Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Kdo jede po silnici č. 180 jihovýchodním směrem od Plzně, nemůže po devíti kilometrech minout Starý Plzenec. Město s necelými pěti tisíci obyvateli se nachází v okrese Plzeň-město v Plzeňském kraji a leží na řece Úslavě. Znalci sektu mají toto místo spojeno se značkou a firmou BOHEMIA SEKT, která zde sídlí. Kdo dává přednost historii před vínem, je mu patrně známo, že se zde nachází počátky dnešní Plzně z doby před koncem 13. století, kdy bylo město přesunuto.
Zaparkovat zde není problém a určitě bych doporučil tak učinit. Zdejší naučná stezka totiž nabízí okruh po všech významných historických, kulturních, architektonických a přírodních památkách ve Starém Plzenci a přilehlém okolí. Začátek i konec NS „kolem Starého Plzence“ je na náměstí ve Starém Plzenci u kostela sv. Jana Křtitele. Trase dlouhá 11 km má pro návštěvníky připraveno 9 zastávek s informačními panely. Terén je lehký s mírným převýšením. Při klidné chůzi je potřeba počítat se 3 až 4 hodinami. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho se člověk zdrží při rozhlížení do okolí nebo například při vstřebávání informací o bývalém hradišti Hůrka, které bylo v roce 1978 vyhlášeno Národní kulturní památkou.
Zastavuji na parkovišti nedaleko kostela Narození Panny Marie. Přestalo pršet a objevilo se sluníčko, i když jsem ho podle předpovědi počasí neočekával. Jsem spokojený se světem. Vystupuji z auta rovnou do louže a má spokojenost se dostává do kolize s realitou. Vydávám se na cestu do mírného kopce po mokré trávě a lehce rozbahněné cestě. Ale vše zvládám v pohodě a po chvíli nechávám domky za sebou a ocitám se v krajině zvláštní krásy, jíž dominuje staroslavná stavba. Rotunda sv. Petra a Pavla z roku 976, nádherně zasazená do okolní krajiny, je nejstarší a nejzachovalejší stavební památkou na území západních Čech a jedna z nejstarších celistvě dochovaných církevní památky na území České republiky.
Z kapsy vyndávám fotoaparát, jelikož kouzlo krajiny si to vyžaduje. Že by se mi zasekl film ve foťáku, se nebojím, jelikož mám digitální aparát. Ale při pohledu na oblohu je mi jasné, že mé snažení mi to neusnadní. Vím, že výsledek nebude zcela ideální. Nevadí, na toto úžasné místo nelze zapomenout i bez dokonalých fotografií.
Kdyby někdo nechtěl absolvovat celou trasu, tak bych určitě doporučil si vyšlápnout k nejvýznamnější zdejší historické památce a též úžasnému rozhledovému místu, k rotundě sv. Petra a Pavla. Velice zajímavé místo, které si kdysi vybrali lidé ke stavbě rotundy i ostatních staveb zdejšího hradiště. Místo zpočátku zastřené se stává čitelnějším, čím zde člověk déle zůstává. A není bezprostředně nutné navštívit rotundu také uvnitř, stačí nasávat atmosféru a rozhlížet se. Zajímavé pohledy jsou například přes údolí řeky Úslavy na protější Radyni nebo do městečka na kostel Narození Panny Marie.
Od rotundy pokračuje naučná stezka ještě chvíli do mírného kopce k další informační tabuli, kde lze objevit základy kostela svatého Vavřince z 11. století a val pravěkého hradiště. Románský kostel byl obdélníkového půdorysu, zakončený poloválcovou apsidou. Průzkumy ukázaly, že byl během své existence několikrát přestavován. Archeologové zde také nalezli zbytky dlaždic tzv. vyšehradského typu, které se shodují s románskými dlaždicemi kostela sv. Vavřince na Vyšehradě. Nedaleko od kostela byly také objeveny čtvercové základy zvonice, jejíž zvon podle pověsti začal v době nebezpečí sám zvonit. Kostel sloužil do roku 1818, kdy mu vichřice strhla střechu a klenbu. Zbytek dokonali lidé z okolí, když si kamenné zdivo rozebrali a odvezli.
O kousek dál, téměř v nejvyšším místě hradiště jsou pozůstatky po dalším kostele. Jmenoval se kostel sv. Kříže a byl založen ve 12. století. Byl větší než kostel sv. Vavřince, ale zanikl mnohem dříve, již před rokem 1651. Archeologové zde nalezli dětskou oběť a oběť odsouzence.
Kdo si projde celou trasu naučné stezky, objeví ještě další zajímavé informace o přírodě či technických památkách. Nejvýše položené místo na naučné stezce bývá často samostatným cílem výletů, jelikož se jedná o dominantu Plzeňska. Královský Hrad Radyně je přístupný včetně vyhlídkové plošiny s krásným kruhovým rozhledem.
Někdo by mohl říct, že jsem u výše uvedeného putování měl více popsat historii. Bylo by to však moc dlouhé a pro někoho asi nudné povídání. Kdo má zájem, určitě si může potřebné informace přečíst v naučných knihách nebo na internetu. Já jsem chtěl především upozornit na kouzlo a jedinečnost tohoto místa, které svou krásu návštěvníkům nabízí jenom kousek od civilizačních skvostů souvisejících s existencí krajského města (plochy solárních panelů obehnané plotem, bobtnající velkosklady a hypermarkety, dálniční nájezdy či „vždy úžasná“ satelitní výstavba).
Naučná stezka má své značení, přičemž část vede také po žlutě (chvíli i po zeleně) značené turistické trase. Putování po stezce si lze zkrátit po místních cestách nebo výlet rozdělit na dvě části (Rotunda a hradiště – Radyně a okolí).
Když zbude člověku trochu času, může si jít v městečku prohlédnout kostel sv. Jana Křtitele či kostel Narození Panny Marie. Samozřejmě i vlastní městečko má své kouzlo. Do Starého Plzence se lze kromě auta dostat autobusem či vlakem. Při cestování přijde vhod mapa KČT č. 31 – Plzeňsko. Doporučil bych se před návštěvou místa podívat na internetové stránky města Starý Plzenec, kde je množství zajímavých a užitečných informací.
A ještě jedna zajímavost kousek odtud. Při cestě od Starého Plzence zpět ke krajskému městu se nachází jedna úžasná skalka, které se říká plzeňský Matterhorn:https://www.turistika.cz/mista/ostra-hurka-neboli-plzensky-matterhorn. Budete-li mít chvilku, zastavte se tam.
Než jsem stvořil popis o naučné stezce, tak jsem napsal samostatné povídání o rotundě sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-rotunda-sv-petra-a-pavla a o kostele Narození Panny Marie:https://www.turistika.cz/mista/stary-plzenec-kostel-narozeni-panny-marie.
U Rokycan jsem navštívil jednu zajímavou technickou památku, vodní hamr v obci Dobřív:https://www.turistika.cz/mista/vodni-hamr-v-obci-dobriv
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/