Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 22 B2
kostel sv. Michala (1752)
roubenky
radnice (1903)
Huťský vodopád
kaple na kostelním kopci
První zmínka o objektu 1562
Vlastní ves byla založena v 16. století na pozemcích Albrechta z Valdštejna, který zde nařídil rudný průzkum. Později zde byly založeny stříbrné, měděné a olověné doly. Pozdější majitel Arnošt z Újezdce a Kunic zde nechal vybudovat sklářskou huť, která zde pracovala pod vedením rodiny Schürerů do roku 1759. Zastavme se u památek dávných dob, které se dodnes v Rokytnici dochovaly. Na čelním místě jmenujme kostel sv. Michala jehož první dřevěný předchůdce zde byl vystavěn již v roce 1598. V roce 1752 se hrabě Harrach postaral o vybudování kamenného kostela, který byl dostavěn o 6 let později. Poslední oprava svatostánku proběhla v roce 1996. Zdejší radnice byla založena v roce 1902 a o jeden a půl roku později byla zprovozněna. U radnice je také pozoruhodná, 37 metrů vysoká věž. V obci nalezneme dále čtyři kaple z nichž nejstarší byla původně dřevěná a její původ klademe do roku 1724. Cestou po modré TZN ke Dvoračkám lze navštívit tzv. Huťský vodopád jehož vody padají z dvacetimetrové výše. Toto turisticky oblíbené místo má i svou minulost, neboť již v minulosti zde stávala hospoda v níž se pořádaly lidové zábavy. Pokud jsme výše zmínili chatu Dvoračky uveďme jen, že stojí v nadmořské výšce 1140 m mezi Lysou horou a Kotlem. Je zde též důležitá křižovatka značených turistických stezek, které vedou k oblíbeným místům. Městečkem prochází modrá TZN od Jablonce nad Jizerou ke Dvoračkám, žlutá TZN od Františkova k Vosecké boudě a nachází se zde východiště zelené TZN směřující k HARRACHOvu.
Po Rokytnice nad Jizerou a okolí se může návštěvník toulat pěšky, jezdit na kole nebo v zimě (když je sníh) nasadit běžky. Cíle výletů si může vybrat sám nebo navštívit zdejší informační centrum, které se nachází na Dolním náměstí z boku budovy radnice (http://www.mesto-rokytnice.cz/infocentrum/). Pracují zde úžasně ochotné dámy, které mají výborné znalosti i vědomosti a poradí všem bez ohledu na to, že se blíží konec pracovní doby. Otevřeno je od pondělí do soboty (9:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00) a v neděli (9:00 – 13:00).
Ve městě a okolí jsou tři doporučené trasy krátkých výletů. Když se člověk vydá po cestě naučné stezky s názvem „Pašerácká stezka“, tak si může představit dobu, kdy proti sobě stáli pašeráci a strážci hranic. Začátek stezky je nad Dolním náměstím v Rokytnici nad Jizerou a konec u rozcestí Studenov - Kostelní cesta. Délka této lehké trasy činí 1,3 km, nejnižší bod je 590 m.n.m., nejvyšší bod: 780 m.n.m. Na čtyřech zastaveních se lze dočíst zajímavé informace o historii pašování v Krkonoších a také o samotných pašerácích, kteří byli mezi krkonošským lidem oblíbení.
Druhá naučná stezka se jmenuje „Dřevosochání“. Začátek má sice na křižovatce „Na vrších“ v Horní Rokytnici nad Jizerou, ale lze se na ní napojit z Poznávacího okruhu okolo Rokytnice. Oficiální konec stezky je ve Františkově u objektu Starý Kravín. Svou délkou 1,1 km a malým převýšením (nejnižší bod 660 m n.m., nejvyšší bod: 710 m.n.m.) se jedná o lehkou trasu. Na čtyřech zastaveních se lze dočíst zajímavé informace o programu Dřevosochání a především si může člověk prohlédnout velké množství úžasných dřevěných soch rozmístěných podél cesty.
Další možnost, jak poznat město a okolí nabízí „Poznávací okruh okolo Rokytnice“. Začátek i konec je na Dolní náměstí, ale prakticky lze výlet začít i ukončit kdekoliv. Délka trasy činí 11 km s nejnižším bodem 520 m n.m. a nejvyšším místem 750 m n.m.. I v tomto případě se jedná o nenáročnou trasu. Na dvanácti informačních cedulích se může člověk dozvědět něco nového o Rokytnici nad Jizerou i okolí, o kulturních zajímavostech i přírodních krásách.
