Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte
Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte (9/2019)
Přes rozlehlou kamennou planinu Dachsteinu, nazývanou Auf dem Stein (Na kameni), vedou turistické cesty končící vesměs u ledovců pod nejvyšším vrcholem Hoher Dachstein. Jednou z nejznámějších je trasa od lanovek Krippenstein k horské chatě Simonyhütte, která je především základnou pro ferratisty vystupující na vrchol Hoher Dachsteinu.
Od bezplatného parkoviště v obci Obertraun jedou nahoru do hor tři na sebe navazující lanovky. Můžete vystoupit na každé ze stanic, anebo přesednout na další lanovku a pokračovat. Při koupi jízdenky se můžete rozhodnout, jakou formu balíčku zvolíte. Samozřejmě, že nahoru vedou pod lanovkami také pěší stezky, ale vzhledem k převýšení a opravdu strmému stoupání, bych tuto variantu považovala za ztrátu času.
Soustava lanovek je nazvána podle nejvyšší hory v této části Dachsteinu – Hoher Krippensteinu. První lanovka Dachstein Krippensteinbahn I vyjíždí z údolí z nadmořské výšky 600 m n. m. a končí ve stanici Schönberg ve výšce 1 338 m n. m. V této stanici vystupují návštěvníci, kteří směřují na prohlídku jedné nebo obou zdejších jeskyní – Rieseneishöhle (Obří ledová jeskyně) a Mammuthöhle (Mamutí jeskyně).
Druhá lanovka Dachstein Krippensteinbahn II končí pod Hoher Krippensteinem ve výšce 2 050 m n. m. V této stanici je nejrušněji, protože tady vystupuje nejvíce návštěvníků – odtud se totiž jde na známou vyhlídku 5 Fingers (Pět prstů) nad Hallstattským jezerem a k vyhlídce Spirála na panorama vrcholů a ledovců kolem Hoher Dachsteinu. Poslední třetí lanovka Dachstein Krippensteinbahn III odtud jede směrem dolů do údolí do stanice Gjaid v nadmořské výšce 1 788 m n. m., tedy nestoupá, ale netradičně - klesá.
Čtvrtý plánovaný úsek lanovky z Gjaidu směrem k Hoher Dachsteinu nebyl nikdy realizován. Místo toho byla postavena lanovka Dachsteinsüdwandbahn z druhé – jižní strany od obce Ramsau am Dachstein (viz. odkaz na článek č. 1 - Lanovkou pod Hoher Dachstein níže pod textem).
Balíčky, které můžete v souvislosti s lanovkami Krippenstein zakoupit (cena/osobu/den), jsou následující (ceny rok 2019):
All inclusive ticket - 3 lanovky (tam a zpět) + vstup do 2 jeskyní - 48 Euro
Dachstein Salzkammergut ticket – 2 lanovky (tam a zpět) + vstup do 1 z jeskyní dle výběru – 45,70 Euro
Ice or Mammut Cave ticket – 1 lanovka (tam a zpět) + vstup do jedné jeskyně dle výběru – 36,30 Euro
Combined cave ticket – 1 lanovka (tam a zpět) + vstup do 2 jeskyní – 42,60 Euro
Panorama ticket - 3 lanovky (tam a zpět) – 32 Euro
První lanovka vyjíždí bohužel až v 8,40 hod. - bohužel pro ty, kteří chtějí vyjít brzy ráno, aby měli pak v horách dostatek času. Poslední lanovka dolů jede podle sezóny a podle toho, jestli je všední den, víkend nebo svátek – toto je třeba si zjistit na webových stránkách provozovatele a ověřit na tabuli ve stanici nebo u obsluhy. Na podzim po 16.9. odjížděly poslední lanovky směrem dolů takto: I. – v 17,10 hod., II. – v 17,00 hod., III. – v 16,50 hod., o víkendech o hodinu později. Web provozovatele lanovek Krippenstein: dachstein-salzkammergut.com
Trasa Gjaid - Simonyhütte
Náš dnešní cíl – chata Simonyhütte - leží v nadmořské výšce 2 203 m, cesta k ní není úplně snadná a za celý den stihneme pouze dojít od lanovek k chatě a zase zpět k lanovkám. Podzimní dny na konci září jsou již kratší a provozní doba lanovek také. Kupujeme variantu "Panorama ticket", tj. 3 lanovky za 32 Euro na osobu, a vyjíždíme nahoru hned první jízdou v 8,40 hod.
