Vinohrady vznikly jako rezidenční městská čtvrť a své výsadní postavení si zachovaly dodnes. Když se na Vinohradech na přelomu 19. a 20. století začala budovat honosná zástavba, stěhovala se sem elita národa. Na Vinohradech chtěli bydlet univerzitní profesoři, vědci, lékaři, ale i podnikatelé či umělci, spisovatelé, architekti nebo sochaři. Ti všichni se také podepsali na noblesní podobě Vinohrad, která okouzluje i v moderním světě. A také láká další a další rezidenty.
Kolem náměstí Jiřího z Poděbrad
I v současnosti jsou Vinohrady jednou z nejžádanějších rezidenčních čtvrtí Prahy. Lokalitu si oblíbili i zahraniční studenti, digitální nomádi nebo tzv. expati, lidé žijící a pracující mimo svou vlast. Dokonce se tak zařadily mezi padesátku nejvíc cool čtvrtí světa magazínu Time Out. Ten si nevšímá jenom estetické stránky, ale také ryze praktického života, kultury, zábavy, gastronomie, komunitních aktivit, udržitelnosti nebo ekologie. Vyzdvihuje stylové kavárny, restaurace a obchody kolem náměstí Jiřího z Poděbrad, nezapomíná ani na vyhlášené farmářské trhy na Jiřáku.
V sousedství sadů a parků
Přestože leží kousek od historického centra, jsou Vinohrady ušetřeny turistickému ruchu, na rozdíl od centra jsou navíc skvěle dopravně dostupné. Pyšní se i množstvím zelených ploch. Redaktoři Time Out zmiňují Riegrovy sady s překrásným výhledem na Pražský hrad, ale těch parků, které stojí za návštěvu, je tady víc. Oblíbené jsou také Havlíčkovy sady neboli Grébovka, kde se dodnes pěstuje vinná réva jako živá připomínka vinařské historie lokality.
Kdo by tady nechtěl žít?
Právě v sousedství Grébovky aktuálně vyrůstá pod taktovkou společnosti PSN nadčasová novostavba Vila dům Na Vinici. Nabízí poklidné zázemí a komfortní domov jednotlivcům i celým rodinám. Ve čtyřech patrech domu je k dispozici 27 nových bytů o dispozicích od 1+kk až 3+kk, které jsou prostřednictvím balkonů a předzahrádek propojeny s okolní zelení. Společnost PSN tak přináší jedinečnou příležitost pro ty, kteří si chtějí užívat Vinohrady každý den.