Rotterdam – budova KPN Telecom Tower (Toren op Zuid KPN gebouw)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Tato pozoruhodná stavba, známá také jako Jižní věž, se nachází nedaleko rotterdamského Erasmova mostu, jejím autorem je veleslavný – a mnohokrát oceněný – italský architekt Renzo Piano a byla postavena v letech 1998 až 2000. Dnes se však již se svou výškou „pouhopouhých“ 96,5 metru tak trošku ztrácí vedle nového komplexu trojbudovy De Rotterdam ve svém těsném sousedství. Na úvod si ještě můžeme prozradit, že sídlo holandského telekomunikačního giganta KPN najdeme na břehu řeky Maas – v místě starého rotterdamského mola zvaného Kop van Zuid neboli Hlava jihu - a adrese Wilhelminakade 123, že má 23 pater, 20.000 m2 užitné plochy (22.100 m2 podlahové plochy) a že jeho výstavba přišla KPN Telecom na nějakých 37 milionů eur.
KPN je také stále vlastníkem tohoto kancelářského objektu, u jehož designu bývá kromě Piana uváděno také Studio Dumbar. Jeho dnešní „výšková nenápadnost“ je dána hlavně tím, že se jedná o první výškovou budovu na „Wilhelmíně“. Na průčelí budovy bylo instalováno 896 diodových světel, která mají vytvářet různé obrazce a nápisy, podporující ve formě reklamního billboardu zejména kulturní a sportovní akce v Rotterdamu a jeho okolí (např. slavný rotterdamský maratón). Obrazce, vznikající na fasádě objektu, je prý možné sledovat až 2 km daleko. Spodní část budovy tvoří 11 metrů vysoký „sokl“, který je sídlem nejen obchodů, ale i servisního zázemí celé stavby. Součástí tohoto soklu je veřejně přístupná terasa, odkud můžeme pozorovat projíždějící lodě a zvedací mechanismy mostu.
Pianova koncepce budovy přitom není úplně původní. Inspiraci pro mrakodrapy s šikmými fasádami byla zřejmě starší studie Teuna Koolhaase (+2007), významného holandského architekta a urbanisty singapurského původy, který se podepsal na moderní tváři Amsterdamu. Jistou souvislost můžeme najít rovněž s mostním pilířem sousedícího Erasmova mostu, který opticky svírá se základnou stejný úhel jako průčelí KPN Toweru. Šikmé průčelí je od kolmice odkloněno o 5,9° a je podpíráno bílým ocelovým sloupem, který - společně s plastikami od londýnské architektonické firmy Bolles & Wilson - oživuje vstupní prostor budovy. Zmíněný sloup doutníkového tvaru zvyšuje stabilitu věže a je ukotven ve středu budovy, ve výšce 45 m.
Dá se tedy shrnout, že budova KPN Telecom, nacházející se v oblasti rotterdamských doků, je vizuálně nápadná ze dvou důvodů: svým nakloněným průčelím, které může být použito jako elektronický billboard s grafickou projekcí za pomoci mřížky s 896 speciálními 24V světly. Budova se skládá z centrálního vertikálního jádra a dvou přilehlých částí; ta první má 16 pater a je orientována k jihu, ta druhá je vyšší, se sklonem, odpovídajícím „zavěšení“ nedalekého Erasmus mostu. Šikmé průčelí má celkovou plochu 3.600 m2.