Rozhledna Pastýřka u Moravské Třebové
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Rozhlednu Pastýřka nad městem Moravská Třebová jsme navštívili během cesty do pohoří Jeseníků, kde jsme strávili tři týdny dovolené. Jelikož ovšem drobně pršelo, jeli jsme nejdříve do středu města a v informačním centru jsme koupili turistickou známku. Po půl hodině jsme se vrátili pod starou sjezdovku a vydali se k rozhledně.
Pochopitelně nás čekalo prudké stoupání po svahu sjezdovky a poté ještě kousek cesty po lesní cestě, která vytrvale, ale pouze mírně stoupala až k rozhledně. Již během stoupání po sjezdovce jsme se mohli pokochat výhledy na město či Kalvárii. Stále jsme sledovali červenou značku a po chvilce jsme dorazili k rozhledně.
Po krátkém odpočinku jsme se vydali po 111 schodech do výšky 25 metrů a z vyhlídkové plošiny jsme shlédli Moravskou Třebovou a nejbližší cíle, neboť díky deštivému počasí se vzdálenější místa ztrácely v mracích. Po deseti minutách jsme sestoupili dolů a u paty věže si přečetli na informační tabuli o historii rozhledny, která zde byla postavena roku 2009.
Dozvěděli jsme se ale, že již před 100 lety zde na jiném místě na kopci Pastvisko stávala rozhledna, která nesla jméno knížete Jana Lichtenštejna. Byla na severní straně kopce zvaném Švédský kámen a v roce 1906 ji zde postavil za podpory města německý Horský spolek. Dřevěná věž vysoká 23 metrů umožňovala tehdy velmi dobrý rozhled na všechny strany Třebovské kotliny.
Dále jsme četli smutnou část historie rozhledny, jelikož 15.července 1916 propukla nad městem prudká bouře s vichřicí a došlo ke stržení celé strany věže a následnému zřícení. Bohužel se v té chvíli na rozhledně nacházelo několik mladých turistů, kteří se zde schovali před bouří a při pádu rozhledny utrpěli různá zranění, kterým jedna dívka podlehla.
Z tabule jsme také zjistili, že se od roku 2005 uvažovalo o nové rozhledně. Výstavba věže však začala až 18. října 2008 položením základních kamenů, které na kopec Pastvisko z města nanosili turisté a kteří také vybrali věži nové jméno.
Dozvěděli jsme se také, že realizace projektu stála 2,3 milionu Korun. Všimli jsme si, že 27 metrů rozhledna je železná s nosnými dřevěnými vzpěrami. Potom jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu a následně jsme odjeli do Moravské Třebové, kde jsme si v čínské restauraci dali oběd a po jídle jsme odjeli na Hřebečské důlní stezky.
Když jsme se na Pastýřku vydali podruhé o čtyři roky později, tak nám přálo počasí. Auto jsme nechali opět dole pod bývalou sjezdovkou a vydali se do náročného stoupání na rozhlednu. Zase jsme se nezapomněli otočit, abychom se pokochali výhledem na město Moravská Třebová, které jsme předtím celé prošli a to včetně kalvárie, kterou jsme také navštívili. Když jsme vešli do lesa, odbočili jsme k 50 metrů vzdálenému skalnímu útvaru s názvem Jahnův kámen.
Zde jsme odlovili kešku a pak jsme si na plechové tabuli, umístěné na skále, přečetli krátkou historii místa. Dozvěděli jsme, že skála jmenuje Švédský kámen, na němž jsme našli pozůstatky pamětních desek, které zde byly v minulosti umístěné a které připomínaly zakladatele tělovýchovného hnutí F.L.Jahna, významné občany Moravské Třebové a zdejší oběti první světové války. Zaujalo nás, že kousek odtud stával první rozhledna nad Moravskou Třebovou, která roku 1916 za bouře spadla. Dále jsme si přečetli, že po roce 1945 místo upadlo do zapomnění, desky zmizely a skála zarostla vegetací.
Když jsme si tabuli dočetli do konce, vrátili jsme se na cestu a pokračovali lesem dál k rozhledně. Cestu nám zkřížila bikrosová trať, kterou zrovna nadšenci budovali a pak jsme již po chvilce dorazili k vyhlídkové věži. Nejprve jsme si odskočili pro další kešku a pak jsme vystoupali na rozhlednu. Na rozdíl od minulé návštěvy jsme měli výhled na Orlické hory, Bukovou horu, Jeseníky, masiv Králického Sněžníku, Zábřežskou vrchovinu či Hřebečský masiv.
Zdrželi jsme se jen chvilku a pak jsme se stejnou cestou vrátili zpět k autu a jeli odlovit další dvě kešky v Moravské Třebové.
Rozhledna je volně přístupná.
http://rozhledny.webzdarma.cz/pastyrka.htm