Na sever za dalšími rozhlednami - 7. den - okruh cca 10 km-NS Okolo Rokytnice: Sachrův hřeben-Stezka rokytnických rodáků-kaple Matky Terezy-Pašerácká stezka-Rokytnice nad Jizerou (radnice, kostel sv.Michala s křížovou cestou); pivovar Valteřickej Strojník
Pátek 5. 7. 2024
V noci bylo jasno a svítilo množství hvězdiček. Možná i proto bylo skutečně chladno. K ránu klesla teplota v autě pod 10 stupňů. Ještěže jsem večer vytáhla peřinu.
Spalo se však krásně - do 6. hodiny. To začali z lesa stahovat dříví. Vždy ho 15 minut třídili a nedaleko nás skládali, pak bylo 3/4 hodiny klid - to si připravovali asi dříví v lese. Tak tohle a tak brzy jsme ve svátek nečekali. Vždy jsme na chvíli ještě usnuli, aby nás zase vzbudili. Mezitím 2x lehce sprchlo.
V 9 hodin už vstáváme. Viditelnost je špatná, všude v údolí i na kopečcích se válí mraky. Přejíždíme zpátky pod stromy, ale hlavně ke stolku. Tam máme i víc soukromí. Bylo to akorát. Během 15 minut začali přijíždět první turisté a opět lesáci. Že je ošklivo a zima nikomu nevadilo. Venku to studeně fouká a teplota z 11 klesá k 10. Ani kávu v té zimě nedávám. Vytahujeme oblečení do zimy a deště - v autě jsme vybaveni na všechny alternativy počasí.
V 9 hodin už vstáváme. Viditelnost je špatná, všude v údolí i na kopečcích se válí mraky. Přejíždíme zpátky pod stromy, ale hlavně ke stolku. Tam máme i víc soukromí. Bylo to akorát. Během 15 minut začali přijíždět první turisté a opět lesáci. Že je ošklivo a zima nikomu nevadilo. Venku to studeně fouká a teplota z 11 klesá k 10. Ani kávu v té zimě nedávám. Vytahujeme oblečení do zimy a deště - v autě jsme vybaveni na všechny alternativy počasí.
Počasí neodrazuje ani nás. Ono to ani nejde. Přece nebude celý den zalezlí v autě. Jdeme si projít naučnou stezku Okolo Rokytnice, která měří 12 km i s odbočkou na rozhledny Stráž - ty jsme si prošli včera. Vede přes město a její okolí a nabízí daleké výhledy. Na 14 zastaveních seznamuje návštěvníky s řadou zajímavostí z oblasti těžby nerostů, historie i současnosti.
Z rozcestí Sachrův hřeben, kde je 9. zastavení Krkonošský nábytek se vydáváme kousek po žluté stezce Dřevosochání, kterou jsme si prošli včera večer. Po chvíli však žlutou opouštíme a pokračujeme po naučné stezce a po červené turistické trase. Jak jsme později zjistili, jdeme stezku opačně. Mám pocit, že se to stává u nás pravidlem.
Ještě než jsme došli k rozcestí Sachrova cesta, čteme si 8. zastavení Hornictví. Na rozcestí, kde je náš dnešní nejvyšší bod, se nejdříve rozhlédneme. Výhledy by byly asi pěkné, kdyby se všude neválely mraky. Tady červenou trasu opouštíme - naučná stezka vede vlevo po zelené. Začínáme mírně klesat.
Přicházíme k prvním domkům Rokytnice nad Jizerou. Město bylo zřejmě založeno kolem r. 1574 jako sklářská osada. Později zde obživu zajišťovala těžba dřeva, mědi, stříbra a olova. V 18. století, kdy význam dolů upadal, byly založeny první textilní podniky. Rozvoji průmyslu napomohla i výstavba železniční trati r. 1899. Nyní je to převážně horské letovisko.
