Šítkovská vodárenská věž v Praze
Turistické cíle • Technická památka
Podle vzhledu by se zdálo, že je tato vodárenská věž, dříve zvaná i jako Zderazská, nejstarší v Praze, ale to je omyl, neboť vznikla až po Staroměstské vodárně. Navíc tehdy byly dnešní pražské městské čtvrti samostatnými městy, a tak neexistovalo nějaké centrální zásobování Prahy, ale každý z uvedených subjektů se staral sám o sebe. Z tohoto důvodu bychom na přelomu 15. a 16. století našli na pravém břehu Vltavy Staroměstskou, Šítkovskou, Žofínskou a Novomlýnskou vodárnu a na opačném břehu Malostranskou vodárnu, někdy zvanou podle sousedního mlýna i jako Petržilkovskou, jež byly až na tu žofínskou hnány pomocí vodního kola.
Výše zmíněná Šítkovská vodárna obdržela své pojmenování podle sousedních Šítkovských mlýnech a ty ho získaly od Jana Šítka ze Starého Města, který v roce 1419 koupil jeden z novoměstských obecních mlýnů a zemřel roku 1451. Uvádí se, že byla postavena hned po Staroměstské vodárně, ale stejně jako u ní se neví, kdy se tak přesně stalo. Z tohoto důvodu se hovoří, že k tomu došlo někdy na konci 15. století, ale pravděpodobnější je, že byla ještě starší, ale k tomuto tvrzení nám chybějí důkazy. S jistotou víme pouze to, že byla též vystavěna obecním nákladem a první dochovaná zmínka o ní pochází až z prosince 1495, kdy obec koupila Šítkovské mlýny pro výstavbu vodní věže, z níž se pak zaváděl vodovod ke dvojici nově vybudovaných kašen. Jedna se nacházela ve Vodičkově ulici, druhá v Ječné ulici u Karlova náměstí.
Stejně jako Staroměstská vodárenská věž byla původně zcela dřevěná a za svoji existenci utpěla značné škody jak povodněmi, tak požáry. V roce 1501 vyhořela neopatrností zdejšího vodáka Matouše, když špatně zacházel s ohněm v jejím interiéru. O 2 roky později se sesula věž a na jejím místě byla prozatímně zbudována dřevěná věž, která však shořela opět kvůli neopatrnému zacházení s ohněm. Roku 1514 potrubí vodárny zamrzlo a Nové Město se tak na nějaký čas ocitlo bez vody. Teprve v roce 1588 byla postavena nová kamenná věž, na níž se složila obec z výnosů svých daní a dávek a k tomu se přidalo ještě několik sbírek, tak nákladné bylo tehdy budovat takovou věc jako je vodárna. O této výstavbě pak svědčil nad oknem vytesaný nápis:
„Leta od narození Božího,
tisícího pětistého osmdesát osmého,
chceš-li zvěděti, patříc na to,
věz, že jest založena věže tato,
měsíce srpna dne osmého
nákladem obce Nového Města Pražského.
Pán Bůh rač toho klýnotu a města ostříhati,
v pokoji a svornosti dáti ho užívati.“
Touto výstavbou vznikla věž z opracovaných pískovcových kvádrů, přičemž dole měly zdi šířku 2,05 m a nahoře 1,15 m a zprvu byla kompletně obklopena vodou, stála totiž úplně v říčním korytě, což se v pozdějších časech změnilo. Původní střecha měla jehlancovitý tvar a ten současný získala až ve 2. polovině 18. století. Stejně jako její staroměstská obdoba bývala poničena vedle požárů i častými povodněmi. O mnohých katastrofách se ani nedochovalo mnoho informací. Jedno z velkých neštěstí se událo na konci 16. století, protože se nám dochovala zpráva z roku 1599 o tom, že se při přestavbě věže prolomilo lešení a stavitel Karel Mělnický z Karlsperka byl smrtelně zraněn, když byl zasypán stavebními hmotami, jež byly umístěné na onom lešení. O něco později mohlo dojít k další přestavbě, případně byla úplně dokončena ta předem zmíněná, ani jedno se nedá vyloučit. Pouze víme, že v roce 1605 napsali novoměstští měšťané kutnohorskému mincmistrovi, že postavili a dohotovili „novou věž z gruntu z kamene s nemalým nákladem ku hnaní vody z řeky pražské troubami do města“ a žádali ho o darování nebo o prodej mědi, jež jim byla potřebná na to, aby jim konvář slil štok a kliku. Zpráva o tom, zda se tak stalo, tak ta se nám nedochovala, ale z toho, že novoměstská vodárna roku 1610 hnala vodu do 12 pivovarů, 2 klášterů a 130 obecních i soukromých stojanů a kašen, můžeme vyvodit, že skutečně došlo k pořízení nového potřebného zařízení.
