Na ulici Jana Masaryka 165/22 na pražských Vinohradech je zasazená půvabná vila Osvěta, obklopená rozlehlou zahradou. Svým jménem odkazuje na kulturní, vědecký a politický měsíčník Osvěta. V roce 1871 ho založil spisovatel Václav Vlček, který ho vydával a redigoval až do své smrti v roce 1908. Časopis s Vlčkem rozvíjel mj. i budoucí prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Masaryk se svoji rodinou také obýval druhé patro Vlčkovy vily Osvěta.
T. G. Masaryk v Praze
V červnu 1884, v době, kdy přednášel na pražské univerzitě dějiny filosofie, logiku, etiku nebo základy sociologie a psychologie se Masaryk do vily nad Nuselským údolím nastěhoval se svou ženou Charlotou. Právě tady se jim v září téhož roku narodil Jan Masaryk, budoucí československý ministr zahraničí. Děti Alice a Herbert chodili od září 1886 do obecné školy naproti vile.
Masarykovi se na tehdejší Čelakovského 18 přestěhovali z Rubešovy ulice na Vinohradech, kde pobývali jen několik měsíců. Jejich první adresou v Praze byla Karlova třída, dnešní Holečkova na Smíchově. Přesunuli se sem z Vídně.
Na Čelakovského ve vile Osvěta žili do listopadu roku 1888. To museli vilu Vlčka opustit. Důvodem byl spor o pravost rukopisů Královedvorského a Zelenohorského. Vlček a Masaryk jako odpůrce pravosti rukopisů se v něm zásadně rozcházeli. Než se T. G. Masaryk jako prezident dostal na
Pražský hrad, bydlel s rodinou v Praze i na Novém Městě v domě U rytířů a v různých domech na Malé Straně a Hradčanech.
Jan Masaryk v Praze
„V tomto domě se 14.září 1886 narodil Jan Masaryk československý diplomat a státník, jeden z velkých demokratů 20.století.“
Tak zní text pamětní desky, která je zasazená u masivní brány k vile Osvěta. Jan Masaryk se také osobně účastnil slavnostního odhalení pamětní desky na vjezdové bráně v roce 1946, která připomíná pobyt Masarykových ve vile.
U příležitosti 120. výročí narození Jana Masaryka pak byla 14. září 2006 nad bránou slavnostně odhalena pamětní deska s jeho bustou od akademického sochaře Jana Bartoše. Bustu Jana Masaryka u vily Osvěta na dnešní ulici Jana Masaryka v Praze na Vinohradech provází citát:
„Pravda vítězí, ale dá to fušku.“
Bydlení na Vinohradech
Již od přelomu 19. a 20. století je bydlení na Vinohradech žádanější více než kde jinde v Praze. I proto se sem ve velkém stěhovaly významné osobnosti českého národa. Domov tady lidé hojně hledají i v současnosti. Příležitostí tady však pochopitelně není zdaleka tolik, jako když se zdejší zástavba teprve rodila na místě původních vinic, zahrad a sadů. Přesto se příležitosti pro bydlení na Vinohradech objevují, v sousedství parku
Grébovka tady nyní dokonce vyrůstá se společností
PSN novostavba. Jako
Vila dům Na Vinici nabízí svěží bydlení s výhledy do zelené vinohradské krajiny. Stavební práce i prodej bytů již běží na plné obrátky.
Více na webu projektu tady...
Poslední aktualizace: 22.6.2022
Vila Osvěta Praha Vinohrady na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Vila Osvěta Praha Vinohrady
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!