Skála jménem Píšťala
Turistické cíle • Skalní útvar
Jednou z nejkrásnějších mnou viděných skal v Žulovské pahorkatině byla ta, vypínající se z temene 447 m vysokého kopečka a nazývající se hezky libozvučně Píšťalou. Celá vyvýšenina je přírodní památkou, je zarostlá smíšeným lesem (s převahou buků) a ten ze všech stran obklopuje také vlastní skalisko. To naštěstí dosahuje výše okolo 10 metrů a jen tak se v tom podrostu neztratí. Hlavně od severu budou oči návštěvníka potěšeny pohledem na bizarní stěnu objektu neživé přírody, který svou podobou připomíná pískovec.
Ve skutečnosti se ale jedná o monolitickou hrubozrnnou světlou slezskou žulu s kulovitou odlučností. Skalní stěna je členěna bohatou geomorfologickou výzdobou vzniklou zvětráváním. Horizontálně žebrovitými římsami a vertikálně ji zase zdobí četné protáhlé dutiny a výklenky. Ten největší horolezci nazývají Kaplí a nejvýchodnější převis zase Nosánkem. Skálolezci jsou kromě ptáků také jedinými tvory, kteří mohou na temeni skály obdivovat tři stupňovité skalní mísy s dobře vyvinutými odtokovými žlábky, jednu mísu dvojitou a skalní sedadla, neboť my obyčejní smrtelnící se nahoru bez lana nedostanem.
K vrcholu Píšťaly nevede sice žádná turistická značka, ale není problém jej navštívit – leží nedaleko lomu Rampa u Černé vody a asi 1 km západně od ruin hradu Kaltenštejna.