Stejně jako jinde, tak i ve Vysoké nad Labem přinesla 1. světová válka mnoho neštěstí, smutku, odříkání i materiálních škod, jež byly způsobeny též velkým množstvím různých rekvizicí. Nejhorším však bylo pro zdejší občany to, když se dozvěděli, že jejich synové, manželé nebo bratři padli a neměli ani možnost se s nimi rozloučit, protože byli pohřbeni stovky kilometrů daleko nebo dokonce jejich tělo nebylo nikdy nalezeno, což bylo ještě horší.
O uctění památky 32 zdejších padlých se hovořilo již po vzniku ČSR, ale obec v čele se starostou Janem Koblížkem z čp. 67 se tehdy ohledně tohoto plánu ošívala. Oslaven byl první 28. říjen a stále se nic nedělo. Nakonec byl tento pomník postaven díky iniciativě a přičiněním místního dorostu republikánské strany, který se ustavil v roce 1919 a zprvu převzal úkoly nedávno rozpuštěného nejstaršího spolku v obci – Hospodářské jednoty (původně nazývané jako Hospodářská jednota čtenářsko-zábavní a ustavené již 25. února 1883). Návrh sám na zřízení pomníku měl na svědomí zdejší učitel Jan Beránek, provedení veškerých náležitostí vzal na sebe již zmíněný místní agrárnický dorost a obec se spokojila s protektorátem nad touto akcí.
Místní lidé byli skutečně štědří, protože se vybralo na 12 000 Kč a čistý výnos ve výši 2 400 Kč byl uložen a věnován v roce 1922 vzniklé TJ Sokol. Zhotovením pomníku byl pověřen sochař Josef Doležal z Pardubic, který si za práci řekl 5 000 Kč. Za místo k jeho vztyčení byl vybrán pozemek na západní straně školy, kde se předtím nacházela letní tělocvična, která byla přemístěna na opačnou stranu, kde původně bývala velká a nevzhledná louže, k jejímuž zavezení došlo poté, co u ní stojící obecní domek roku 1909 vyhořel. Materiál – hořický pískovec – věnovala na tento účel správa dašického velkostatku ve Vysokém Chvojně. Tento kámen totiž stával u panské myslivny ve Vysoké nad Labem a vztyčen byl na paměť toho, že tu bylo provoláno „Halali“ při honu, jehož se zúčastnila bývalá císařovna Alžběta Bavorská, manželka císaře Františka Josefa I. Na něm byl vytesán památný německý nápis. Po převratu se stal tento pomník nemilou a nechtěnou vzpomínkou na staré časy habsburské monarchie. Většina kamene byla využita na nový pomník, zbytek byl ponechán na svém místě.
Ke slavnostnímu odhalení pomníku, který nese vytesaný nápis: „ČINY VAŠE NECHŤ NEDAJÍ ZAPOMENOUT MINULOSTI, VŽDY PŘIPOMENOU NÁRODU POVINNOST K BUDOUCNOSTI.“ a pod ním tabulku se jmény padlých: „ARNOŠT ALOIS 31 R. ARNOŠT FRANT. 24 R. ARNOŠT JOSEF 21 R. CABICAR MATĚJ 46 R. ČERVINKA VÁCL. 41 R. DANIHELKA JOS. 38 R. GROSSER RUD. 27 R. HEMELIK VÁCL. 23 R. JAKOUBEK JOS. 70 R. JIROUT JOSEF 29 R. JIROUT JAN 23 R. KAŠPAR VÁCL. 43 R. KUČERA JOS. 33 R. KUČERA KAREL 23 R. KUNART JAROSL. 19 R. MACHEK JAN 25 R. NAVRÁTIL JOS. 35 R. NOVÁK LAD. 21 R. NOVOTNÝ JOS. 49 R. NOVOTNÝ FRANT. 21 R. PETERA FRANT. 30 R. PETERA JAN 24 R. PÍRKO FRANT. 45 R. ŘEBÍČEK JAN 28 R. ŘEBÍČEK FRANT. 21 R. SKOŘEPA JOS. 36 SLABÝ ANT. 39 R. ŠEJVL KAREL 28 R. ŠIMŮNEK JOS. 41 R. ŠTĚRBA FRANT. 33 R. ŠVAGERKA ANT. 38 R. TRNKA JAROSL. 20 R.“, došlo 26. června 1921, i když sama slavnost byla zahájena již předchozího dne velkým promenádním koncertem, který byl zahájen v 19.00 hod. Tehdy se jednalo o jednu z největších akcí, jež byla uspořádána na území obce. Však se zde sešla řada lidí, a to nejen z obce samé, ale i z celého širého okolí. Do pomníku byla vložena pamětní listina a prsť z francouzského bojiště, kterou daroval legionář Josef Neuman z Opatovic nad Labem. Nad zahrádkou okolo převzala patronát školní mládež.
Od té doby se u pomníku konaly různé vzpomínkové akce (viz
https://www.vysoka-nad-labem.cz/vzpominkova-akce-k-65-vyroci-tragickych-udalosti-zaveru-ii-svetove-valky?mainSection-dataAggregatorCalendar-3677519-date=201907), i když za komunistického režimu se dostal do stínu pomníku nad myslivnou, a díky vzorné péči, z níž zmiňme zejména poslední opravu v roce 2008, je pomník stále ozdobou obce a fakticky vypadá tak, jako kdyby mu nebylo více než 100 let, což lze zjistit jen letmým srovnáním historické fotografie s dnešním vzhledem (viz
https://www.vysoka-nad-labem.cz/historie-obecnich-zvonu-foto-pohlednice?mainSection-dataAggregatorCalendar-3677519-date=201808). Další informace o něm lze nalézt zde:
https://www.vysoka-nad-labem.cz/legionari.