Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Rákosina ve Střítěži (1,7582ha + ochranné pásmo 15 ha) se nachází na východním okraji obce Střítěž, vCHKO Beskydy, v mělké proláklině okraje nivy Rožnovské Bečvy, v nadmořské výšce 339 - 341m.
Chrání mokřad s rozsáhlými porosty rákosu přecházejícími do volných vodních ploch. V rámci CHKO Beskydy představuje Rákosina vzácný ekosystém mokřadního Stanoviště s vodními plochami a charakteristickými druhy ohrožených živočichů, především obojživelníků a ptáků.
V porostu převažují společenstva rákosin, a vysokých ostřic. Celkový ráz lokality určují rozsáhlé porosty rákosu obecného (Phragmites communis), průvodními druhy jsou např. orobinec širolistý (Typha latifolia), karbinec evropský (Lycopus europaeus), přeslička poříční (Equisetum fluviatile), šípatka střelolistá (Sagittaria sagittifolia), žabník jitrocelový (Alisma plantago-aquatica), blatouch bahenní (Caltha palustris), řeřišnice hořká (Cardamine amara) a ostřice řízná (Carex gracilis). Ojediněle se vyskytuje potočnice lékařská (Nasturtium officinale) a třtina pobřežní (Calamagrostis pseudophragmites). Objevují i nové vzácnější druhy, např. zevar jednoduchý (Sparganium simplex).
Z bezobratlých zde bylo zjištěno na 22 druhů vážek (Odonata), mezi nimi i vážka jasnoskvrnná (Leucorrhinia pectoralis) - velmi vzácný eurosibiřský prvek,dále: šídlatka tmavá (Lestes dryas), šídlo rákosní (Aeschna affinis) a šídlo červené (Anaciaaeschna isosceles). Na lokalitu byli vysazeni: rak říční (Astacus fluviatilis) a škeble rybničná (Anodonta cygnea).
Z obojživelníků se zde vyskytuje např. rosnička zelená (Hyla arborea), skokan štíhlý (Rana dalmatina), skokan hnědý (Rana temporaria), ropucha obecná (Bufo bufo), kuňka žlutobřichá (Bombina variegata), nachází se zde bohatá populace čolka velkého (Triturus cristatus), z plazů tady žije užovka obojková (Natrix natrix). Vrákosinách a blízkých křovinách nacházejí vhodné podmínky pro hnízdění moták pochop (Circus aeruginosus), strnad rákosní (Emberiza schoeniclus), rákosník obecný (Acrocephalus scirpaceus), rákosník velký (Acrocephalus arundinaceus), rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris), bramborníček černohlavý (Saxicola torquata). Na vodní hladině a v rákosových porostech můžeme pozorovat další druhy jako chřástala vodního (Rallus aquaticus), chřástala kropenatého (Porzana porzana), slípku zelenonohou (Gallinula chloropus), kachnu divokou (Anas platyrhynchos), potápku malou (Podiceps ruficollis), poláka velkého (Aythya ferina), moudivláčka lužního (Remiz pendulinus) a další.
Chráněné území leží mimo značené trasy.