Na hlavní silnici a Horním náměstí jsme nějak ztratili načnou stezku a tím vynechali 7. zastavení. Zato jsme na rozcestí Rokytnice nad Jizerou - Horní náměstí setkali s posledním zastavením naučné stezky Rokytnických rodáků, která měří 1,8 km a vede z Dolního náměstí. Tady se dozvídáme o lékaři Prof. MUDr. Karlu Maydlovi, který je považován za zakladatele české chirurgie.
Na hlavní silnici a Horním náměstí jsme nějak ztratili načnou stezku a tím vynechali 7. zastavení. Zato jsme na rozcestí Rokytnice nad Jizerou - Horní náměstí setkali s posledním zastavením naučné stezky Rokytnických rodáků, která měří 1,8 km a vede z Dolního náměstí. Tady se dozvídáme o lékaři Prof. MUDr. Karlu Maydlovi, který je považován za zakladatele české chirurgie.
Ztratili jsme naučnou stezku, ale neztratili zelenou značku, která nás k naučné stezce zase dovedla. Po obou trasách obcházíme severní okraj města. Tam také je kaple Matky Terezy z Kalkaty, která pravděpodobně r. 1768 nahradila původní dřevěnou kapli. Patří mezi nejznámější a nejstarší kapličky ve městě. To si čteme na 6. zastavení. Na 5. zastavení se dozvídáme, že r. 1562 právě tady byla založena sklářská osada, která dala vznik dnešnímu městu.
Na rozcestí Hadí vrch odbočuje žlutá trasa, označená jako Pašerácká stezka. Tady se seznamujeme s Joskou, pašerákem, který své "řemeslo" převzal po otci.
Tam, kde naučná stezka odbočuje do města a druhá cesta vede ke ski areálu, je 4. zastavení Horská služba, která byla založena tady ve městě již r. 1935. Cesta je příjemná, jen mírně zvlněná, jde se dobře, dokonce i mně. Sice dvakrát lehce sprchlo, ale nakonec se oteplilo a dokonce vylezlo sluníčko. Ráno jsme navlékli, teď postupně odkládáme dvě vrstvy
Přicházíme do centra, kde je 3. zastavení. Tady je pozdně barokní kostel sv. Michaela, který byl dostavěn r. 1758 na místě protestanského dřevěného kostela z r. 1598. V ohradní zdi kostela jsou výklenkové kapličky s malbami křížové cesty.
To už přicházíme na Dolní náměstí, kde celá naučná stezka začíná. Na 1. zastavení se dozvídáme o historii města, na 2. o zdejší nádherné historizující radnicí s 37 m vysokou věží, jejíž základní kámen byl položen 12. 4. 1902. Tam je náš dnešní nejnižší bod.
Otovi se podařilo koupit pohlednici včera navštívených vyhlídek Na Stráži a získat několik zajímavých brožurek. Je naprosto spokojený.
Na náměstí se zastavujeme v restauraci Roky na pivo, ale nakonec dáváme také polévku. V autě máme od včerejška zbytek čočky s uzeným, ale je to menší porce, tak si dáváme předkrm.
Do cíle nám zbývají 3 km, ale musíme do kopečka. Opět se zvedá vítr, mraky se honí, ale neprší. A to je hlavní. Opouštíme město, kocháme se celou řadou moc hezkých nejen roubenek.
Na zítra hlásí výrazné oteplení, pravděpodobně se mění tlak, že najednou se nám už nejde tak dobře. Dokonce i Ota říká, že to není ono. Využíváme dalších dvou zastavení na trase, abychom si je v klidu přečetli a lehce si odpočinuli. Tedy hlavně Ota to čte. Já si je většinou vyfotím, když nezapomenu. Odcházím dřív, Ota mne dojde. Ještě u 10. zastavení na rozcestí Rokytnice nad Jizerou - Horní Ves jdeme společně. Tam je kamenný kříž. Takových a podobných je prý v okolí 12.
Jsme na poslední odbočce. Do cíle zbývá cca 500 m. Najednou Ota vyráží a mizí mi v dálce. Většinou ho takhle přitahuje pivo, ale chceme po večeři odjet, tak snad mne nebude přesvědčovat, abychom tady ještě jednu noc zůstali. Já sotva jdu. Očima přitahuji Sachrův hřeben. Když konečně vidím stříšku altánu na rozcestí, mám radost jako malé dítě. Když vidím střechu našeho auta, už vím, že to zvládnu. Ale mám toho dneska skutečně dost a to to tak dlouhé nebylo.