Další škody utrpěla při švédském obléhání Prahy, které probíhalo od 26. července 1648 až do počátku listopadu téhož roku. Tehdy shořel zejména její krov, ale stejně jako další věže a mlýny v okolí byla též pomalu ve stavu zřícení se. Podle dvojice nápisů na její západní straně však víme, že hned po úspěšně zakončené obraně Prahy došlo k její obnově a z každé strany byly na památku jejího bombardování zazděny 2 dělové koule. Tyto ve švabachu původně provedené nápisy zněly takto:
„An. 1648.
Na den Sv. Václava
starožitnosti mé sláva,
od Švédů z dvou velkých kusův,
devadesát devět štusův
trpíc jsem klesat počala,
však zas mile dočekala.
Že má vrchnost moji páni
mě déle klesati brání,
nýbrž dost u veliké ceně
flastr z vápna a kamene,
na mé rány přiložily
tak neduživou zhojili.
W. K. Z. G.“
Později byl výše citovaný text poupraven do dnešní podoby, k čemuž došlo podle návrhu městské rady z roku 1892 o obnově zaniklých nápisů, v němž se počítalo i s novou deskou s textem: „Když se na této věži jevily trhliny, byla roku 1882 železnými kleštěmi stažena a opravena, prohnilá pak střecha zcela novou vazbou a krytbou roku 1887 opatřena, vše nákladem obce král. hlav. města Prahy.“ Problémem totiž bylo, že se liší již počet dělových koulí, jež měly věž zasáhnout. V latinském textu se hovoří o 91, podle starého švabachového nápisu jich bylo 99 a podle pozdějšího textu 190. Třetí mramorová deska pak obsahuje text:
„ANNVS LAESAE TVRRIS
VIGOTTHI PATIOR TORMENTIS
QVASSA DVOBVS
NONAGINTA GLOBOS HIS INSVPER
AFFLVIT VNVS.
ANNVS REPARATAE
SVSTINET HAVD QVASSAS NVNC
ASPECTARE RVINAS
SED REFICIT TALES CELSI ANXIA
CVRA SENATVS.“
Postupem času a vzrůstem počtu obyvatelstva rostla také potřeba po množství dodávané vody, takže již v roce 1661 byl postaven druhý stroj. Dvojici strojů, z nichž každý měl čtveřici jednočinných čerpadel, měla vodárna roku 1808. Voda byla vytlačována dvojicí potrubí o průměru 66 mm do výšky 36 m, kde byla situována pánev o objemu 1,71 m3 a rozvod vody z ní do 104 kašen pokračoval šesticí potrubí o průměru 79-112 mm. V roce 1847 byla vodárna nějaký čas nečinná a roku 1881 byla snesena z věže pánev a vodárna byla připojena na nový vodojem na Karlově v Sokolské třídě. V roce 1863 došlo k výměně části potrubí. Jak vypadala vodárna roku 1875, tak to nám ukazuje zpráva profesora a pozdějšího rektora pražské techniky Augusta Salaby, z níž se dozvíme následující:
„Vodárna měla dva žlaby o šířce 1.95 a 2.07 m a hloubce pod norm. vodou 1.09 m. Spád 0.8 m. Množství vody při středním stavu vody 8.08 m3 za vteřinu a absolutní síla vody 68.9 HP.
Dvě dvojitá kola za sebou o Ø jednoho 6.12 m, šířky 2 x 1.85 a o síle kol 15.40 HP při středním stavu vody. Kola tato uváděla v pohyb osm jednočinných pump o celkové užitečné síle 12.00 HP; Ø pístu 200 mm, zdvih 850 až 880 mm a počet obrátek 5.5 až 7.3.
