Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Monumentální stavba ravennské metropolitní katedrály bývá nejčastěji označována jako dóm (il Duomo) nebo bazilika biskupa Ursa (Basilica Ursiana). Její správný a celý název je ovšem téměř nekonečný a zní: La basilica cattedrale metropolitana della Santa Risurrezione di Nostro Signore Gesù Cristo. V každém případě se jedná o jeden z největších - a současně také nejmladších - chrámů ve městě. Dnešní katedrála arcidiecéze Ravenna - Cervia byla vystavěna v letech 1734 až 1745 podle návrhu architekta Giovanniho Francesca Buonamiciho. Stojí na místě, kde nechal již koncem 4. století biskup Urso vybudovat městský katedrální kostel (bazilika Ursiana), jehož původní podlaha je nyní více než tři metry pod povrchem vozovky. Z původní stavby se zachovalo jen několik fragmentů, dnes uložených v Arcibiskupském muzeu. I v interiéru současného chrámu však najdeme díla z raně křesťanského období, například mramorovou kazatelnu z dob biskupa Agnella – tedy z II. poloviny 6. století - ozdobenou 36 panely se zobrazením různých zvířat.
Do dómu vstupujeme barokním nartexem před hlavním průčelím. Interiér s půdorysem latinského kříže má jednu centrální a dvě boční lodi. Ve výšce téměř 50 metrů se nachází vysoká kopule, pokrytá freskami Giovanniho Battisty a Andrey Barbianiho. V kopuli je osm velkých osvětlovacích oken a vrcholový tambur s lucernou. Barokní přestavba v 18. století však nebyla jedinou výraznou změnou v dějinách baziliky. Budova byla toitiž renovována již v 10. století a z tohoto období zústaly zachovány krypta a válcová cihelná zvonice, ve které se nacházejí čtyři zvony. Katedrála byla původně velkou pětilodní stavbou s bohatou mozaikovou výzdobou, zejména v půlkruhové apsidě. Například ve 12. století jste zde mohli vidět mozaiky s tématem Vzkříšení Krista, epizody ze života sv Apolináře - včetně jeho příchodu do Ravenny - nebo zobrazením Kaina a Ábela. Mezi okny se nacházely postavy Panny Marie, Jana Křtitele nebo veduta Ravenny. Z těchto mozaik se zachovaly – již zmíněné – fragmenty v Arcibiskupském muzeu. Uvidíte zde tváře svatých (Ursiciano, Jan Křtitel a Barbaziano, který zde má i svůj sarkofág), ale také téměř kompletní Modlící se Pannu Marii. V katedrále najdete také hrobku papeže Victora II.
Ravennský katedrální dóm je volně přístupný denně, a to v čase od 08:00 do 12:00 hod. a od 15:00 do 18:00 hod. Tuto navštíveníhodnou stavbu najdeme v centru města, na náměstí Piazza Duomo. V blízkém okolí této monumentální stavby se nachází nejen autobusová zastávka a parkoviště, ale také "unescové" Neonovo baptisterium ortodoxních a Arcibiskupské muzeum s kaplí sv. Ondřeje. V katedrále příležitostně probíhají různé akce (i s hudebním doprovodem kytar - viděl jsem osobně), jako je například slavnostní vyřazení studentů církevních gymnazií.
Závěrem bych ještě rád omluvil sníženou kvalitu přiložené Fotogalerie. Jedná se o oskenované fotografie 13 x 9 cm nebo ofocené pohlednice, které jsem zde v letech 2002 až 2007 pořídil, a skutečně slouží pouze jako ilustrační foto a propagační materiál. Považuji totiž Ravennu a její památky za natolik zajímavé, že by byla škoda je nepředstavit alespoň touto formou.