Dnes je tady živo, spoustu lidí má i paní v kiosku. Je dobře, že jsme se domluvili, že odjedeme. Asi tady bude živo hodně dlouho.
Oba jsme upocení, převlékáme se a jdu ohřát oběd. To je za chvíli. Já si ještě udělala kávu, že ji vypiji za jízdy. Jenže auto už na nás zase jen chrochtá. Včerejší dobíjení, startování a krátké popojíždění nedělá baterce dobře. Dokonce jsem měla už zase asi 15 minut zapnutou lednici.
Startovací powerbanka zase zafungovala, ale musíme být opatrní. Také se jednou vybije. Potřebovali bychom ji někde dobít. Jen nevím kde, když se nikde moc v interieru nezdržujeme.
Odjíždíme na jih, také proto, že chceme opustit Krkonošský národní park, kde je vždy se spaním problém. Spojujeme příjemné s užitečným. To příjemné je pivovar Valteřickej Strojník ve Valteřicích, které jsou částí Horní Branné. Pivovar založili dva nadšenci a dlouholetí kamarádi, kteří již jako děti jezdili s rodiči po různých pivovarech - fungujících i zaniklých. Již tehdy získali lásku k pivovarnictví, v dospělosti k pivu. A nakonec se rozhodli splnit si sen a dne 13. 7. 2018 se jim podařilo uvařit doma v hrnci první domácí várku ležáku. Povedla se, chutnala nejen jim, jen místo dvanáctky to byla sedmnáctka. Další várky už vycházely, tak jak si to spočítali. Zatím fungují jako létající pivovar, ale už by rádi měli pivovar vlastní. A ještě něco k názvu. Bydlí ve Valteřicích, takže to je jasné, ale museli k tomu přidat koncovkou -ej, typickou pro kerkonošské nářečí. Sládek Lukáš je vystudovaný strojař a Strojník se jim zdál pěkně zvučný. Na jejich stránkách je psáno, že mají otevřeno pondělí a pátek do 17 hodin, lépe je však předem se domluvit. Nedomluvili jsme si nic, dnes sice je pátek, ale svátek a už je po 17. hodině. Přesto se tam jedeme podívat. Ota se diví, kam ho naviguji. Cesta končí skoro na dvoře jednoho domku. Cedule Pivovar jsme si nevšimli, ale v otevřených vratech vidím lahve, Ota sudy. Jsme tu dobře. A je otevřeno. Tak to snad dopadne dobře.
Majitel nás vede do lednice. Kupujeme 6 sedmiček. Mají moc hezké etikety a je to snad první pivovar, který přes víčka má "kolky". Mají dokonce stylovou podobu francouzského klíče. Moc se mi to líbí. Pán nám s tím pomohl i do auta, 3 se vešli do lednice, 3 jsou v peřině, však je za chvíli vypijeme. Tedy pokud najdeme šikovné místo na spaní.
Abychom se nemuseli zítra daleko vracet, mám vytypované odpočinkové místo Horní Branná na červené turistické trase jižně od obce. Není to tu špatné, ale asi tu bude docela živo. Jedeme se podívat, kam se nechá dojet. Daleko to nejde. Za rohem je velká plocha - parkoviště u střelnice. Nikdo tam není, je to tak ideální, až se to Otovi zdálo divné. Prostě jemu se jeden nezavděčí. Pořád mu vadilo, že je všude rušno, že nemáme ten pravý klid. Tady to vypadá, že klid bude. Podle cedule je otevřeno pro členy klubu ve čtvrtek odpoledne, pro veřejnost v neděli dopoledne. Soboty jsou vyhrazeny závodům dle plánu soutěží na stránkách. Může se tedy stát, že tu zítra bude soutěž, ale těžko začne v 8. hodin. Maximálně nám ráno vynadají, když přijdou ty soutěže chystat. To přežijeme. Zůstáváme tady.