Výška dopravy 38 m a množství vody 2046 m3 za 24 hodin, jež ve skutečnosti bylo menší následkem různých ztrát.“
Roku 1876 došlo k dokončení tzv. rourní pavlače. Když se jednalo o novém moderním pražském vodovodu, tak bylo v roce 1882 rozhodnuto, že novoměstská vodárna zůstane v činnosti (původně se uvažovalo o jejím úplném odstranění, a to včetně věže, ale na přímluvu Umělecké besedy a architekta, stavitele a městského radního Josefa Kanderta byla ponechána), ale předtím musí dojít k její přestavbě, k níž došlo v letech 1882-1883. Vedle věže na místě staré vodárny s lednicí a za 70 000 zl. vykoupeného Jelínkova mlýna tak vznikla nová vodárna s dvojicí ležatých Girardových plungerových čerpadel od První českomoravské továrny na stroje v Praze. Ta čerpala vodu prostřednictvím železného vodního kola Sagebienova systému o síle 40 HP, průměru 7,5 m a šířce 4,9 m ze dvojice filtračních studní z pískovcových kvádrů na železném rámu a s plechovým víkem o průměru 4 m, jež byly situovány přímo ve vltavském řečišti, přičemž jedna byla 5,4 m hluboká a druhá pouze 5,33 m. Druhá studna však byla zřízena již roku 1881 kvůli žofínské parní vodárně. Obě byly propojeny 52,3 m dlouhým litinovým potrubím o průměru 500 mm, které bylo uvnitř pokryté asfaltem. Tato vodárna, jejíž denní vydatnost byla 3 000 m3 přirozeně filtrované říční vody a smísené se spodní vodou, fungovala od 19. dubna 1883 do 24. května 1913, kdy se již nehodila do moderního vodárenského systému. O rok později pak došlo ke zrušení jižní filtrační studny, neboť na jejím místě byl budován pobřežní pilíř dnešního Jiráskova mostu. Stejně tak dopadla také druhá studna. Tu odkoupila komise pro kanalizování řeky Vltavy a Labe, protože překážela prováděným regulačním pracím, když na jihu Slovanského ostrova vznikla plavební komora a nábřežní zeď.
Přestože byla vodárna, výrazně poškozená při povodni v roce 1890, mimo provoz, tak se její zařízení zachovalo až do roku 1925, kdy došlo k jeho odprodání i s vodním kolem. V té době sloužila věž zejména ke skladovacím účelům, např. v roce 1913 byly prázdné místnosti v prvnich dvou patrech pronajaty Josefu Křížkovi jako skladiště elektrotechnických potřeb. Jiné nápady však byly městem zamítnuty, kupříkladu zřízení světelných reklam Maxe Fuchse roku 1911. V roce 1926 pak zakoupil vodárnu spolek „Mánes“. V letech 1928-1934 byla věž pojata do nově vybudovaného funkcionalistického objektu SVU Mánes, který byl postaven podle plánů architekta Otakara Novotného a spolu s ním byla v následujících údobích rekonstruována a opravována, přičemž musíme zmínit to, že v letech 1927-1929 získala masivní železobetonový věnec, aby se již více nemohla vychylovat (její vychýlení tak zůstalo na úrovni 0,42 m; někde se však hovoří o 0,47 m), protože základové zdivo na silným proudem vody porušeném pilotovém roštu bylo tehdy již zcela rozrušeno, zdivo vyšších poschodí potrháno a směrem proti proudu vychýleno asi o 0,5 m. Vedle toho byla zřízena štětová stěna proti případnému dalšímu podemletí a byly provedeny ještě další potřebné práce. Od té doby v ní byly uloženy umělecké předměty spolku „Mánes“, které však lákaly mnohé nenechavce, a tak v září 1929 došlo k vloupání do věže, odkud se ztratily různé umělecké předměty a sošky za 12 500 Kč. Následujícího roku byly na její kopuli ze všech stran umístěna velká neonová písmena M, jež měla připomínat jméno prezidenta T. G. Masaryka, jenž tehdy slavil 80. narozeniny. Za německé okupace byla využívána civilní protileteckou ochranou. V roce 1963 byla dokončena oprava věže a do její kopule byla uložena 2 měděná pouzdra se zprávou o opravě a dobovými materiály. 22. prosince 1964 byla věž spolu se spolkovým domem Mánes zapsána do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/sitkovska-vodarenska-vez-14757850). Později se objevila řada plánů na úpravu věže k mnoha různým účelům, jmenujme např. projekt architekta Zdeňka Pokorného s úpravou 2 pater věže v exkluzivní prostory pro intimní posezení. V letech 1977-1989 sloužilo poslední patro věže Státní bezpečnosti ke sledování předního disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. V roce 1989 byly zrestaurovány portály věže a dvojice železných kovaných vrat a roku 2008 došlo na její fasádu. V současné době je věž v majetku Nadace českého výtvarného umění, jež navazuje na odkaz Českého fondu výtvarných umělců - Svazu československých výtvarných umělců.
