Přerov - naučná stezka Přerovským luhem
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Naučnou vlastivědnou stezku Přerovským luhem zřídilo město Přerov v roce 2004. Stezka má dva okruhy - zelenou (12 km) a zkrácený červený okruh (5 km), vede částečně podél řeky Bečvy a snad nejmalebnějšími zákoutími Přerova a upozorňuje na místní zajímavosti. Je dokladem toho, že město Přerov je nejen důležitý železniční uzel a průmyslové centrum, ale že má co nabídnou i milovníků přírody a obdivovatelům kulturního dědictví. Seznamuje s desítkami rostlinných i živočišných druhů, navštívíte národní přírodní rezervací Žebračka i kulturní památku park Michalov.
Počet zastavení: 18 (na zkrácené trase 11) bohatě ilustrovaných informačních tabulí
Dostupnost: Je dostupná pěšky i na kole.
Začátek: asi 500 m od historického centra města u rozcestníku U labutě – nedaleko od soutoku říčky Strhanec s Bečvou.
Jednotlivá zastavení
1. Rozcestník „U labutě“
Tento rozcestník stojí u rekonstruovaného penzionu a stejnojmenné vyhlášené restaurace U labutě na mlýnském náhonu říčky Strhanec. Říčka protéká severovýchodní částí lužního lesa Žebračka a před soutokem s Bečvou byl postaven Kryškův mlýn, zvaný dřív též Hegerův. Patří k nejstarším moravským mlýnům. Byl založen za Pernštejnů v r. 1508 přerovskými měšťany. Mlýn často měnil své majitele, několikrát byl modernizován. Posledním vlastníkem se stal synovec Julia Hegera Karel Kryška, který naposledy mlýn zmodernizoval a rozšířil. Mlýn plnil svou funkci až do 60. let 20. století. Dnes slouží jako sportovní a obchodní centrum.
2. Vodní ptactvo
Soutok mlýnského náhonu Strhance a řeky Bečvy je významným zimovištěm vodních ptáků. Hladina Strhance v tomto úseku ani za největších mrazů zcela nezamrzá. Máte tak po celý rok jedinečnou možnost pozorovat vodní ptactvo prakticky v centru města.
Zde přímo na soutoku se můžete podívat i na pamětní desku Františku Venclovskému, přerovskému občanu, který jako první Čech přeplaval v r. 1971 kanál La Manche.
3. Pohled do historie
Panorama kamenného opevnění Horního náměstí s dominujícím zámkem, které se otevírá při pohledu od bývalé plovárny na pravém břehu Bečvy.
4. Škola v přírodě, Řeka Bečva
Tato zastávka je již prakticky mimo město u řeky Bečvy. Toto zastavení je věnováno řece Bečvě, její ekologii i historii její regulace.
5. Zavlečené druhy rostlin
Naučná stezka představuje nejen krásy kulturního dědictví a lužní přírody. Činnost člověka se často projevuje i negativně. Příkladem může být výskyt invazních rostlin na březích většiny našich vodních toků
6. Měkký luh
Zde se seznámíte s jednotlivými vývojovými stádii lužních porostů, od mokřadních společenstev přes vrbo-topolové háje až po dubo-habrový les.
7. Malá laguna
Je poslední společná zastávka obou okruhů.
Z dřevěné pozorovatelny nad hladinou menší postupně zazemňované vodní plochy můžete pozorovat (doporučujeme za úsvitu nebo soumraku) ptáky, obojživelníky, bezobratlé živočichy, vodní flóru a charakteristické dřeviny měkkého luhu.
8. Břehové porosty
Břehové porosty člověk nemůže ničím plnohodnotně nahradit, proto jim tam, kde zůstaly v kulturní krajině zachovány, musí věnovat náležitou péči.
9. Geomorfologie říčního koryta
Toto je poslední zastávka u Bečvy, kde se seznámíte s vývojem koryta řeky Bečvy na jejím středním toku, včetně některých charakteristických geomorfologických útvarů.
10. Ekoton – hraniční společenstva
Jen na několika místech na hranici lužního lesa Žebračka s jinými ekosystémy můžete spatřit vyvinutá, druhově velmi rozmanitá, hraniční společenstva.
11. Moravská brána
Zde se dočtete o geologické i pozdější historii Moravské brány, která je na severovýchodním okraji Žebračky, u silnice do Prosenic. Mimo jiné odtud můžete vidět i středověký hrad Helfštýn.
12. Květena Žebračky
Žebračka představuje unikátní pozůstatek původně rozsáhlých lužních lesů v údolní nivě Bečvy. Střídají se zde měkké luhy s vrbami a topoly, tvrdé luhy s dubem, jasanem, javorem klenem a lípou a dubohabřiny. Nejvhodnějším obdobím pro pozorování květeny lužního lesa je jaro, kdy celý les rozkvete.
13. Strhanec
Severovýchodní částí Žebračky protéká mlýnský náhon Strhanec, který za dobu své existence již získal přírodě blízký charakter. Zbudoval ho v roce 1474 Vilém z Pernštejna a dosahoval délky až 14 km. V současné době představuje tento vodní tok důležité stanoviště vzácných živočichů vyžadujících vysokou kvalitu vody.
14. Zvířena Žebračky
Národní přírodní rezervace Žebračka byla vyhlášena dne 4. 6. 1949 k ochraně pozůstatku lužního lesa v poví Bečvy. Patří mezi nejstarší rezervace v regionu. Její rozloha činí 227,6 ha a tvoří ji lesní komplex přibližně obdélníkového tvaru mezi Bečvou, městem Přerov a železniční tratí Přerov-Hranice. V posledních letech 20. století zde bylo pozorováno 139 druhů ptáků, z toho 79 hnízdících.
15. Velká laguna
Zde se schází oba okruhy naučné stezky.
V 70 letech minulého století zde byla prováděna místní těžba štěrkopísku, po níž ve vytěžených prostorech vznikly tři vodní plochy – „laguny“. Největší z nich, (3 ha) byla parkově upravena. Volní travnaté plochy jsou pravidelně sečeny. Díky příjemné docházkové vzdálenosti od centra města hojně využívána k rekreaci a ke sportovnímu rybaření.
16. Moravská Ornitologická stanice, Biologická stanice
se nachází u vstupu do parku Michalov. Jsou to hned dvě centra přírodovědného vzdělávání a osvěty. Moravská Ornitologická stanice s unikátní expozicí Ptáci České republiky a Biologická stanici s bohatou nabídkou mimoškolních aktivit pro děti a mládež.
17. Přikrmování ptactva
Krmítko uprostřed městského parku Michalov odmění v zimním období trpělivého pozorovatele podívanou na desítky druhů přezimujících ptáků.
18. Michalov
Park Michalov, kulturní památka a chráněný krajinný prvek, nabízí kromě jedinečných ukázek zahradní architektury počátku 20. století již brzy zjara pohled na rozkvetlé lužní květiny.