Město Kroměříž získalo přezdívku Hanácké Athény. Historické jádro města leží na pravém břehu řeky Moravy. Nejvýznamnější památkou Kroměříže je do UNESCO zařazený Arcibiskupský zámek se zahradami. V Kroměříži najdeme i zachovalou židovskou čtvrť.
Pěší trasa dlouhá 16 km začínala v centru obce Rusava od rozcestníku KČT, po červené značce na vrchol Pardus(672 m n. m.) s krásnými výhledy a kuriozní samoobsluhou s občerstvením, za které se platilo do kasičky zamčené řetězem ke stromu. Z Pardusu jsme se dostali dál do sedla Klapinov se stádem kravu osady Horní Hořansko. Odtud je možné si trasu prodloužili po červené asi o 3 km ještě na zříceninu Obřany. Po zelené značce dojdete na Skalný, kde jsem můžete vylezt až na vrcholové skály vpravo od tur. značky, jsou využívany k lezení. Ze skal nejsou výhledy, jsou zarostlé vysokými stromy. Ale z pastvin pod nimi jsou úžasné výhledy na východní část Hané. Ze Skalného jsme přes Bukovinu došli až na Svatý Hostýn, kde jsme si prohlédli bazaliku Nanebevzetí Panny Marie (1721-1748). Prošli jsme se přes křížovou cestu ke hřbitůvku významných kněží a jezuitů s božím hrobem a kapličkou. Nad hřbitovem byla na počest návštěvy císaře Františka Josefa I. v r. 1898 postavena rozhledna, která slouží dodnes. Provozuje ji tzv. Matice Svatohostýnská a vstupné je symbolických 10 Kč. Výhledy jsou na celou Hanou. Pak kolem jednotlivých zastavení křížové cesty od Dušana Jurkoviče s mozaikami Jana Köhlera zase zpět k bazilice. Po 250 schodech jsme sestoupili k pramenu svaté vody ak Vodní kapli, kde jsme podle GPS cvičně, jako mudlové, vyhledali jednu kešku. Z pět do Rusavy jsme se vydali nejdříve po žluté značce pod Hostýn a na Bukovinu a odtud 4 km po žluté přes výhlídku Grapy. Ve finále jsme si cestu zkrátili mezi Chalupami v Brusnéma z parkoviště hned odjeli do vedlejší vesnice, do Brusného, kde jsme v místní vyhlášené hospůdce u mlýna povečeřeli.
Počasí nám celý den přálo a tak jsme si tenhle výlet do Hostýnských vrchů parádně užili.
Za čím jedeme?
Šli jsme za přírodními památkami Přírodního parku Hostýnské vrchy, za místní květenou, smíšenými lesy, dalekými výhledy, pastvinami s dobytkem.
Na Svatém hostýně je řada kulturních památek hodných shlédnutí. Místo má duchovní atmosféru a jeho poutní historie sahá do 13.st.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pivko, točenou kofolu a preso jsme si dali hned pod Bazilikou, poslední stánek na pravé straně ve směru nahoru. Vše OK. Mají tam největší výběr oplatků. Teplé jídlo jsme si dávali až cestou domů v obci Brusné v hospůdce u mlýna. Tu vřele doporučuji, byly jsme moc spokojeni.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhledy z Parduse, sedlo Klapinov, skály na Skalném, výhledy na baziliku ze Skalného, výhledy z rozhledny, Jurkovičova křížová cesta, interiér Baziliky, kovový kříž INRI na pastvině u Skalného (mimo značenou trasu), vyhlídka Grapy.
Ostatní informace
Rozhlednu a ubytovací objekty provozuje Matice Svatohostýnská. Vstupné na rozhlednu je symbolických 10 Kč. Na rozhledně mají turistické vizitky, magnetky, pohlednice,turistické razítko a pamětní minci.