Výše zmíněná Šítkovská vodárna obdržela své pojmenování podle sousedních Šítkovských mlýnech a ty ho získaly od Jana Šítka ze Starého Města, který v roce 1419 koupil jeden z novoměstských obecních mlýnů a zemřel roku 1451. Uvádí se, že byla postavena hned po Staroměstské vodárně, ale stejně jako u ní se neví, kdy se tak přesně stalo. Z tohoto důvodu se hovoří, že k tomu došlo někdy na konci 15. století, ale pravděpodobnější je, že byla ještě starší, ale k tomuto tvrzení nám chybějí důkazy. S jistotou víme pouze to, že byla též vystavěna obecním nákladem a první dochovaná zmínka o ní pochází až z prosince 1495, kdy obec koupila Šítkovské mlýny pro výstavbu vodní věže, z níž se pak zaváděl vodovod ke dvojici nově vybudovaných kašen. Jedna se nacházela ve Vodičkově ulici, druhá v Ječné ulici u Karlova náměstí.
Stejně jako Staroměstská vodárenská věž byla původně zcela dřevěná a za svoji existenci utpěla značné škody jak povodněmi, tak požáry. V roce 1501 vyhořela neopatrností zdejšího vodáka Matouše, když špatně zacházel s ohněm v jejím interiéru. O 2 roky později se sesula věž a na jejím místě byla prozatímně zbudována dřevěná věž, která však shořela opět kvůli neopatrnému zacházení s ohněm. Roku 1514 potrubí vodárny zamrzlo a Nové Město se tak na nějaký čas ocitlo bez vody. Teprve v roce 1588 byla postavena nová kamenná věž, na níž se složila obec z výnosů svých daní a dávek a k tomu se přidalo ještě několik sbírek, tak nákladné bylo tehdy budovat takovou věc jako je vodárna. O této výstavbě pak svědčil nad oknem vytesaný nápis:
„Leta od narození Božího,
tisícího pětistého osmdesát osmého,
chceš-li zvěděti, patříc na to,
věz, že jest založena věže tato,
měsíce srpna dne osmého
nákladem obce Nového Města Pražského.
Pán Bůh rač toho klýnotu a města ostříhati,
v pokoji a svornosti dáti ho užívati.“
Touto výstavbou vznikla věž z opracovaných pískovcových kvádrů, přičemž dole měly zdi šířku 2,05 m a nahoře 1,15 m a zprvu byla kompletně obklopena vodou, stála totiž úplně v říčním korytě, což se v pozdějších časech změnilo. Původní střecha měla jehlancovitý tvar a ten současný získala až ve 2. polovině 18. století. Stejně jako její staroměstská obdoba bývala poničena vedle požárů i častými povodněmi. O mnohých katastrofách se ani nedochovalo mnoho informací. Jedno z velkých neštěstí se událo na konci 16. století, protože se nám dochovala zpráva z roku 1599 o tom, že se při přestavbě věže prolomilo lešení a stavitel Karel Mělnický z Karlsperka byl smrtelně zraněn, když byl zasypán stavebními hmotami, jež byly umístěné na onom lešení. O něco později mohlo dojít k další přestavbě, případně byla úplně dokončena ta předem zmíněná, ani jedno se nedá vyloučit. Pouze víme, že v roce 1605 napsali novoměstští měšťané kutnohorskému mincmistrovi, že postavili a dohotovili „novou věž z gruntu z kamene s nemalým nákladem ku hnaní vody z řeky pražské troubami do města“ a žádali ho o darování nebo o prodej mědi, jež jim byla potřebná na to, aby jim konvář slil štok a kliku. Zpráva o tom, zda se tak stalo, tak ta se nám nedochovala, ale z toho, že novoměstská vodárna roku 1610 hnala vodu do 12 pivovarů, 2 klášterů a 130 obecních i soukromých stojanů a kašen, můžeme vyvodit, že skutečně došlo k pořízení nového potřebného zařízení.
Další škody utrpěla při švédském obléhání Prahy, které probíhalo od 26. července 1648 až do počátku listopadu téhož roku. Tehdy shořel zejména její krov, ale stejně jako další věže a mlýny v okolí byla též pomalu ve stavu zřícení se. Podle dvojice nápisů na její západní straně však víme, že hned po úspěšně zakončené obraně Prahy došlo k její obnově a z každé strany byly na památku jejího bombardování zazděny 2 dělové koule. Tyto ve švabachu původně provedené nápisy zněly takto:
„An. 1648.
