice pěšinu neobjevila, ale k pramenům se snadno dostanete z parkoviště P3 ulicí Pramenní kolem nemocničních ubytoven.
Historie: V okolí pramenů byly nalezeny stopy lidského osídlení datované do pozdní doby kamenné a mezolitu. Později vyrůstá v blízkosti pramenů Kunčin hrádek a kostel Všech svatých a také se o pramenech objevují první písemné zprávy. Ty pocházejí z 15. století. Prameny byly využívány jako zdroj pitné vody a později byly začleněny do městského vodohospodářského systému. To už musíme poskočit zase trochu dále do 18. století, kdy byla voda z pramenů unikátním gravitačním vodovodem dopravována až do centra Plzně. Tam dodával vodu do deseti městských kašen. Vodovod vedl přímo skrz kopec Všech svatých.
Cedulka s textem kousek nad Kunčiným pramenem a pomník od Kurta Gebauera z roku 2019 připomíná zaniklou osadu Amerika. Za druhé světové války byla vybombardována (pokud si to dobře pamatuji z textu, o život zde přišli dva lidé – babička a vnučka), a zbytky osady musely ustoupit výstavbě nemocnice. Nálety poškodily prý i prameny, protože ještě před druhou světovou válkou jich podle pamětníků bylo pět.
V současnosti je zákoutí obnoveno hlavně díky činnosti místních spolků, studánky se dokonce staly součástí festivalu světla BLIK BLIK. Autorem mozaiky je plzeňský umělec Pavel Deynk, vytvořil jí v roce 2017. Voda se prý pít nedá, a to ani po převaření, jak návštěvníky studánek informují cedulky. Voda překračuje legislativní limity co se týče bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií.
Přístup: Jednu cestu přímo z nemocničního areálu už jsem zmínila v úvodu. Nejrychlejší cesta je ale asi z autobusové zastávky Zadní Roudná – na první křižovatce zahnete doleva do ulice Pramenní a přijdete až na místo. Nebo ze zastávky Malická, odkud je to jen kousek od křižovatky s ulicí Všech Svatých, která vede ke stejnojmennému kostelu a pak už stačí jen seběhnout kopec směrem k nemocnici. Dá se sem dojít i ze zastávky tramvaje č. 1 Lékařská fakulta nebo ze zastávky Pod Záhorskem, ale daleko to není ani ze samotného centra města.
Další zajímavosti v okolí:
Přímo na dohled zastávky Lékařská fakulta se nachází Židovský hřbitov a kousek od prameniště leží též zmiňovaný kostel Všech Svatých. Počítejte ovšem s tím, že hřbitov je otevřen jen každou první středu v měsíci. Na přání je prý ale možno domluvit komentovanou prohlídku kostela a hřbitova. Co se trochu vzdálenějších cílů týče vyrazit můžete do ZOO, do Lochotínského parku k Čertově kazatelně či na Bolevecký rybník nebo k některému z dalších rybníků Bolevecké rybniční soustavy.
Zdroje:
Prameny na Roudné: dostupné online: https://plzenoviny.cz/poznavame-plzen-prameny-na-roudne/
České mozaiky: dostupné online:https://ceskemozaiky.cz/zaznam/2233
Prameny na Roudné: dostupné online https://www.estudanky.eu/787-prameny-na-roudne