Sluníčko sice nesvítí, je pod 20 stupňů, ale na zábradlí u schodiště rozkládáme propocené oblečení, batoh i boty, ať to schne a vyvětrá se. Pak dáváme pivo a večeři, i když po pozdním obědě moc hladu nemáme.
Večer je tady úplná idylka. Někde nedaleko občas projede vlak, ale nehouká, takže neruší a nebude rušit ani v noci. Je 10 hodin, jdeme spát. Dnes je o trochu tepleji. V autě je 17 stupňů. Opět odkládám peřinu, ale nechávám ji v pohotovostním režimu. Třeba budu v noci ráda, že se pod ní mohu zavrtat.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.729, 15.449)
Poslední aktualizace: 21.10.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Rokytnice nad Jizerou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Na sever za dalšími rozhlednami - 7. den - okruh cca 10 km-NS Okolo Rokytnice: Sachrův hřeben-Stezka rokytnických rodáků-kaple Matky Terezy-Pašerácká stezka-Rokytnice nad Jizerou (radnice, kostel sv.Michala s křížovou cestou); pivovar Valteřickej Strojník
Okružní trasa v Krkonoších - krásný 25km výlet s výhledy
Trasy
Krásná 25kilometrová okružní trasa se startem a cílem v Rokytnici nad Jizerou na Dolním náměstí u Městského úřadu. Z Rokytnice se vydáme do Dvoraček, přes ŘOPíky pak k Mohyle Hanče a Vrbaty, Vrbatově boudě, do Hor…
0.1km
více »
Putování za kapličkami v Rokytnici nad Jizerou
Kaple
V Rokytnici nad Jizerou a blízkém okolí bylo v době, kdy zde působila katolická církev, postaveno celkem pět zajímavých kapliček. Zda se stavba jednotlivých objektů vztahuje k určité události nebo osobě, mi není z…
0.1km
více »
Kostel sv. Michaela v Rokytnici nad Jizerou
Kostel
Nedaleko dolního náměstí v Rokytnici nad Jizerou se nachází kostel sv. Michaela. Jedná se o pozdně barokní stavbu, která vznikla na místě původního dřevěného protestantského kostelíka postaveného již v roce 1598. …
0.2km
více »
Pašerácká stezka aneb jak se pašovalo v Krkonoších
Trasa
Po stopách dávných pašeráků se můžete vydat z Rokytnice nad Jizerou. Tématická Pašerácká stezka začíná 400 metrů nad Dolním náměstím u křížení místního poznávacího okruhu Okolo Rokytnice se žlutě značenou turist…
0.5km
více »
Ski areál Rokytnice nad Jizerou
Ski areál
Spartak Rokytnice, a.s. se zabývá nabídkou služeb pro vyznavače aktivního odpočinku a to jak pro jednotlivce, tak pro rodiny s dětmi či organizované zájezdy.
Společnost provozuje dvě čtyřsedačkové lanové dráhy a …
0.8km
více »
Turistická známka č. 1364 - Skalní vyhlídka Strážník
Turistická známka
Skalní vyhlídka na vrchu Stráž. Leží 778 m.n.m a nabízí výhled na celou Rokytnici, Lysou horu a Kotel. Jeden ze strážných vrchů, ze kterých se varovali okolní vesnice před vpádem nepřítele. Ohňové signály se měly dostat přes vrch Kozákov a další strážné vrchy až do středu Čech.
1.1km
více »
Skalní vyhlídka Strážník u Rokytnice nad Jizerou
Cestopisy
Jsou místa, která když navštívíme ve správnou dobu, tak mají moc nás změnit. A tak občas člověk zažije příjemnou událost, na kterou se nezapomíná. Jedna taková věc se mi udála neplánovaně a nečekaně v první den le…
1.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Skalní vyhlídka Strážník (778 m.n.m.)