Na den Sv. Václava
starožitnosti mé sláva,
od Švédů z dvou velkých kusův,
devadesát devět štusův
trpíc jsem klesat počala,
však zas mile dočekala.
Že má vrchnost moji páni
mě déle klesati brání,
nýbrž dost u veliké ceně
flastr z vápna a kamene,
na mé rány přiložily
tak neduživou zhojili.
W. K. Z. G.“
Později byl výše citovaný text poupraven do dnešní podoby, k čemuž došlo podle návrhu městské rady z roku 1892 o obnově zaniklých nápisů, v němž se počítalo i s novou deskou s textem: „Když se na této věži jevily trhliny, byla roku 1882 železnými kleštěmi stažena a opravena, prohnilá pak střecha zcela novou vazbou a krytbou roku 1887 opatřena, vše nákladem obce král. hlav. města Prahy.“ Problémem totiž bylo, že se liší již počet dělových koulí, jež měly věž zasáhnout. V latinském textu se hovoří o 91, podle starého švabachového nápisu jich bylo 99 a podle pozdějšího textu 190. Třetí mramorová deska pak obsahuje text:
„ANNVS LAESAE TVRRIS
VIGOTTHI PATIOR TORMENTIS
QVASSA DVOBVS
NONAGINTA GLOBOS HIS INSVPER
AFFLVIT VNVS.
ANNVS REPARATAE
SVSTINET HAVD QVASSAS NVNC
ASPECTARE RVINAS
SED REFICIT TALES CELSI ANXIA
CVRA SENATVS.“
Postupem času a vzrůstem počtu obyvatelstva rostla také potřeba po množství dodávané vody, takže již v roce 1661 byl postaven druhý stroj. Dvojici strojů, z nichž každý měl čtveřici jednočinných čerpadel, měla vodárna roku 1808. Voda byla vytlačována dvojicí potrubí o průměru 66 mm do výšky 36 m, kde byla situována pánev o objemu 1,71 m3 a rozvod vody z ní do 104 kašen pokračoval šesticí potrubí o průměru 79-112 mm. V roce 1847 byla vodárna nějaký čas nečinná a roku 1881 byla snesena z věže pánev a vodárna byla připojena na nový vodojem na Karlově v Sokolské třídě. V roce 1863 došlo k výměně části potrubí. Jak vypadala vodárna roku 1875, tak to nám ukazuje zpráva profesora a pozdějšího rektora pražské techniky Augusta Salaby, z níž se dozvíme následující:
„Vodárna měla dva žlaby o šířce 1.95 a 2.07 m a hloubce pod norm. vodou 1.09 m. Spád 0.8 m. Množství vody při středním stavu vody 8.08 m3 za vteřinu a absolutní síla vody 68.9 HP.
Dvě dvojitá kola za sebou o Ø jednoho 6.12 m, šířky 2 x 1.85 a o síle kol 15.40 HP při středním stavu vody. Kola tato uváděla v pohyb osm jednočinných pump o celkové užitečné síle 12.00 HP; Ø pístu 200 mm, zdvih 850 až 880 mm a počet obrátek 5.5 až 7.3.
Výška dopravy 38 m a množství vody 2046 m3 za 24 hodin, jež ve skutečnosti bylo menší následkem různých ztrát.“
Roku 1876 došlo k dokončení tzv. rourní pavlače. Když se jednalo o novém moderním pražském vodovodu, tak bylo v roce 1882 rozhodnuto, že novoměstská vodárna zůstane v činnosti (původně se uvažovalo o jejím úplném odstranění, a to včetně věže, ale na přímluvu Umělecké besedy a architekta, stavitele a městského radního Josefa Kanderta byla ponechána), ale předtím musí dojít k její přestavbě, k níž došlo v letech 1882-1883. Vedle věže na místě staré vodárny s lednicí a za 70 000 zl. vykoupeného Jelínkova mlýna tak vznikla nová vodárna s dvojicí ležatých Girardových plungerových čerpadel od První českomoravské továrny na stroje v Praze. Ta čerpala vodu prostřednictvím železného vodního kola Sagebienova systému o síle 40 HP, průměru 7,5 m a šířce 4,9 m ze dvojice filtračních studní z pískovcových kvádrů na železném rámu a s plechovým víkem o průměru 4 m, jež byly situovány přímo ve vltavském řečišti, přičemž jedna byla 5,4 m hluboká a druhá pouze 5,33 m. Druhá studna však byla zřízena již roku 1881 kvůli žofínské parní vodárně. Obě byly propojeny 52,3 m dlouhým litinovým potrubím o průměru 500 mm, které bylo uvnitř pokryté asfaltem. Tato vodárna, jejíž denní vydatnost byla 3 000 m3 přirozeně filtrované říční vody a smísené se spodní vodou, fungovala od 19. dubna 1883 do 24. května 1913, kdy se již nehodila do moderního vodárenského systému. O rok později pak došlo ke zrušení jižní filtrační studny, neboť na jejím místě byl budován pobřežní pilíř dnešního Jiráskova mostu. Stejně tak dopadla také druhá studna. Tu odkoupila komise pro kanalizování řeky Vltavy a Labe, protože překážela prováděným regulačním pracím, když na jihu Slovanského ostrova vznikla plavební komora a nábřežní zeď.
