Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Před několika staletími zde byla Štočkovská vinice a viničná usedlost zvaná Špendlikářka. Kolem roku 1776 se v Praze usadil italský obchodník z Lombardie Josef Rangheri, jehož Koníčkem bylo hedvábnictví. Tento muž se zasloužil o pražské, značně upadající hedvábnictví zejména tím, že nechal obnovit v hradebních příkopech výsadbu stromů moruší a moruše zasadil i v dalších lokalitách na pozemcích dnešních Vinohrad. V jeho díle pokračoval i syn Jindřich Rangheri, jenž zakoupil velký pozemek nad kostelem sv. Mikuláše spolu s usedlostí Špendlíkářkou a po roce 1842 zde nechal vystavět honosnou dvoupatrovou budovu s dvěma nízkými hranolovitými věžemi na západní straně, kde byly zařízeny místnosti pro pěstování bource morušového. Nedaleko postavil ještě jednu menší budovu a morušový sad. Podle majitele se stavbě začalo říkat Rangherka.
Poté se majitelé se střídali až roku 1882 vše zakoupila vršovická obec, vykácela morušový sad a založila Heroldovy sady, pojmenované po významném vršovickém starostovi JUDr. Josefu Heroldovi. V letech 1899 - 1900 byly budovy Rangherky přestavěny v jednotném novorenesančním stylu. Čelní budovy byly stavebně spojeny, věže západního průčelí odstraněny a uprostřed hlavního průčelí vznikla zdobená šestiboká věž s altánem. Touto přestavbou stavba začala připomínat Zámeček. V průběhu času se v budově nacházela škola, různé úřady a zejména vršovická radnice, která tu sídlila až do roku 1974.
Vršovický zámeček je v současnosti v majetku hl. m. Prahy a spravuje ji městská část PrahA 10. Objekt byl dlouhou dobu neudržován, konstrukce byly napadeny plísněmi. Původní plán z roku 2002 předpokládal přestavbu Rangherky na hotel podle projektu architekta Jakuba Masáka, ale nebyl realizován.
Po komunálních volbách v roce 2010 došlo ke změně plánu a zámeček je přestavován na domov pro seniory.