Loading...
K lokalitě se dostaneme po trase NS Kyjov – Bohuslavice, která je sice jen sporadicky značená, ale z místa, kudy jsem k bohuslavickému hradu vyrazil, to nebyl problém. Existenci hradního pahorku a přilehlé přírodní památky potvrzovala mapa.cz , a když jsem od Bukovan po zpevněné, ale dosti rozbité polní zpevněné cestě s červenou tur.značkou sestoupil do sedla, viděl jsem, že k severovýchodu kýženým směrem do lesíka vybíhá vyšlapaný chodník. Místy zde sice bylo nutné zdvihnout ruce nad hlavu (to aby se člověk nepopíchal a neoprlil od všelikého bujně rozrosteného šudí a kopřiv), ale pěšina pokračovala na dohled od lánu pole vpravo stále dál. Vystoupala na „kopec“ (288 m) a nabídla vlevo výhledy na Ždánický les a napravo na Chřiby. Poté se stočila k východu a přivedla mne - po celkem 600 m chůze od rozcestí - pod travnatý pahorek s jádrem bývalého bohuslavského hradu nacházejícího se již v prostoru PP Bohuslavické stráně.
V přírodní památce jsou chráněny teplomilné rostliny, z nichž je možno v létě spatřit např.kozinec vičencovitý, zlatohlávek obecný či hvězdnici chlumní. Rostou tu také kavyly a kostřavy. Nejsa botanikem, tak jsem po těchto pozoruhodných rostlinách ani nepátral (stejně bych je nepoznal) a věnoval pozornost pouze hradnímu jádru.
V podstatě tu jsou z hradu Bohuslavice k vidění jen reliéfní pozůstatky bez jakéhokoliv zdiva, ale dobře patrno je jádro nacházející se na holém pahorku. Areál hradu byl poměrně rozsáhlý (135 x 65 metrů) a po stranách vrcholové plošiny o půdorysu obdélníku jsou patrny snížené boční terasy. Jádro bylo obklopeno hlubokými příkopy a valy. K obytným účelům sloužila podlouhlá palácová budova s parkánem, po jehož stranách se nacházelo nádvoří. Je dost možné, že tento palác nebyl zděný, ale pouze dřevěný.
První zpráva o hradu pochází z roku 1408 a dobu vzniku dokládají střídmé nálezy keramiky. Tehdy měl podobu tvrze a od markrabětě Jošta jej odkoupil Vok z Holštejna. Ten jej LP 1446 prodal za sumu 850 hřiven Jindřichu Mírkovi z Chlumu. Husitské války pravděpodobně hrad přežil, ne tak už války uherské odehrávající se v roce 1468. Za nich byl zcela zničen a už nebyl nikdy obnoven.
Trasa NS Kyjov - Bohuslavice za hradním jádrem schází po úbočí kopce úvozem do Bohuslavic a po čtvrt kilometru chůze nás přivede ke hřbitovu s kostelem sv.Filipa a Jakuba.