Přestože byla vodárna, výrazně poškozená při povodni v roce 1890, mimo provoz, tak se její zařízení zachovalo až do roku 1925, kdy došlo k jeho odprodání i s vodním kolem. V té době sloužila věž zejména ke skladovacím účelům, např. v roce 1913 byly prázdné místnosti v prvnich dvou patrech pronajaty Josefu Křížkovi jako skladiště elektrotechnických potřeb. Jiné nápady však byly městem zamítnuty, kupříkladu zřízení světelných reklam Maxe Fuchse roku 1911. V roce 1926 pak zakoupil vodárnu spolek „Mánes“. V letech 1928-1934 byla věž pojata do nově vybudovaného funkcionalistického objektu SVU Mánes, který byl postaven podle plánů architekta Otakara Novotného a spolu s ním byla v následujících údobích rekonstruována a opravována, přičemž musíme zmínit to, že v letech 1927-1929 získala masivní železobetonový věnec, aby se již více nemohla vychylovat (její vychýlení tak zůstalo na úrovni 0,42 m; někde se však hovoří o 0,47 m), protože základové zdivo na silným proudem vody porušeném pilotovém roštu bylo tehdy již zcela rozrušeno, zdivo vyšších poschodí potrháno a směrem proti proudu vychýleno asi o 0,5 m. Vedle toho byla zřízena štětová stěna proti případnému dalšímu podemletí a byly provedeny ještě další potřebné práce. Od té doby v ní byly uloženy umělecké předměty spolku „Mánes“, které však lákaly mnohé nenechavce, a tak v září 1929 došlo k vloupání do věže, odkud se ztratily různé umělecké předměty a sošky za 12 500 Kč. Následujícího roku byly na její kopuli ze všech stran umístěna velká neonová písmena M, jež měla připomínat jméno prezidenta T. G. Masaryka, jenž tehdy slavil 80. narozeniny. Za německé okupace byla využívána civilní protileteckou ochranou. V roce 1963 byla dokončena oprava věže a do její kopule byla uložena 2 měděná pouzdra se zprávou o opravě a dobovými materiály. 22. prosince 1964 byla věž spolu se spolkovým domem Mánes zapsána do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/sitkovska-vodarenska-vez-14757850). Později se objevila řada plánů na úpravu věže k mnoha různým účelům, jmenujme např. projekt architekta Zdeňka Pokorného s úpravou 2 pater věže v exkluzivní prostory pro intimní posezení. V letech 1977-1989 sloužilo poslední patro věže Státní bezpečnosti ke sledování předního disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. V roce 1989 byly zrestaurovány portály věže a dvojice železných kovaných vrat a roku 2008 došlo na její fasádu. V současné době je věž v majetku Nadace českého výtvarného umění, jež navazuje na odkaz Českého fondu výtvarných umělců - Svazu československých výtvarných umělců.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.077, 14.414)
Poslední aktualizace: 12.1.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Šítkovská vodárenská věž v Praze
Most Legií
Most
Most Legií je sedmým mostem přes Vltavu na území města Prahy (po proudu řeky). Most spojuje Národní třídu (tehdy Nové aleje) přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou Stranou. Je to první most v Praze, který se budo…
0.1km
více »
Střelecký ostrov
Ostrov
Ostrov o výměře cca 2,5 ha leží mezi Slovanským a Dětským ostrovem. Je přístupný z mostu Legií. Ostrov měnil v průběhu doby svou velikost i podobu a s tím se měnily i jeho názvy. Říkalo s…
0.1km
více »
Střelecký ostrov Vám přiblíží okolní krásu za každého počasí
Tipy na výlet
Praha nabízí nepřeberné množství nádherných míst. Stačí sestoupit z Mostu Legií na Střelecký Ostrov. Budete překvapeni, kolik krásy z něj můžete vidět. Přes most Legií jezdí travaje 6, 9 a 22. Tento most spojuje Národní třídu a Újezd.Střelecký Ostrov získal své jméno díky tomu, že už za vlády Karla IV. měli pražští střelci privilegium cvičit na ostrově střelbu z luků a kuší. Po…
