Přerovská socha sv.Rocha
Stojí na Horním náměstí pod zámkem a i oko laika tu velmi kvalitní sochařskou práci jistě ocení. Barokní skulptura pochází z první půle 18.století (konkrétně z roku 1717) a byla zrobena na pamět epidemie moru, která v Přerově zle řádila mezi roky 1715 a 1716.
Toto umělecké dílo prošlo v nedávné minulosti (cca 10 -12 let nazpět) celkovou náročnou opravou, při níž je restaurátoři perfektně vyčistili a doplnili o chybějící komponenty. Nutno dodat, že rekonstrukce radnici přišla na pěkný paklík peněz, ale výsledek rozhodně stojí za to!
O svatém Rochovi je obecně známo, že byl patronem proti moru, ale o jeho životě většina z nás neví vlastně vůbec nic…
Údajně pocházel z bohaté rodiny žijící ve 13.století v jihofrancouzském Montpellieru a po smrti rodičů mladý muž věnoval veškerý svůj majetek chudině a sám vyrazil (v odění prostého poutníka) na náročnou pěší pouť do Říma. Cestou zázračně uzdravil spoustu lidí postižených morem, až se od jednoho z nich sám touto nemocí nakazil. Dlel tehdy zrovna v Piacenze a opustil proto město, aby někde v ústraní v klidu a sám zemřel. Jenže to mu nebylo souzeno: za svého páníčka si jej vybral nějaký psík, který nemocnému nosil jídlo, olizoval mu mokvající vředy a Roch se nakonec uzdravil.
Rozhodl se vrátit do svého rodného Montpellieru, jenže tam jej nepoznali a on byl kvůli podezření, že je cizím vyzvědačem, zadržen a vsazen do vězení. Sám svoji totožnost nikomu neprozradil a ta vyšla najevo až po pětiletém věznění, kdy v žaláři vydechl naposledy.
Kultovním světcem se stal od 15.století a dodnes je populární zejména mezi Italy, Němci a Francouzi.
Na skulpturách bývá zpodobněn jako mladý zarostlý poutník s širokým kloboukem na hlavě, holí v ruce a po boku má psa.