Plynule přesedáme z jedné lanovky na druhou a vystupujeme až na konečné ve stanici Gjaid. Odtud je to k chatě Simonyhütte 7 km, 3 - 4 hodiny chůze (cedule u stanice Gjaid uvádí 3 hodiny, my jsme to šli 4 hodiny), a 530 m převýšení. Možnosti jsou dvě – trasa č. 650 nebo č. 657, trasy lze spojit do okruhu. Vybíráme č. 650, protože na rakouských mapách Kompass je tato trasa zakreslena čárkovaně, kdežto trasa č. 657 tečkovaně, což značí, že by měla být obtížnější.
Nedaleko konečné stanice lanovky III. je chata Gjaidalm, kolem které ale nepůjdeme, protože nás cedule navádějící k Simonyhütte směřují k Oberfeldu. Jdeme tedy po kamenité cestě k velké budově se žlutými okenicemi Oberfeld, která je nyní zavřená. Dříve sloužila jako kasárna pro vojáky, kteří využívali kamenitý terén Dachsteinu k vysokohorskému výcviku – v roce 2009 byl výcvik v tomto místě ukončen a v roce 2013 vojáci budovu definitivně opustili. Úsek lanovky, který kdysi vedl z Gjaidu až k budově, byl demontován.
Od Oberfeldu nás směrovky navádějí po stezce č. 654 konečně na trasu č. 650, končí nezáživná chůze po šotolinové cestě a nastupují pěšiny v kamenité krajině. (Myslím, že lepší variantou by bylo jít kolem Gjaidalmu, než chodit po cestě k Oberfeldu). Výhled na Hoher Dachstein je po trase jen z některých míst, jsme moc nízko a pod příkrými svahy, které výhledu cloní, ale pěšina je příjemná a kolem ještě kvetou poslední podzimní květiny, než vše zavalí sníh. Asi v půli trasy, ještě předtím než se na 650-tku napojí trasa č. 601 od chaty Wiesberghaus, je třeba překonat nepříjemný úsek stoupající po kamení a po kořenech kleče – horší to bude cestou zpět. Dál už vede pěkná upravená stezka ve skalách až k chatě.
Chata Simonyhütte byla postavena v letech 1877 – 1893, později byly přistavovány další části. Letní provozní doba bývá od konce května do konce září. Na chatě jsou splachovací záchody napojeny na biologickou čistírnu. Taková vybavenost nás tak daleko a vysoko od civilizace opravdu udivila. Na skále za chatou je postavená kaplička Dachsteinkapelle z roku 1913, která je považována za nejvýše položenou kapli v Severních vápencových Alpách. Chata je pojmenována podle Friedricha Simonyho, rakouského alpinisty a geografa pocházejícího z českých zemí (narozen v Hrochově Týnci). F. Simony inicioval již v 60. letech 19. století bezpečné zajištění výstupové trasy na Hoher Dachstein.
U chaty jsou k dispozici lehátka a stoly s lavicemi. Pivo osvěžilo. Od chaty Simonyhütte je fantastický výhled do krajiny severním směrem na kamennou pustinu Dachsteinu, přes kterou jsme se sem plahočili, na okolní vrcholy Dachsteinu, na pohoří Totes Gebirge (Mrtvé hory) v dálce a další pohoří Solné komory. Směrem na sever se přímo nad námi vypíná Hoher Dachstein obkroužený ledovci. Web chaty Simonyhütte: www.simonyhuette.com
Mladá sportovně vypadající Češka s asi dvouletým chlapečkem v ranci na zádech, která s námi jela ráno lanovkou, už dávno sedí u chaty. Přišla trasou č. 657 a zpět se vrací trasou č. 650. Říká, že obě trasy jsou v pohodě a vyráží zpět k lanovce. Nemáme moc času a nechodím nijak rychle, proto volíme cestu zpět stejnou trasou a nezkoušíme nic nového. Zpět ke stanici Gjaid nám to trvá 3,5 hodiny.
Další atraktivity Krippensteinu (jeskyni, vyhlídku 5 Fingers) jsme museli nechat na další den. Vše se v jeden den, omezený kratší provozní dobou lanovek, nedalo stihnout, pokud bychom nechtěli nocovat nahoře (což jsme nechtěli).
Další den tedy vyjíždíme opět nahoru, ale tentokrát kupujeme lístky Dachstein Salzkammergut ticket, které zahrnují lanovky I. a II. tam a zpět, a vstup do jedné z jeskyní. Vystupujeme ve stanici Krippenstein – konečné stanici lanovky č. II, chvíli se zastavujeme u cedule s popisem vrcholů kolem Hoher Dachsteinu a už míříme k vyhlídce 5 Fingers, tedy Pět prstů. Od stanice lanovky sem vede zčásti zpevněná a dále nezpevněná cesta dlouhá asi 1 km.