0.1km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Zdeněk Fibich
Památník
Představitel hudebního romantismu. Po smrti své první manželky Růženy se oženil s její setrou Betty. Kromě hudby se zajímal i o literární dějiny a malířství. Působil v Prozatímním divadle i v Národním divadle. Zemřel v nedožitých padesáti letech a je pochován na Vyšehradě.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Eduard a Julius Grégr
Památník
Datum narození Juliuse Grégra je 19.12. a nikoliv 19.2., jak uvádí pamětní deska. Krom toho, že oba bratři byli politici s poměrně radikálními názory, byl Eduard dále přírodovědcem a antropologem. Julius založil deník Národní listy a byl i jeho spoluvlastníkem. Byli poslanci zemského sněmu a Eduard i říšské rady.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Ľudovít Štúr
Památník
Ve své době nejvýznamnější představitel slovenského národního života. Poslanec uherského sněmu, hlavní aktér Slovenského povstání 1848-49, jazykovědec, učitel, novinář. Mezi jeho názory patří odmítání tržního hospodářství, schvalování protižidovské politiky, zavrhování demokratické politické koncepce.
0.2km
více »
Praha 1 - Slovanský ostrov - Žofín - pamětní deska Ivan Franko
Památník
Celým jménem Ivan Jakovyč Franko. Významný ukrajinský básník, spisovatel, buditel, etnograf, překladatel… Stylově patří k realistům a je považován za nejvýznamnějšího básníka po Ševčenkovi. Některé jeho sbírky, např. v Rusku proto zakázané, šířily mezi mládeží revoluční nálady. Krom poezie napsal více jak 100 povídek a novel a 10 románů.
0.2km
více »
přívozem od Národního divadla na Dětský ostrov
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát Vás opět pozvu na projížďku přívozem,tentokrát do samého centra Prahy.Start se nachází nedaleko Národního divadla naproti domu zvanému Hollar.Zde je stanoviště spole…
0.2km
více »
Dětský ostrov
Ostrov
Dětský ostrov leží na Vltavě při levém smíchovském břehu mezi mostem Legií a mostem Jiráskovým. Má rozlohu 1,83 ha. Dříve bylo na Vltavě v těchto místech více menších ostrůvků, jejichž tvar a velikost se měnily …
0.2km
více »
Praha - most Legií
Most
Jednym z ôsmych pražských mostov, ktoré spájajú Staré Mesto a Malú Stranu ponad rieku Vltavu je most Legií. Dnešný cestný most Legií nahradil pôvodný kovový reťazový most cisára Františka Josefa I., ktorý bol post…
0.2km
více »
Praha - Slovanský ostrov - Žofín
Ostrov
Najkrají Ostrov v srdci Prahy, Slovanský Ostrov, často nazývaný aj Žofín bol vytvorený postupný naplavovaním zeminy tokom rieky Vltava za Štikovskými mlynami v 17. storočí. V priebehu storočí sa stal miestom stre…
0.2km
více »
3D tištěný dům Prvok na Střeleckém ostrově v Praze
Tipy na výlet
Na Střeleckém ostrově se na pontonu na vodě uhnízdil podivný tvor Prvok. Jedná se o první dům na vodě, který byl vytištěn technologií 3D. Autorem myšlenky realizace 3D tištěného domu je sochař Michal Trpák (www.mi…
0.2km
více »
Praha, Nové Město - Masarykovo nábřeží
Ulice
Masarykovo nábřeží spojuje Jiráskovo náměstí s vyústěním mostu Legií. Zbudováno bylo v roce 1903 a společně se Smetanovým nábřežím neslo název Františkovo nábřeží. Od roku 1912 pak Riegrovo…
0.3km
více »
Praha - Slovanský ostrov
Ostrov
Jediný Ostrov na Vltavě s významnější parkovou úpravou má rozlohu 2,2 ha. Je třistapadesát metrů dlouhý a v nejširším místě měří 95 m. Ostrov vznikl postupnými nánosy půdy za Šítkovskými mlýny, které stávaly v m…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Národní Divadlo, Praha
Dům, budova
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
0.3km
více »
Sovovy mlýny
Dům, budova
V těchto místech stával snad vůbec první pražský mlýn. Nejstarší písemná zmínka o mlýnech na Kampě je z roku 1393, ale mlýny zde klapaly již mnohem dříve. Pojmenování se měnilo podle majitele: v 15. století mlýn…
