Loading...
Díla tohoto typu jsme si zvykli většinou označovat za kvalitní sochařskou práci, pocházející z některé z dílen velkých barokních mistrů. V případě městečka Seč v Pardubickém kraji je tomu ale přece jen trošku jinak. Na zdejším Náměstí Čeňka Strouhala sice můžeme také vidět zdařilý sochařský výtvor z počátku 18. století, ale vysochal jej zřejmě neznámý – ale regionálně jistě velmi významný umělec - který dokonce o něco „předběhl svou dobu“. Sečská socha sv. Jana Nepomuckého totiž bývá často označována již jako rokoková …
Ono ale i vše ostatní je tady tak nějak netradiční a nestandardní. Nejznámější český světec – tedy Johánek z Pomuku – má v ruce jen kněžský biret zvaný kvadrátek, zatímco jeho obvyklý kříž s Ježíšem drží andílek, stojící před postavou svatého. Na odstupněném hranolovém podstavci s volutovou patkou pak můžeme vidět znaky Schönfeldů a Michnů, tedy konkrétně Josefa Františka Schönfelda a jeho manželky Kateřiny, rozená Michnové z Vacinova.
Socha je památkově chráněno již od května roku 1958, v roce 2016 byla zrestaurována (mj. jí byla doplněna chybějící svatozář) a nasvícena.