Rájec – kříž u školy
Kříž v Rájci stojí na tak exponovaném místě, že nevidět ho může jen slepý. V minulosti navíc byl navíc postižen vydatnou dopravou po probíhající silnici č. 44. Ošemetné dopravní místo s dvojtou zatáčkou, klasického „S“ ale natolik brzdila provoz, že ještě před tím, než se tu jednou postaví rychlostní silnice, případně rovnou dálnice kolem Zábřeha, dostal Rájec vlastní obchvat. Takové štěstí paradoxně neměli (a nemají) větší vesnice.
Kříž není zvlášť pozoruhodný svým designem, jde vlastně o klasické tvarosloví s několikastupňovým hranolovým podstavcem, zakončený jetelovým křížem s korpusem Krista. Pozoruhodný je ovšem materiál, celý kříž je vyhotoven z bílého mramoru, neboli krystalického vápence. V době, kdy tu fungoval hustý provoz byl kříž v podstatě většinu času barvy šedé.
Když se ale očistí vynikne jeho sněhobílý vzhled. Vlastně když se tak rozsvítil poprvé, zdálo se, že šlo o barevný nátěr.
Základ kříže tvoří třístupňový podstavec, který je oddělen římsu s volutami a oslavnou šerpou od vlastního sloupového dříku. V nikách jsou poloreliéfy sv. Cyrila a Metoděje po stranách, v čele je reliéf Bolestné Panny Marie. Sloup pokračuje stříškovou římsou a užším dříkem s reliéfem kalicha, další stříšková římsa odděluje vrcholovou část s nápisem Dokonáno jest u paty kříže.
Z dochovaných dokladů víme, že kříž byl postaven nákladem „několika místních občanů kříž z bílého mramoru slezského před budovou školní, který zhotovil Jan Fietz, sochař v Lindewiese v okr. Frývaldovském ve Slezsku.“ (zápis s obecní kroniky). Mramor slezský by mohl pocházet ze Supíkovic, nicméně pro stavební účely se krystalický mramor těží i v okolí Pomezí nad Dolní Lipovou, což je současný název zmíněné Lindewiese. Okres Frývaldovský je samozřejme dnešní okres Jesenický.
Dílo bylo zhotoveno v roce 1892, kříž posvětil 5. 7. 1894 děkan ze Zvole, Vincenc Tesař.