Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle
Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle (07/2015)
Gutensteinské Alpy (Gutensteiner Alpen) se nachází v rakouské zemi Niederösterreich (Dolní Rakousko) a geograficky patří do Severních vápencových Alp. Jedná se o hustě zalesněné pohoří nedaleko Vídně, v pořadí druhé nejnižší (po Wienerwald – Vídeňský les) v rakouském alpském systému, s nadmořskými výškami 1 000 – 1 399 m n. m. Tyto kopce ještě nevypadají jako opravdové Alpy, ale místa jsou to krásná, rychle dostupná a určitě stojí za návštěvu. mapa Gutensteinských Alp na mapy.cz: Gutensteinské Alpy
Z Gutesteinských Alp jsme si vybrali dvě lokality, které jsme navštívili v rámci naší rakousko-maďarské dovolené Gutensteinské Alpy – Schneeberg – jezero Neusiedler See. První byla lokalita zahrnující skalní soutěsku Steinwandklamm a vodopády Myrafälle u města Pernitz, a druhou lokalitou pak nedaleká vápencová náhorní plošina Hohe Wand.
Pro ubytování jsme zvolili kemp KohlhofMühl Camping ve městě Pernitz, místní části Neusiedl (restaurant-weidinger.at/camping). Za 2 osoby, stan a auto jsme platili 15 Euro/noc + 0,50 Euro za teplou sprchu tekoucí 4 minuty. Dále jsou v oblasti pouze jednoduchá tábořiště, a to u Rax Alpe (obec Kaiserbrunn) a pod Hohe Wand (mezi obcemi Maiersdorf a Stollhof u placené silnice Hohe Wand Straße).
Soutěska Steinwandklamm se nachází mezi městy Pernitz a Furth an der Triesting. Pokud přijedete od Pernitzu, parkuje se u hospody Jagasitz. Pokud přijedete od Furthu, pak je velké parkoviště u hospody Jausenstation Reischer. Tato dvě místa jsou přímo propojena pouze šotolinovou cestou pro pěší (zákaz vjezdu) a je jedno odkud vyjdete, protože trasa tvoří uzavřený okruh.
Hluboká soutěska vznikla ve vápencích vlivem tání alpského ledovce a později ji modelovaly další přírodní vlivy. Jejím údolím protéká občasná vodoteč – potok Klammbach (jarní tání, vydatné deště), obvykle je však soutěska suchá. Již v roce 1884 vybudoval Klub rakouských turistů průchod soutěskou pomocí lávek a schůdků, a v roce 1927 jej vylepšil cestou zajištěnou žebříky vedenou po skalách a skrz jeskyně nazvanou Rudolf-Decker Steig.
Auto necháváme u hospody Jagasitz, protože jsme přijeli od kempu v Pernitzu, a odtud jdeme po spojovací cestě se žlutou turistickou značkou k hospodě rodiny Reischer - Jausenstation Reischer. Zajímavé je, že tyto dvě občerstvovací stanice mají otevřeno tak trochu na střídačku, Jagasitz zavřeno čtvrtek – pátek, Jausenstation Reischer zavřeno pondělí – úterý.
Vstup do soutěsky Steinwandklamm je kousek od hospody Jausenstation Reischer po modré značce. Kdysi tu býval samoobslužný automat pro zaplacení vstupného, nyní po něm zbyla jen díra do skály.
Platí se u dřevěného stánku před vstupem do soutěsky u chaty Franzl's Hütte. Kupujeme si zrovna vstup i k vodopádům Myrafälle, kam půjdeme po zdolání soutěsky, celkem to dělá 5 Euro na osobu (vstup pouze do soutěsky je 2,50 Euro/osobu).