K vyhlídce míří spousty lidí, je to přece jen známá atrakce a díky lanovkám a snadnému přístupu sem dojde úplně každý. Vyhlídková plošina má tvar pěti 4 metry dlouhých ramp se zábradlím – pět prstů ruky, které vybíhají do prostoru. Je odtud nádherný výhled na Hallstattské jezero, u kterého se krčí městečka Hallstatt a Obertraun, na hory nad Hallstattem – Plassen, na protější straně na Hoher Sarstein, na Totes Gebirge. Vyhlídka je volně přístupná.
Po cestě zpět od 5 Fingers nezapomeneme zajít pár kroků do kopce na Hoher Krippenstein (na některých mapách pouze Krippenstein) 2 108 m n. m. Na jeho vrcholu se nachází Welterbespirale (Spirála světového dědictví) – vyhlídková platforma ve tvaru spirály vyrobená z hliníku, ze které je opravdu nádherný výhled na Hoher Dachstein a jeho okolí. Jinak stavba samotná není nic moc krásného.
Kousek pod spirálou se nachází kaple Heilbronner Kapelle, která byla postavena v roce 1959, aby připomínala tragickou událost z Velikonoc 15. dubna roku 1954, při níž ve sněhové bouři zahynulo deset studentů a tři učitelé z Heilbronnu. Ve věži kaple visí zvon věnovaný městem Heilbronn. Tragická událost je stále živým mementem a připomíná lidem respekt k horám. Tehdy učitelé podcenili špatné počasí a i přes varování obsluhy chaty Schönbergalm, aby nepokračovali v túře, neuposlechli.
Sjíždíme lanovkou II a vystupujeme ve stanici Schönberg. Míříme k Obří ledové jeskyni (Rieseneishöhle), je to strměji do kopce a asi 600 m od stanice. Ze stezky k jeskyni je pěkný výhled směrem na Hallstattské jezero. Prohlídka jeskyně trvá 50 min., poslední vstup byl v období po 16.9. v 15 hod. Průvodce říká vše německy a anglicky.
Led v jeskyni vzniká zmrznutím vody, která do jeskyně vtéká z náhorní plošiny Dachsteinu skrz spáry a praskliny ve skále. I když jsou venkovní teploty nad nulou, v jeskyni se stále udržuje chladný vzduch a voda je zamrzlá a vytváří ledové objekty. V jeskyni absolvujete velké množství schodů, kdo toto nezvládá, měl by tuto informaci vědět dopředu. Fotit se v jeskyni může, ale bez blesku. V průběhu prohlídky vás provází také hudební kulisa a světelné barevné efekty.
Novinkou tohoto roku byla instalace figuríny jeskynního medvěda do prostor jeskyně, která má znázorňovat prehistorickou přítomnost těchto zvířat ve zdejších prostorách – to se bude asi líbit dětem. Jinak ledová výzdoba jeskyně je opravdu pěkná, i když se přiznám, že jsem očekávala víc.
V Mamutí jeskyni (Mammuthöhle) jsme nebyli. Název jeskyně není odvozen od mamutů, ale od obřích (mamutích) rozměrů podzemních jeskynních prostor. V současné době bylo prozkoumáno více než 70 km těchto jeskyní a asi 1 km z nich lze vidět během prohlídky.
Mapa oblasti Dachstein - Krippenstein na mapy.cz: Dachstein - Krippenstein (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny naše články z oblasti pohoří Dachstein jsou zde:
- Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein
- Rakousko – Dachstein (2): Gosaukamm (Salcburské Dolomity)
- Rakousko – Dachstein (3): Jezera Vorderer a Hinterer Gosausee
- Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte
- Rakousko – Salzkammergut (Solná komora): Hallstatt
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle
- Rakousko – Gutensteinské Alpy (2): Hohe Wand
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (3): Reisalpe, Hochstaff
- Rakousko - Türnitzské Alpy (1): Türnitzer Höger, Zdarsky Hütte
- Rakousko - Türnitzské Alpy (2): Eisenstein, Julius-Seitner Hütte
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (1): Ötscher, Gemeindealpe a soutěska Ötschergraben
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (2): Dürrenstein, Lunzer Obersee
- Rakousko: Pohoří Schneeberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (1): Jezero Walchsee, túra na Wandberg a Brennkopf
- Rakousko - Kaiserwinkl (2): Kaisergebirge - výstup na Heuberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (3): Kaisergebirge - lanovkou na Unterberghorn
- Rakousko - Gailtálské Alpy (1): Údolí Lesachtal, Samalm, Soleck, Riebenkofel
- Rakousko - Gailtálské Alpy (2): Lienzské Dolomity, Rudl-Eller Weg
- Rakousko, Maďarsko: Neziderské jezero (Neusiedler See, Fertö)