Podkoren – kostel sv. Ondřeje (cerkev svetega Andreja)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nejvýraznější stavbou a nejvýznamnější památkou historické slovinské obce Podkoren, nacházející se pod kranjskogorskými sjezdovkami, je bezesporu zdejší kostel sv. Ondřeje. Kdyby tento – původně gotický - svatostánek nestál na okraji obce, mohli bychom bez uzardění hovořit o skutečném středobodu zdejšího všehomira. V každém případě se však jedná o sakrální památku velmi zajímavou a bylo by určitě škoda, minout ji bez povšimnutí. Už jen proto, že si - přes pozdější barokizaci – tento hřbitovní kostelík ponechal i něco ze svého někdejšího slušivého gotického hávu.
Kostel stával v centru původní obce, která vznikla při dlážděné cestě na Korutany ještě dříve, než nedaleká Kranjska Gora. Původně se zřejmě jednalo o velice malý románský kostelík, snad o velikosti dnešního presbytáře. Ten byl později upraven a výrazně rozšířen, ovšem již ve stylu gotickém. Více než zbytky gotických žeber však odborníky potěšil objev původních fresek na severní straně kostela. Obnova fasády se v tomto případě opravdu vyplatila. V 17. století pak byla gotická okna nahrazena většími, barokními.
Další větší opravy pak byly na hřbitovním kostele provedeny až v letech 1859 a 1860. Na jedné straně sice chyběly finance, na té druhé však tudy procházely desetitisíce poutníků. No a chátrající svatostánek dělal obci ostudu. Z tohoto období také pochází kostelní hodiny. V roce 1899 je kompletně rekonstruováno zastřešení kostela i jeho zvonice. Interiér byl následně rekonstruován podle projektu radovljického architekta Janeze Vurnika.
Jeho hlavním úkolem bylo obnovení tří chrámových oltářů, zasvěcených sv. Ondřejovi, Matce Boží a sv. Martinovi. V rámci těchto úprav nechal Vurnik také odstranit některé nepůvodní a nekvalitní sochy. Interiér kostela následně vymaloval malíř Matija Bradašek. Veškeré práce byly dokončeny v polovině listopadu 1899. Tehdy také proběhly velké oslavy a kostel získal nové sochy Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Josefa i novou křížovou cestu. Poslední renovace kostela zde proběhla v roce 1987 a o dva roky později byly ještě „elektrifikovány“ kostelní zvony.
Přes uvedené přestavby a rozšiřující úpravy, provedené převážně v průběhu 18. a 19. století, si kostel zachoval také několik starších stavebních prvků i cenných uměleckých děl. Nejčastěji bývá v této souvislosti zmiňováno zobrazení sv. Ondřeje a - ve zvláštním výklenku na stěně kůru umístěné – vypodobnění Sedmi svátostí, pocházející od neznámého autora. Ty doplňují obrazy slovinského pozdně barokního malíře Leopolda Layera.