Začátek stezky je v nadmořské výšce 549 m, na skále je připevněná pamětní tabulka s datem zprůchodnění soutěsky turistickým klubem. Už vidíme první dřevěné schůdky. Po cca 10 minutách chůze soutěskou přijdete k rozcestí, kde se můžete rozhodnout, zda půjdete vlevo po červené značce zajištěnou cestou Rudolf-Decker Steig, anebo vpravo dále po modré značce jednoduchou cestou podél koryta po lávkách a schůdcích.
Volíme samozřejmě "ferratu", je jednosměrná – odspodu nahoru. První žebřík je krátký a pak už přicházíme k delším žebříkům, z nichž pravý je klasifikován obtížností B (kolmý žebřík 13 m dlouhý) končící v otvoru ve skále, a levý, kratší, obtížnosti A. Komu nevadí žebříky, zvolte tuto možnost, nejedná se o žádné lezení po skalách s úvazky. Možná jen po dešti nebo při námraze mohou být žebříky kluzké. Obě žebříkové cesty se hned nahoře za jeskyňkou Wildschützenloch sejdou zase v jednu trasu.
Ještě jeden lehký žebřík, průchod jeskyní, ve které je uvnitř také krátký žebřík, a pak už jen pěšina k jeskyni Türkenloch (Turecká jeskyně). Tato jeskyně je už delší, baterka se hodí, protože v jeskyni je zatáčka a schůdky, ale není úplně nutná. Název jeskyně snad pochází z doby, kdy se zde před nájezdy Turků schovávali místní obyvatelé. Prozradil je prý kouř z rozdělaného ohně.
Po trase nejsou výhledy, kromě jediného místa, odkud je vidět část zalesněné rokliny. A už jsme nahoře na malebných loukách nad soutěskou, probíhá právě balíkování sena. Z louky je výhled na typickou siluetu pohoří Schneeberg. Přicházíme k hospodě Jagasitz (706 m n. m.), kde máme zaparkované auto.
Na terase hospody je takový plechový trychtýř otočený širší částí směrem ke Schneebergu, při pohledu do něj se zrcadlí krajina do všech jeho stran. Je opar a tak foto Schneebergu není úplně ideální, ale oko je potěšeno. Stojíme u malé kapličky pod lipami a kocháme se. Trasa byla dlouhá cca 3 km, stoupání 240 m výškových. Pak přejíždíme autem 2 km k vodopádům Myrafälle.
Myrafälle (zřídka také Mirafälle) je kaskáda vodopádů na říčce Myra (nebo také Myrabach) u obce Muggendorf. Vodopády jsou poměrně vodnaté a tak se řítí úzkým údolím od horní nádrže ke spodní nádrži hlučným proudem. Stezka pro turisty překonává údolí po lávkách a schodech a díky tomu je kaňon přístupný téměř pro všechny.
Zaparkovat se dá jak u horní nádrže u hospody Karnerwirt, tak u dolní nádrže u obce Muggendorf, kde jsou opravdu velkokapacitní parkoviště. Pokud půjdete k vodopádům od horní nádrže, je vstup volný a zaplatíte až dole u východu a ven jdete přes turniket, pokud jdete od dolní nádrže, zaplatíte v budce 2,50 Euro hned na vstupu.
My jdeme od dolní nádrže, která je plná ryb, a kolem jsou instalovány atrakce pro děti. U dolní nádrže bývala vodní elektrárna, která byla uvedena do provozu v roce 1895 a přes protesty místních obyvatel byla později vybavena turbínami. Elektrárna produkovala elektrickou energii po celých 60 let až do roku 1955. Nyní je z budovy hospoda Myrastube.
Od dolní nádrže je také pěkný pohled na skalisko Hausstein, na kterém je umístěn kříž. Je to dobré vyhlídkové místo, na které půjdeme na zpáteční cestě okruhem Myrafälle. U vstupu k vodopádům jsou dvě pamětní tabulky připomínající vznik turistické stezky v roce 1885 a návštěvy Franze Josefa a Marie Terezie.