Vrchol
Dnes bych vás chtěl pozvat na skalní vyhlídku Strážník. Jedná se o krásné přírodní vyhlídkové místo v Krkonoších u Rokytnice nad Jizerou. Vrchol vyhlídky je ve výšce 778 m.n.m. Vrchol Stráž je dostupný z více směr…
1.2km
více »
Z Rokytnice na Dvoračky - Štumpovku a kolem Huťského vodopádu zpět
Tipy na výlet
Tentokrát jsme za výchozí bod zvolily Rokytnici nad Jizerou, kde jsme ubytované. Do Rokytnice jsme přijely autem přes Český Ráj a nechaly ho zaparkované na parkovišti před penzionem.
Přijíždíme ve čtvrtek odpol…
1.2km
více »
Rokytnice nad Jizerou - Užijte si čtyři roční období na jednom místě
Tipy a novinky
Malebné horské město leží v západní části našich nejvyšších českých hor. Městu dominuje panorama Kotle a Lysé hory. Oblast Rokytnice nad Jizerou nabízí vyžití jak cyklistům, pěším turistům,…
1.3km
více »
Rokytnice nad Jizerou
Městečko
Po Rokytnice nad Jizerou a okolí se může návštěvník toulat pěšky, jezdit na kole nebo v zimě (když je sníh) nasadit běžky. Cíle výletů si může vybrat sám nebo navštívit zdejší informační centrum, které se nachází …
1.4km
více »
Na sever za dalšími rozhlednami - 6. den - odpoledne: Rokytnice nad Jizerou - procházky 3,5 km (Sachrův hřeben-část NS Okolo Rokytnice-vyhlídky Stráž: Liška, Medvěd, Ovce, Horník) a 4 km (Sachrův hřeben-stezka Dřevosochání-Františkov-Hýskov)
Cestopisy
Čtvrtek 4. 7. 2024 - odpoledne
Po obědě na rozcestí Sachrův hřeben a chvilku siesty…
1.6km
více »
Stezka Dřevosochání v Krkonoších
Trasa
Pokud na procházce nad Rokytnicí dojdete k rozcestí na Sachrově hřebenu (v mapách je místo označené i jako Ve Vrších nebo Nad Františkovem), stojíte na začátku krátké tématické stezky Dřevosochání. Její konec je o…
1.6km
více »
Krátká procházka po vyhlídkách na Stráži - Liška, Horník, Medvěd a Ovce
Trasy
Krátký okruh po zajímavých vyhlídkách - Liška, Medvěd, Ovce a Horník. Okruh začíná na parkovišti u hotelu Stráž - platba pomocí qrkódu na ceduli. Pro cestu k vyhlídkám doporučuji pruší stoupání, které je hned kousek poté, co přejdete sjezdovku. Zpět pak lze jít pozvolnější cestou. Vyhlídky stojí za návštěvu - z některých je výhled pěkný, některé jen do stromu, ale děti ocení…
1.6km
více »
Krkonošská 70
Trasa
Start v Dolní Rokytnici, pod Zimní stranou. Po modré dojít na vyhlídku, zde chvíli jít nahoru po žluté značce, pak doleva po červené, po té dojít na Dvoračky. Tam se občerstvit a po červené spoupat až za Lysou hor…
1.7km
více »
Klášter Krzeszow - po rekonstrukci v plné kráse
Klášter
Po nedávné rekonstrukci můžete Cisterciácký klášter Krzeszow (česky Křesobor nebo Křešov) navštívit a vidět ho v jeho původní, neskutečně nádhe…
2km
více »
Z Františkova na Strážník
Tipy na výlet
Vyrážíme do Krkonoš, konkrétně do vesnice Františkov, nacházející se nedaleko Rokytnice nad Jizerou. Odtud povedou naše kroky přes Sachrův hřeben na vyhlídku Strážník a následně se budeme vracet zpět údolím Franti…
2km
více »
Starý kravín - Muzeum a galerie (Františkov - Rokytnice nad Jizerou)
Muzeum
Františkov v Krkonoších je sice část města Rokytnice nad Jizerou, ale vzhledem k tomu, že se nachází za kopcem, vypadá to na první pohled jako když přijede člověk do samostatné obce. Z města je to sem asi 2,5 kilometru jihovýchodním směrem. Návštěva Františkova se dá spojit s touláním po okolí města, například po zajímavém značeném „Poznávacím okruhu okolo Rokytnice“ nebo když…
