Pražské Vinohrady: luxusní vily s noblesou první republiky
Turistické cíle • Městská část
Vinohrady představují výstavní rezidenční čtvrť s odkazem Karla IV. Ten nechal lokalitu osázet vinicemi. Až na přelomu 19. a 20. století se s novou zástavbou proměnily Vinohrady na skutečné město. Do nových činžovních domů a vil se začala stěhovat elita národa. Vinohrady se staly centrem intelektuálů, umělců a zvláště architektů, kteří se také podepsali na jejich dnešní podobě s nádechem elegance a luxusu.
Vila bratří Čapků, pátečníci a svobodní zednáři
Vinohrady se na začátku dvacátého století mj. staly domovem Karla a Josefa Čapkových. Jejich dvojvila tady vyrostla v roce 1924, o její podobu se postaral Ladislav Machoň.Ladislav Machoň, inspirovaný Janem Kotěrou, vůdčí osobností prvorepublikové architektury, také vtiskl podobu Pokorného vile na Dykově ulici. Zatímco vila bratří Čapků zvenčí zaujme jen jednoduchou elegancí, vila Františka Pokorného, člena správní rady Maršnerovy čokoládovny (Orion), na první pohled upoutá nevšedním pojetím. Je netradičně obložena pálenými tvárnicemi. Ty navíc vytvářejí geometrické obrazce, které mají odkazovat na svobodné zednáře. Otisk svobodných zednářů je patrný i v interiéru domu, kde se údajně svobodní zednáři také údajně scházeli. To u Čapků se scházeli tzv. pátečníci, skupina intelektuálů v čele s T. G. Masarykem. I dnes si můžete vychutnat atmosféru třicátých let, kterou dvojvila bratří Čapků dýchala a dýchá. Je dostupná i prostřednictvím virtuální prohlídky na webu radnice Prahy 10.
Slavný architekt Jan Kotěra a jeho slavná vila
Vinohrady svou jednoduchou elegancí zdobí i slavná Kotěrova vila ještě slavnějších architekta. Jan Kotěra, celým jménem Jan Karel Zdenko Kotěra, mj. Baťův poradce pro architekturu, zanechal svůj otisk v mnoha českých městech. Zpravidla ho ztvárnil v podobě režných cihel, typického kotěrovského znaku. Právě režné zdivo využil Kotěra i na své rodinné vile na Vinohradech. Kotěrovova vila v Hradečínské ulici pochází z let 1908 – 1909. Architekt omezuje dekorativnost na povrchové materiály. Vyznává čistotu a účelnost.Nový Vila dům Na Vinici
Čistota a účelnost charakterizuje i novostavbu, která na Vinohradech právě vyrůstá v režii společnosti PSN. Vila dům Na Vinici odkazuje na noblesní prvorepublikové vily, ale současně dýchá mladistvou svěžestí. Nadčasový design provází moderní technologie pro maximální uživatelský komfort, ale respektuje přitom tradiční hodnoty bydlení. Do čtyř pater se vešlo 27 bytů různých dispozic.Vila dům Na Vinici nabízí příjemné městské bydlení v zeleni, v těsné blízkosti oblíbeného parku Havlíčkovy sady (Grébovka). Právě takové, které v době první republiky zlákalo i slavné osobnosti. Dnes toto bydlení láká každého, ostatně Vinohrady jsou i dnes tou nejvyhledávanější pražskou čtvrtí.