Loading...
Jedinou ravennskou raně křesťanskou památkou na seznamu UNESCO, jejíž jedinečnost není postavena na mozaikové výzdobě, je mauzoleum ostrogótského krále a vládce Itálie Theodoricha Velikého. Tato významná historická postava – a původně „barbar z Panonie“ - žila v letech 453 až 526 a dvoupodlažní mauzolem z bílého istrijského mramoru si nechala postavit již v roce 520. Horní část stavby je zakončena velkým monolitickým blokem se jmény osmi apoštolů a čtyř evangelistů. Jeho technická data jsou neuvěřitelná: podle posledních měření má 10,76 metru v průměru, 3,09 m na výšku a váží 230 tun. Pod touto kopulí se nacházela kaple. Vnější schodiště zavede návštěvníky do patra, ve kterém se nachází porfyrová vana, ve které byl pravděpodobně pohřben Theoderic. Jeho ostatky byly – na základě ediktu císaře Justiniana z roku 561- z mauzolea odstraněny a to bylo následně přeměněno na ortodoxní modlitebnu.
Nejznámější pohřební stavba Ostrogótů z roku 520 se původně nacházela zcela mimo města, v blízkosti gótského pohřebiště. Od ostatních památek UNESCO v Ravenně se liší také tím, že jako jediná není postavena z cihel, ale z velkých bloků istrijského kamene. Interiér horní části mauzolea má tvar kříže. Bílou stavbu zdobí jen obloukové výklenky, slepé arkády, vlysy a vrcholový kříž.
Mauzoleum je otevřeno denně - kromě 1. ledna, 1. května a 25. prosince - od 8,30 hod. do 17,30 hod. (v zimním období od 8,30 do 16,30 hod.) a poslední vstup je umožněn 30 minut před zavírací dobou. Vstupenka stojí 4,00 Euro a platí i pro Národní muzeum, koupit lze i kombinované vstupné pro Theodorichovo mauzoleum, Národní muzeum a baziliku S. Apollinare v Classe, a to za 10,00 Euro. Vstup zdarma mají všichni občané EU do 18 let a nad 65 let. Mauzoleum se nachází poblíž hlavního vlakového nádraží v Ravenně a pevnosti Rocca Brancaleone. V těsné blízkosti mauzolea najdete i parkoviště, turistické informační centrum a zastávky autobusových linek č. 2 a 5.
Něco jako závěrečné PS nebo dodatková zpráva: Sedm let po dokončení tohoto článku se jeho autor rozhodl doplnit jej ještě o jednu zajímavost: Theodorichovo mauzoleum zmiňuje i Giorgio Vasari (1511 - 1574) ve svých slavných Životech nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů. Tuto stavbu „za hradbami Ravenny" zde ovšem uvádí jako kostel Santa Maria Rotonda.