0.4km
více »
Praha, skulptura Židle na Kampě
Socha
Obrovská šestimetrová židle, která je dnes umístěna na zdi zdymadla naproti Sovovým mlýnům je dílem studentů ateliéru Kurta Gebauera z UMPRUM a byla zde umístěna v červnu 2003. Zhotovena…
0.4km
více »
Šítkovská vodárenská věž
Dům, budova
Současnou věž předcházela řada věží, jež měly podobný osud, totiž všechny vyhořely. První věž pro vodárnu horního Nového Města pražského byla postavena v roce 1495, však vzápětí vyhořela, následně se vše opakova…
0.4km
více »
Mánes
Dům, budova
Mánes byl původně Spolek výtvarných umělců založený v roce 1887 žáky Akademie výtvarných umělců a Uměleckoprůmyslové školy. Pořádal pravidelné výstavy v Praze a dalších českých i cizích městech. Jeho prvním star…
0.4km
více »
Praha, Staré Město - Krannerova kašna
Kašna
Krannerova kašna (nazývaná též Hold českých stavů) se nachází v Praze Na starém městě, v malém parčíku na Smetanově nábřeží. Jde o 29 metrů vysoký pomník císaře Františka I. (1768-1835), kombinovaný s kašnou. V době svého vzniku nejvyšší pomník v Praze.
Autorem kašny je architekt Josef Ondřej Kranner (1801 - 1871), který se nechal inspirovat Krásnou studní (Schöner Brunnen) v německém Norimberku. Na sochařské výzdobě se po…
0.4km
více »
Socha Harmonie na pražské Kampě
Socha
Malý kousek od Muzea Kampa směrem proti proudu řeky najdeme zajímavou sochu modlícího se muže. Je inspirována Šri Činmojem, autorem je britský sochař Kaivalya Torphy a odhalena byla 23. října 2009. Šrí Činmoj byl …
0.4km
více »
Žlutí tučňáci na Vltavě
Zajímavost
Na Vltavě poblíž Muzea Kampa je umístěna řada žlutých plastových tučňáků, kteří v noci svítí. Je to dílo výtvarné skupiny Cracking Art Group. Tučňáků je 34 a byli sem instalováni v roce 2008.
Tučňáky si můžete pr…
0.5km
více »
Bronzová miminka na pražské Kampě
Socha
Když se budete procházet po pražské Kampě, určitě nepřehlédnete obří batolata s bizardně změněnými hlavami. Jejich autorem je sochař David Černý, jehož díla zná i ten, kdo se o umění ale vůbec nezajímá. Před pár l…
0.5km
více »
Kampa
Městská část
Ostrov Kampa byl postupně zvyšován přirozenými náplavami i navážkami, zejména po velkém požáru Malé Strany a Hradčan v r. 1541. Břehy byly pevně zformovány po r. 1600. Na ostrově nejprve vznikaly zahrady a teprve …
0.6km
více »
Werichova vila
Dům, budova
Nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě stojí osamocený domek, bývalá koželužna z počátku 17. století., zvaný domek Dobrovského. Okolní zahrada se někdy v 16. století nazývala…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha, Lennonova zeď
Pomník
Od sedmdesátých let minulého století známá jako Zeď nářků, kde se čas od času objevovaly křídou psané, povětšinou milostné, básně.
V roce 1980, po smrti Johna Lennona, zde byl vytvořen…
0.7km
více »
Praha - Staré Město
Městská část
Staré Město se rozkládá na pravém břehu Vltavy. Tato městská část je nejbohatším uceleným souborem památek a byla zapsaná do seznamu památek UNESCO. Město leží naproti Pražského Hradu a rozprostírá se od Karlova…
0.7km
více »
Lanovka Petřín
Lanovka
Pozemní kolejová, vybudovaná v letech 1890-91 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy, původní délke 396,5 m, rozchod kolejnic 1 m, původní provoz na principu vodní převahy. Doprava zastavena roku 1914, v roce 1932 prodloužena a elektrifikována, v provozu do roku 1965. Obnovena v letech 1983-85, délke 510 m, doba jízdy 3 min, použito opravené hnací soustrojí z roku 1932.
0.7km
více »
Staroměstské náměstí
Městská část
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
1.2km
více »
Praha
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři.
Praha je…
1.4km
více »