Rabštejn - zřícenina hradu, penzion a ráj horolezců
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Rabštejn - to jsou dnes vyhlídkové skály a ráj horolezců, ale v dávných dobách zde stával hrad určený k ochraně severní části úsovského zeměpanského majetku, který byl postaven okolo roku 1318. Dnešní zříceninu hradu a také chatu pod Rabštejnem jsme navštívili během dovolené v Jeseníkách. Autem Hyundai Lantra jsme jeli na konec obce, až ke značce zákaz vjezdu. Zde jsme vůz nechali zdarma na malém parkovišti a vydali se vzhůru na Rabštejn. Avšak místo nejkratší cesty po červené značce jsme kráčeli pět kilometrů po pohodlné asfaltové cyklostezce. Šli jsme pomalu a tak nám cesta k penzionu Rabštejn trvala hodinu a půl. Uvnitř jsme si koupili známku a získali razítko do památníku.
Po krátké přestávce jsme zamířili ke zřícenině hradu, vzdálenému ještě kilometr. Z hradu toho již moc nezbylo, protože Rabštejn byl malý a nepohodlný, těžko přístupný a patrně za česko-uherských válek i značně poškozený, takže již roku 1584 se uvádí jako pustý. Podivili jsme se tomu, že i přes tyto nevýhody byl stále obydlen. Kromě bytů panských služebníků tu bylo i vězení, které sloužilo vrchnostenské justici ještě celé 17. století. Naopak nás nepřekvapilo, že v době třicetileté války byl hrad nouzově opraven a opatřen stálou vojenskou posádkou. V roce 1645 Švédové hrad dobyli a ponechali tu stálou posádku, která se bohužel stala postrachem celého okolí. Císařští vojáci ji vypudili až za rok a poslední obyvatelé hradu zde sídlili okolo roku 1693, kdy tu bydleli panští služebníci v čele s hajným.
To co jsme na hradě našli, bylo výsledkem toho, že od poloviny 18. století byl hrad definitivně pustý a zdivo pomalu rozebrali jako stavební materiál obyvatelé blízkého Bedřichova. Zkázu navíc dokonal čas a tak jsme zde viděli nepatrné zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvora. Dále jsme shlédli zbytky okružního zdiva předhradí a stopy hradního příkopu. Na nádvoří hradu jsme si přečetli historii hradu a děti si z kamení stavěli malé věžičky. Potom jsme vyšplhali pod skalní vyhlídku, kam lze vylézt po dřevěném žebříku v skalní puklině a odkud je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou. Bohužel jsme si na to netroufli. Dvě skalní hradby, které jsou 25 až 35 m Vysoké a jenž jsou dnes cvičným horolezeckým terénem v nás budily velký respekt a děti byli ještě moc malé. Pak jsme se po červené značce vrátili k autu a odjeli na chalupu.
Rabštejn patří k největší a nejznámější lezecké oblasti na severní Moravě. Jsou zde cesty všech stupňů obtížnosti (3 - 10- UIAA), takže si zde zalezou jak rekreační lezci tak lovci extrémů. Skála je pevná a bohatě členěná. Lezení je rozmanité, od stěnového lezení a převisů po komíny a spáry.
Cyklistům bych mohl doporučit asfaltovou cestu z Bedřichova , která Vás dovede po 5 km k chatě Rabštejn. Zde jsme koupili turistickou známku a dostali razítko. Po nutném občerstevní jsme pokračovali asi 1 km k hradní zřícenině.
Zpět do Bedřichova jsme se vydali nejkratší cestou - po červené.
Pěšky se sem dostanete ze sedla Skřítek (7 km, modrá značka) nebo z Bedřichova (3 km, červená značka). Když přijedete od Oskavy do Bedřichova, jeďte úplně na konec obce , až tam kde Vás zastaví značka zákaz vjezdu. Zde je malé parkoviště.
Cyklisté mohou pokračovat dále až k chatě Rabštejn. Pěší se vrátí zpět k cestě vedoucí nahoru do lesa - červená trasa. Autem se k chatě dá dostat také, ale na lesní cestu je nutno vyřídit si povolení u lesní správy!