Objevte kouzlo česko-polského příhraničí
Téměř osmisetkilometrová hranice odděluje Česko od polských sousedů. Mnohdy společnou historii česko-polského pomezí a jeho přírodní krásy však rozdělit nejde. Vydejte se společně s námi po stopách tohoto svérázného území a jako puzzle si poskládejte jedinečné trasy vašich výletů, které neznají hranic.
Znáte Krkonoše, Králický Sněžník, Rychlebské hory nebo Beskydy stejně dobře také z polské strany? Věděli jste, že polské městečko Złoty Stok na úpatí Rychleb vlastnili jihočeští Rožmberkové, a že součástí českého království bylo i Kladsko? Už jste se toulali národním parkem Stolové hory, který je polským sourozencem našich Adršpašsko-teplických skal? Navštívili jste polské příhraniční lázně, které jsou jedny z nejstarších na světě?
Jestli jsou vaše odpovědi záporné, je opravdu na čase to změnit. Výletní cíle česko-polského příhraničí na obou stranách hranice nově souhrnně prezentují speciální noviny, které vznikly spoluprácí mnoha institucí.
„Česko-polské turistické noviny z uměle rozdělených přírodních a kulturních celků opět vytváří jedinečné puzzle. Po celé délce česko-polské hranice od Hrádku nad Nisou až k Hrčavě představují přírodní celky v jejich státní hranicí neporušených rozlohách a rozmanitostech. Nabízí unikátní proniknutí do společné historie díky nejzajímavějším muzeím, nejkrásnějším zámkům, ale i nabídku těch nejlepších zábavních parků," doplňuje Tomáš Rak, ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, které se na tvorbě novin podílí.
Noviny jsou vydávány dvakrát ročně a k dispozici jsou zdarma v každém správném turistickém informačním centru na celém území příhraničí. Více se dozvíte na www.tourism-pl-cz.eu.
Tipy, kam vyrazit za přírodními zajímavostmi na české straně hor
Jistě, do Jeseníků a Rychlebských hor přijíždíte především za jejich přírodními krásami. Jaké tematické naučné stezky byste si tedy neměli nechat ujít? Rozhodně naučnou stezku Bílá Opava, která vás hlubokým údolím stejnojmenného toku přivede do nejvyšších partií Jeseníků.
Po hřebeni mezi Červenohorským sedlem a Ramzovou vás zase provede medvědí kořínek Koprníček. Ku pomoci má na trase opravdu zdařile vypracované informační panely, které zaujmou nejen zvídavé děti.
Mezi nejnavštěvovanější naučné stezky v Jeseníkách patří ta k Velkému mechovému jezírku na Rejvíze. Tamní vzácný rašelinný ekosystém vznikl před 6 až 7 tisíci lety. Dnes v podmáčených smrčinách a blatkových borech kolem oblíbeného haťového chodníčku roste rašeliník a další vzácné rostliny.
Zajímá-li vás nejen příroda, ale také industriální památky a historie, měli byste absolvovat výlet po naučné stezce Pasák kolem Branné. Zjistíte, že ve zdejším drsném kraji žili houževnatí lidé, kteří museli tvrdě pracovat a byli odhodláni za svůj domov i tvrdě bojovat.
Zajímavosti z historie i přírody Rychlebských hor objevíte na naučné stezce vedoucí z Javorníku přes malebné Račí údolí na zříceninu Rychleby.
A pokud nechcete vynechat opravdu žádnou jedinečnost našich hor, rozhodně se vydejte do lesů nad Priessnitzovými léčebnými lázněmi. Věhlas lázní totiž doslova vyvěrá v podobě desítek pramenů z úpatí Studničního vrchu. Ve zdejší krajině se nachází na šedesát pramenů, pomníků, vyhlídek, památných skal a křížů. Objevovat je můžete díky několika turistickým stezkám.