Rudka (u Kunštátu) – areál Jeskyně Blanických rytířů
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Rudka je bývalou hornickou vesnící, která je poprvé písemně zmiňována v roce 1374. Největší atrakcí obce je areál s tzv. Jeskyní Blanických rytířů, Burianovou rozhlednou a galerií pod širým nebem, kde jsou prezentována převážně moderní díla ze sochařských sympozií.
Samotná jeskyně je uměle vyhloubeným prostorem v pískovci kopce Milenka. V jeskyni se nachází unikátní dílo sochaře samouka Stanislava Rolínka, který zde vytvořil sochy Blanických rytířů, českých legionářů, stejně jako jezdeckou sochu patrona české země sv. Václava nebo mohutného lva, coby Strážce vstupu do jeskyně. Dílo zůstalo nedokončeno, protože talentovaný umělec zemřel v pouhých 29 letech na tuberkulózu. Ve skalních prostorách se nachází i „dětská jeskyňka“ se Sněhurkou a sedmi trpaslíky, kterou už ovšem vysochal sám objednatel díla, někdejší kunštátský starosta – a řezník – František Burian.
Monumentální dílo, vzbuzující dodnes obdiv, bylo vytvořeno v letech 1928 - 1931 netradičními nástroji, tj. hasičskou sekyrkou a nůžkami na stříhání ovcí. Pozoruhodná je i skutečnost, že Rolínek lva nikdy neviděl a jeho sochu vytvořil podle fotografie nebo kresby. Přesto je jeho podoba naprosto dokonalá.
Původně se v jeskyni nacházelo sedmnáct soch Blanických rytířů v nadživotní velikosti, z nichž nejvyšší měří přes tři metry. Část z nich však byla za okupace odstraněna. Některé sochy byly – podle návrhů autora – dokončeny až po jeho smrti. Původně zde měly být i stáje, zbrojnice a chodba „celebrit“, ale k realizaci této části jeskyně již nedošlo.
První Rolínkovou prací v areálu však byla monumentální socha prvního našeho prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Socha byla slavnostně odhalena 28. října 1928 a svou výškou 13 až 14 metrů byla svého času – údajně – největší sochou v Evropě. Dnes z ní zůstaly jen fragmenty (boty na podstavci), protože socha samotná byla zničena nacisty v roce 1942.
Okolí jeskyně dnes tvoří ohraničený upravený lesopark, osazený řadou exotických keřů i stromů. Jeho součástí je i Burianova rozhledna, kamenná stavba dokončená roku 1931. Je vysoká 15 metrů a na její vyhlídkovou plošinu vede necelých 80 schodů. Z rozhledny je při dobré viditelnosti údajně vidět pohoří Jeseníků, Krkonoš, Pavlovských vrchů i město Boskovice.
Rozhledně se občas říká i Milenka, a to podle stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 580 metrů, na kterém stojí.
Po areálu jsou nepravidelně rozmístěna také díla současných mladých sochařů z různých uměleckých sympozií. Nemusí se všechna každému líbit, ale určitě minimálně pobaví. Navíc jsou jednotlivé plastiky vkusně umístěny do kaskád skalek s potůčky a mezi dřeviny.
Areál je velmi vhodný i pro procházky rodin s malými dětmi. Pro ty je ovšem lepší vynechat samotnou jeskyni. V jejich tmavých uzavřených prostorách se, zejména nejmenší děti, stávají – v lepším případě – rušivými elementy.
Celkové vstupné do areálu přijde na 100,- Kč. V této částce je vstup do Jeskyně blanických rytířů (70,- Kč), výstup na Burianovu rozhlednu (20,- Kč) a poplatek za fotografování (10,- Kč). Kombinace jednotlivých položek je, samozřejmě, věcí každého návštěvníka.