Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších památek v Ravenně je arcibiskupská kaple sv. Ondřeje a arcibiskupské – tedy Arcidiecézní – muzeum. Obé se nachází v prostorách prvního a druhého patra monumentálního arcibiskupského paláce. Ten byl stavebně dokončen v roce 1734. A obě tyto památky jsou skutečnými unikáty. Nevelké muzeum – první diecézní v celé Itálii - nabízímnožství uměleckých děl z původní raně křesťanské katedrály, stržené počátkem 18. století, a dalších zničených ravennských staveb. Skutečnou perlou muzea je pak celosvětově známé křeslo biskupa Maximiána, jedno z nejslavnějších děl ze slonoviny vůbec. Křeslo je výrobkem byzantských umělců ze 6. století. Naproti tomu kaple sv. Ondřeje je jednou z osmi ravennských památek UNESCO. Jedná se o raně křesťanskou modlitebnu ve tvaru řeckého kříže, vyzdobenou mozaikami a postavenou v období biskupství Pietra II., tedy v letech 494 až 519.
Celé muzeum vzniklo vlastně náhodou. V původní bazilice se nacházely nejen krásné mozaiky, ale také cenné náhrobky a různé dekorativní prvky. Tyto všechny artefakty chtěl ravennský arcibiskup Maffeo Nicolo Farsetti umístit do nového chrámu, ale nejprve se rozhodl je shromáždit na jednom na speciálním místě. Dnes muzejní expozice zabírá čtyři místnosti, ve kterých nalezneme cenný výběr různých archeologických nálezů a uměleckých děl. Mezi další největší muzejní klenoty patří ambona z původní baziliky sv. Jana a Pavla, bezhlavá porfyrová socha císaře Justiniána ze 6. století, stříbrný kříž biskupa Agnella ze 6. století, mozaiky z baziliky Ursiana ze 12. století, včetně téměř úplné Modlící se Madony nebo liturgická roucha z 10. a 13. století. Tím hlavním pokladem však je – již zmíněné – Maximiánovo slonovinové křeslo ze 6. století.
Tak jako návštěva Vatikánských muzeí končí třešničkou na dortu v podobě Sixtinské kaple, tak i návštěvu tohoto muzea zakončuje vzrušující překvapení v podobě Arcibiskupské kaple sv. Ondřeje. Ta byla postavena jako soukromá modllitebna ravennského biskupa Pietra II. a zdobí ji původní mozaiky s Vítězným Kristem, zašlapávajícím lva a hada, čtyřmi archanděly (Michael, Gabriel, Rafael a Uriel) s monogramem Krista, malými ptáčky jako symboly ráje, symboly čtyř evangelistů a medailony s bustami světců.Tato památka UNESCO je jedinou existující raně křesťanskou biskupskou kaplí na světě. Kaple byla původně zasvěcena Ježíši Kristu a sv. Petru Chrysologovi (ravennský kazatel a arcibiskup I. poloviny 5. století); kaplí sv. Ondřeje se stává v polovině 6. století, kdy jsou světcovy ostatky převezeny z Cařihradu do Ravenny. Kaple je tvořena křížovou komorou, přístupnou z malé obdélníkové předsíně s mramorovou podlahou. Její valená klenba je celá pokrytá ikonografickou mozaikou, oslavující Ježíše Krista v jasně protiariánské interpretaci (ariánství bylo v době vzniku kaple oficiálním náboženstvím Ravenny). Spasitele a jeho monogram doplňují obrazy mučedníků, apoštolů a evangelistů a společně zdůrazňují pojem oslavy katolické ortodoxie.
Arcibiskupské (arcidiecézné) muzeum v Ravenně je otevřeno denně od 09:00 do 17:00 hod. s tím, že poslední vstup je povolen 30 minut před zavírací dobou. Zavíracími dny jsou 1. leden a 25. prosinec. Obdobné je to u kaple sv. Ondřeje, jen se tam vpouští až o hodinu později, tedy od 10:00 hod. Vstupné přijde na 9,50 Euro, ale vstupenka zahrnuje i vstupy do dalších ravennských památek UNESCO (bazilika Sant 'Apollinare Nuovo, Neonovo baptisterium, bazilika San Vitale a Mauzoleum Gally Placidie). Slevu jedno Euro dostanou studenti v průběhu školního roku, ale v období od 1. března do 15. června si naopak připlatíte poplatek € 2,00 za vstup do Mausolea Galla Placidia. Zdarma chodí děti do 10 let, ZTP, duchovní a vojáci. Tato památka, nacházející se v centru města, nemá bezbariérový přístup, ale zase je muzeum velmi kladně hodnoceno pro svůj systém informačních panelů v Braillově písmu pro nevidomé. Nejbližší parkoviště je vzdáleno přibližně 200 metrů a nedaleko odsud najdete také ravennský dóm a křtitelnici ortodoxních.