Rusava - katolický kostel
Rusava je rekreační obcí poblíž svatého Hostýna, jejíž stavení jsou rozložena v dolině říčky Rusavy. Byla založena roku 1657 hrabětem Janem z Rottalu, který sem po porážce Valašského povstání nastěhoval rodiny rebelů ze Vsetínska a Vizovicka. Původně se obec nazývala Rottalovice. Vzpurní Valaši se tady živili pastevectvím, prací v lese a výrobou dřevěných nástrojů a nářadí. Obyvatelstvo dědiny rychle přibývalo a za první republiky se Rusava stala vyhlášeným letoviskem. Což dokazují i jména slavných umělců, kteří zde pobývali: František Táborský, Adolf Kašpar, malíři Hanuš Schwaiger, František Ondrúšek, Luděk Schreidula a rád sem zajížděl i slovenský architekt Dušan Jurkovič.
Obec se dělí na Hořansko a Dolansko. Dominantou Hořanska je v jeho horní části barokní katolický kostel Povýšení sv.Kříže, vypínající se ze svahu louky nad cestou. Jedná se o jednolodní objekt, ve vstupním průčelí s hranolovou věží a půlkulatým presbytářem, k němuž je přilípnuta sakristie.
Chrám zde vznikl v roce 1779 z toho důvodu, že farní kostel na sv.Hostýně, kam byli Rusavjané uvyklí chodit na mše, byl zrušen. Výstavba vlastního svatostánku byla financována ze sbírek a z náboženského fondu. Ke zbudování kostela, fary a katolické školy se přistoupilo po dekretu Marie Terezie, vydaném roku 1774. Na zkrášlení vnitřních prostor chrámu pracovali místní.
Před vchodem stojí socha Panny Marie Lurdské, věnované místními manželi za zachování zdraví. Kamenný kříž stojící zde již od vysvěcení kostela byl zroben za peníze vybrané mezi lidmi.
V interiéru chrámu, který byl za mé návštěvy uzavřen, se údajně nachází velmi pěkný barokní oltář, který Rusavjanům v roce 1860 věnovali věřící z Holešova. Střechu kostela i věže kryl původně šindel, později jej nahradil plech. Na hřebeni sedlové střechy je umístěn osmiboký sanktusník se stanovou stříškou. Chrám byl prohlášen za nemovitou kulturní památku.
Zajímavostí je, že hřbitůvek umístěný na strmém kopčisku vprostřed dědiny slouží k věčnému odpočinutí jak katolíkům, tak i evangelíkům.