2.6km
více »
Krkonoše - Františkov a tradiční dřevosochání
Tipy na výlet
Opět se hlásím z Krkonoš. Máme naplánovaný prodloužený víkend na horách v sestavě dvanácti lidí. Před námi jsou svátky a víkend, tak máme smělé plány, kam se všude podíváme. Jedeme auty směr Rokytnice první zastáv…
2.7km
více »
Janova skála (1.002 m.n.m.) v západních Krkonoších
Vrchol
Janova skála je skalní útvar, který leží na plochém zalesněném jihovýchodním hřbetu Čertovy hory. Její nejvyšší místo dosahuje nadmořské výšky 1.002 metrů, tudíž by klidně snesla označení…
2.8km
více »
Kouzelné rozcestí Ručičky v západních Krkonoších
Rozcestí
Nemám ve zvyku napsat dvě či tři věty o nějakém rozcestí, kde bych uvedl, že vlevo vede modrá a vpravo červená značka a k tomu přidal jednu fotografii rozcestníku. Myslím, že průměrně nadaný turista tyto údaje vyč…
3.3km
více »
Koupaliště Jablonec nad Jizerou
Koupaliště
Ve sportovním areálu Pilišťata naleznete od roku 1937 fungující městskou plovárnu, která byla na začátku sedmdesátých let minulého století přestavěna na…
3.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Huťský vodopád - Rokytnice nad Jizerou.
Vodopád
Další z mých cílů v Rokytnici nad Jizerou byl Huťský vodopád. Tato přírodní památka je opět dostupná z několika směrů. Popíši vám dva z nich. Asi nejjednodušší je vydat se autem přes Horní Rokytnici a za fotbalový…
3.4km
více »
Ski areál Paseky nad Jizerou
Ski areál
Lyžařský areál Paseky nad Jizerou – Západní Krkonoše
Areál je pohodlně a snadno přístupný za 2 hodiny i z Prahy
Nadmořská výška od 620 do 860 metrů
10 km pravidelně upravovaných sjezdových tratí různé náročnosti - červené a modré sjezdovky
Měřená slalomová trať
Snowpark, …
4.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Mumlavský vodopád
Vodopád
Když pojedete okolo Harrachova, nenechte si ujít návštěvu Mumlavského vodopádu, ke kterému dojdete podél řeky Mumlavy, jak jinak. Na tohle překrásné místo se dostanete od sklárny pohodlnou č…
4.5km
více »
Mumlavské vodopády
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná v Tanvaldu. Vyrážíme směr Desná/Harrachov. Po celou cestu nás doprovázejí ukazatelé především na Harrachov. Po příjezdu do Harrachova se držíme stále na hlavní silnici. Na třetí odbočce (za sklárnou) Doprava odbočíme, projedeme kolem Ski muzea, Městského úřadu a autobusového nádraží. Za parkovištěm u autobusovým nádražím odbočíme doprava a…
4.5km
více »
Harrachov
Město
Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byl…
4.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Štěpánka (Hvězda)
Rozhledna
Štěpánka je kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda (959 m) v nejzápadnějších Krkonoších, na Příchovickém hřebeni. Nachází se v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenov, okres Jablonec nad Nisou.
Rozhledna je 24 m vysoká, postavena byla v letech 1847 až 1892. Stavbu zahájil kníže Camill Rohan, když v údolí probíhala výstavba císařské krkonošské silnice. Poj…
6.2km
více »
Labská bouda
Bouda
Založena po r. 1830 nad závěrem karu Labského dolu, vyhořela 6.11.1965 a nově postavena jihozápadně od zbořeniště v r. 1975 podle projektu Ing. arch. Z. Říháka. Je zde stanice Horské služby. V blízkosti na Labí …
8.1km
více »