Loading...
Mezi vůbec nejkrásnější historické památky slovenského města Skalica patří bezesporu zdejší kalvárie. A na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že se jedná o pamětihodnost relativně mladou, ani to, že její kráse výrazně napomáhá poloha nad městem. Klasicistní kalvárii totiž najdeme na stejnojmenné vyvýšenině v severní části města a je zajímavé, že jednotlivé informační prameny se sice shodují na tom, že její stavba byla zahájena roku 1817, ale už ne na dataci jejího vysvěcení. Mělo se totiž jednat o rok 1823 nebo 1825 (první možnost je udávána častěji, druhá je prý správná) a jejím světitelem byl s určitostí ostřihomský arcibiskup Alexander Rudnay, svého času nejvýznamnější církevní hodnostář celého Uherska, který měl dokonce i právo korunovat krále.
Kalvárii tvoří kamenný kříž s postranními sochami Panny Marie a sv. Jana Evangelisty, které doplňují kapličky s výjevy z Křížové cesty. Pod křížem s tělem Krista se modlí Máří Magdaléna. Do podstavce kříže byla původně vložená kamenná tabulka s chronogramem. Historické prameny zmiňují rovněž skutečnost, že předchůdcem současné kalvárie byla trojkřížová barokní kalvárie z let 1703 až 1705, kterou doplňovalo šest skulptur.
Toto pěkné sakrálně - výletní místo najdeme v blízkosti rotundy sv. Juraja, která je zřejmě nejznámější skalickou památkou.