Loading...
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Znaveného poutníka pěšího nebo okoleného jistě potěší přítomnost malé studánky pod sedlem Skřítek (to je tam, jak je odbočka na Rabštejn). Zhruba 300 m ve směru modré značky na Rabštejn narazí na dřevěný stojan označující přítomnost pramene Oskavy. Skutečně po krátkém úseku pod cestou najde označený pramen a upravenou studánku. Na bílé tabulce se dozvíme, že pramen označili při pochodu Eurorando 2011 turisté z Uničova. Ovšem upravená studánka bude zřejmě novější. Protože mimo letošní mizerné zimy zde minimálně jednou do roka (i vícekrát) projedu na běžkách, občas s kolem a zatím jsem šipku k pramínku nezaregistroval. Takže máme v Jeseníkách další označený a upravený pramen.
Podle udávaných parametrů je pramen Oskavy ve výšce 831 m n.m (ačkoliv je to asi výše), položen na východním (lépe jihovýchodním) svahu Černých kamenů (954 m), tedy jednoho z nejvyšších vrcholů Hraběšické hornatiny (vedlejší vrchol Bílých kamenů 956 m).
Oskava je spíše podprůměrnou řekou či říčkou, celková délka je těsně přes 50 km (50,3). Celková plocha povodí je 569 km2, nejvíce vody pobere ze svých přítoků v Hraběšické hornatině (Dlouhý potok, Václavovský, Mladoňovský tj. zprava), levostranné přítoky (Dražůvka, Oslava, Teplička, Sitka) přivádí vody z Nízkého Jeseníku, dá se totiž říci, že údolí Oskavy odděluje celky Hanušovické vrchoviny (kam ta Hraběšická patří) právě od pásma Nízké Jeseníku.
Podle hlásného profilu v Uničově je průměrný průtok těsně přes 2 m3/s, stoletá voda je udávaná v množství 76 m3/s.
Samotná studánka je jednoduše upravená dřevěná stříška s dřevěným korýtkem, které svádí vodu z malé pramenné mísy. A protože je celkem nedaleko hlavní silnice č. 11, dal jse do kolonky dostupné autem po celý rok...