Jedním ze zajímavých objektů Rokytnice nad Jizerou je budova radnice, které dominuje 37 metrů vysoká věž (pro veřejnost bohužel nepřístupná). Základní kámen radnice byl položen 12. dubna 1902. Stavbu prováděla firma Josefa Hájka z Rokytnice nad Jizerou podle projektu firmy Holman a Krause z Vrchlabí a rozpočet činil 159.000 korun. 27. září 1903 byla radnice slavnostně otevřena.
Objektů větších či menších, které lze Rokytnice nad Jizerou a okolí obdivovat je mnoho, ale jedné věci si všimne určitě každý. A tou je typická zástavba krkonošského městečka, která sice byla v některých případech narušena více či méně zdařilými rekonstrukcemi, ale pořád je co pozorovat. Na mnoha místech Rokytnice jsou dřevěné chaloupky roztroušené po svahu i v údolí. Dřevěné roubenky, typická dřevěná stavení, se stavěly z kmenů stromů, jež se opracovávaly do tvaru hranolů. Každá z roubenek má nějaký svůj dekorativní prvek, který jí dává zajímavý vzhled i osobitý charakter.
Kapitolou samo pro sebe jsou kapličky v okolí Rokytnice nad Jizerou. O těch píši v jiném vyprávění (https://www.turistika.cz/mista/putovani-za-kaplickami-v-rokytnici-nad-jizerou).
Ve městě a okolí se nachází několik zajímavých míst, která jsem také navštívil:
- kostel sv. Michaela:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-michaela-v-rokytnici-nad-jizerou
- Dvoračky:https://www.turistika.cz/mista/dvoracky-rozcesti-a-horske-chaty
- Kotel:https://www.turistika.cz/mista/kotel-10-nejvyssi-hora-ceska
- Lysá hora:https://www.turistika.cz/mista/lysa-hora--6
- Huťský vodopád:https://www.turistika.cz/mista/hutsky-vodopad-v-krkonosich--1
- rozcestí Ručičky:https://www.turistika.cz/mista/kouzelne-rozcesti-rucicky-v-zapadnich-krkonosich
- Janova skála:https://www.turistika.cz/mista/janova-skala-v-zapadnich-krkonosich
- Růženčina zahrádka:https://www.turistika.cz/mista/ruzencina-zahradka-v-krkonosich
- vyhlídka Strážník:https://www.turistika.cz/cestopisy/skalni-vyhlidka-straznik-u-rokytnice-nad-jizerou
- muzeum Starý kravín:https://www.turistika.cz/mista/stary-kravin-muzeum-a-galerie
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Rokytnice nad Jizerou leží v Severních Čechách, východním směrem od Liberce. Město se rozkládá pod vrcholky Krkonoš a na levém břehu Jizery u soutoku s Huťským potokem. Rokytnice je vyhledávaným rekreačním střediskem s rozlehlým areálem sjezdového lyžování. V okolí města se nachází nepřeberné množství sjezdových tratí s různým stupněm obtížnosti a lyžařskými vleky. Ve městě najdeme několik hotelů, horských chat a penzionů. Severovýchodním směrem od okraje města v osadě Zákoutí byla vybudována sedačková lanovka vedoucí na vrchol kopce Lysá hora ( 1343 m.n.m.). Ve městě se křižuje několik cyklistických tras, které jsou určeny především zdatnějším cyklistům a k jízdě na horských kolech, jelikož trasy vedou přes vrcholky a údolí Krkonoš. Rokytnice je výchozím bodem celé řady turistických tras, stačí si jen vybrat podle vlastní chuti a kondice. Vydáme-li se severním směrem dojdeme k Mumlavským vodopádům a dále budeme pokračovat do Harrachova, kde si můžeme prohlédnout skokanský areál s mamutím můstkem.
První zmínka o osadě Rokytnice pochází z roku 1574. V okolí se těžilo stříbro, měď a olovo. V roce 1562 až 1599 pracovala na území městečka sklářská huť. V období kdy Rokytnice patřila Albrechtovi z Valdštejna se těžba nerostů úspěšně rozvíjela, po jeho smrti došlo k útlumu těžby. Konec těžby přineslo období třicetileté války. Proběhlo několik pokusů k obnovení těžby, ale všechny skončily neúspěchem. Město Rokytnice vzniklo spojením okolních osad a obcí. V 18. století se ve městě rozvíjelo tkalcovství. V 19. století byly ve městě i okolí zakládány továrny. V roce 1873 byla ve městě vybudovaná nižší tkalcovská škola. Koncem roku 1899 se poprvé rozjel vlak po železniční trati z Martinic do Rokytnice nad Jizerou. K památkám ve městě zcela jistě patří barokní kostel svatého Michala pocházející z roku 1752 až 1759. Náměstí dominuje secesní budova radnice postavená v roce 1903, která se pyšní 37 metrů vysokou věží. Na území celého městečka je pěkný soubor lidových roubených domů.