Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
V Hradeckých lesích se nachází několik zajímavých přírodovědně významných lokalit. Jednou z nich je přírodní rezervace Mazurovy chalupy, vzdálená dva kilometry severně od Hoděšovic. Z obce vás sem přivede žlutá, následně modrá turistická značka. K přírodní rezervaci můžete přijít i po modrém značení ze sedm kilometrů vzdálených Malšovic.
Přírodní rezervace Mazurovy chalupy byla vyhlášená v dubnu roku 2002 za účelem chránit 11,6 hektaru unikátních bezkolencových, slatinných a mezofilních luk. Luční enklávy jsou obklopené dubohabřinami, doubravami a smrkovými porosty.
Z botanického hlediska přírodní rezervace patří mezi nejvýznamnější lokality v Poorličí a východní části Polabí. Dochovaly se zde populace vzácných a ohrožených druhů rostlin. Z dvanácti chráněných druhů uvedu alespoň kosatec sibiřský, hořec hořepník, vstavač obecný, srstnatec májový, ostřici Dovallovu, hadí jazyk obecný, vemeník dvoulistý, upolín nejvyšší a černýš český. Dalších více než čtyřicet druhů rostlin je zapsáno v Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky.
Louky jsou udržovány s ohledem na jejich vzácnou botanickou hodnotu. Provádějí se zde řízená kosení, odstraňují se náletové dřeviny a zbytky stařiny, vytvářejí se mělké tůně, rovná se terén po rozrytí černou zvěří atd.
Z bryologického pohledu v lokalitě rostou měchorosty pouze ojediněle. Na vlhčích místech je to károvka hrotitá, kostrbatec zelený a klamonožka bahenní. Na sušších okrajích potom kostrbatec tříkoutý a baňatka bělavá.
Lesní porosty na okraji přírodní rezervace jsou velice ceněné mykology, znalci hub. Jsou jednou ze dvou lokalit ve východních Čechách, kde roste holubinka citlivá. Jsou dále jediným místem v Hradeckých lesích, kde najdete pavučinec fialovolilákový. Raritou je ryzec datlí, který je doma spíše v horských oblastech, nikoli v nadmořské výšce 260 metrů.
Přírodní rezervace je rovněž velice cennou entomologickou lokalitou. Ještě v roce 2006 zde poletovalo 254 druhů motýlů. Například modrásek očkovaný, který je chráněný i evropskou legislativou. A v České republice kriticky ohrožená vřetenuška mokřadní. Velice vzácný je i noční motýl přástevník užankový. Přežití motýlů je závislé na šetrném obhospodařování lučních porostů.
Při troše štěstí můžete u odvodňovacích kanálů zahlédnout vážku klínatku rohatou (je zeleně až žlutozeleně zbarvená, délky do 60 mm s rozpětím křídel do 75 mm). Je rovněž chráněná evropskou legislativou. Dospělé klínatky rohaté se dají spatřit i dál od vodotečí při migraci nebo při lovu.
Kdo se zajímá o brouky, nalezne v přírodní rezervaci nápadného zdobence zelenavého, poměrně vzácného potemníka a z vodních brouků potápníky.
I obtížný hmyz může být někdy vzácný. V Přírodní rezervaci Mazurovy chalupy byla poprvé na území České republiky viděna lupice (dolichopus parvicaudatus) z řádu dvoukřídlých, čeledi lipicovitých.
Z chráněných obojživelníků a plazů byli v přírodní rezervaci zjištěni čolek obecný a čolek horský. Z těch běžných skokan hnědý, ještěrka živorodá a užovka obojková.
Z ptáků byl v lokalitě pozorován strnad obecný, sluka lesní, drozd brávník a červenka obecná.
Území dnešní přírodní rezervace má i svoji historii. V kronice Hoděšovic se píše (cituji): „Uprostřed lesa velkostatku markraběte Pallaviciniho, 20 minut na sever od vesnice, nacházely se pozemky obecní i selské, k nimž vedla těžko sjízdná cesta zvláště zjara a na podzim. Tam také nacházela se chalupa ve výměře 11 ha 40 arů, patřící Josefu Mazurovi. Z Mazurovy chalupy zřídil velkostatek Pallaviciniho po vykoupení v r. 1894 hájovnu Bažantnici a svoji hájovnu rozbořil. Koupené pozemky velkostatek zčásti zalesnil, některé upravil na louky.“
Pozemky byly i nadále obhospodařované jako louky. V roce 1931 státní pozemkový úřad velkostatek markraběte Pallaviciniho zabral a rozdělil. Část, včetně Mazurových chalup, obdrželo Město Hradec Králové.