Jdeme po schůdcích a lávkách proti proudu, voda se valí pod námi, a jsme u další z naučných tabulí, která říká, že proud řeky byl v minulosti využit jako hnací síla pro pilu, kde se zpracovávalo místní dřevo od roku 1783, a pro mlýn, ve kterém se mlelo obilí. To vše ještě před využitím vody pro výrobu elektřiny.
A to už se dostáváme do klidnější části toku a při něm přicházíme k horní nádrži. Výškový rozdíl mezi dolní a horní nádrží je přibližně 125 m. Nádrže jsou propojeny podzemním tunelem, kterým se hnala voda k elektrárně, jakousi akumulační nádrž uprostřed uvidíme až po cestě zpět.
Říkáme si, jak se doba změnila. Dříve tady využívali vodu k výrobě, nyní pro turistický ruch. Projdeme kolem horní nádrže a pak odbočujeme vlevo do kopce, přicházíme na krásnou louku s výhledem na hory a k odbočce ke skalisku Hausstein. Kdo nechce na skálu, může pokračovat plynule kolem zpět k dolní nádrži.
Kousek prudšího stoupání a jsme na vyhlídce u kříže v nadmořské výšce 664 m. Je odtud krásný výhled do údolí na obec Muggendorf a také na pohoří Schneeberg v dálce. Opět je tu plechový trychtýř pro zrcadlení obrazu krajiny. Zpět se vracíme kolem akumulační nádrže na vodu a přes vodopády Myry k parkovišti. Délka trasy cca 3 km, stoupání celkem 170 m výškových včetně Haussteinu.
Celý výlet zabere přibližně 2 hod. v soutěsce Steinwandklamm a 2 hod. v Myrafälle. Podle velikosti parkovacích ploch u Muggendorfu si myslím, že zvláště vodopády bývají o víkendech a svátcích přeplněny. My jsme zde byli sice o prázdninách, ale ve čtvrtek, a tak jsme měli štěstí na málo návštěvníků.
Mapa oblasti na mapy.cz: Steinwandklamm a Myrafälle (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Naše články z Gutensteinských Alp:
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (1): Soutěska Steinwandklamm a vodopády Myrafälle
- Rakousko – Gutensteinské Alpy (2): Hohe Wand
- Rakousko - Gutensteinské Alpy (3): Reisalpe, Hochstaff
Další naše články z cest do Rakouska:
- Rakousko - Türnitzské Alpy (1): Türnitzer Höger, Zdarsky Hütte
- Rakousko - Türnitzské Alpy (2): Eisenstein, Julius-Seitner Hütte
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (1): Ötscher, Gemeindealpe a soutěska Ötschergraben
- Rakousko - Ybbstallské Alpy (2): Dürrenstein, Lunzer Obersee
- Rakousko: Pohoří Schneeberg
- Rakousko – Dachstein (1): Lanovkou pod Hoher Dachstein
- Rakousko – Dachstein (2): Gosaukamm (Salcburské Dolomity)
- Rakousko – Dachstein (3): Jezera Vorderer a Hinterer Gosausee
- Rakousko – Dachstein (4): Lanovky Krippenstein, vyhlídka 5 Fingers, túra k Simonyhütte
- Rakousko – Salzkammergut (Solná komora): Hallstatt
- Rakousko - Kaiserwinkl (1): Jezero Walchsee, túra na Wandberg a Brennkopf
- Rakousko - Kaiserwinkl (2): Kaisergebirge - výstup na Heuberg
- Rakousko - Kaiserwinkl (3): Kaisergebirge - lanovkou na Unterberghorn
- Rakousko - Gailtálské Alpy (1): Údolí Lesachtal, Samalm, Soleck, Riebenkofel
- Rakousko - Gailtálské Alpy (2): Lienzské Dolomity, Rudl-Eller Weg
- Rakousko, Maďarsko: Neziderské jezero (Neusiedler See, Fertö)