Loading...

Skalica, pravý slovenský Řím

Turistické cíle Město

Za slovenský Řím bývá sice většinou označována Trnava, ale záhoráckému okresnímu městu Skalica, nacházejícímu se paradoxně v Trnavském kraji, toto označení sluší snad ještě více. Koneckonců málokde ve světě bývá běžným jevem, že v patnáctitisícovém městě najdeme více než desítku významných kostelů, navíc často klášterních. A to zde na nás čekají nejen stavby sakrální, ale také např. pozoruhodné památky technické nebo krásná okolní příroda. Vždyť nedaleko odsud – a východním směrem - začínají Bílé Karpaty. A vzhledem k tomu, že se Skalica stala svobodným královským městem již v roce 1372 a svého času se jednalo o jedno z největších a nejvýznamnějších měst na území dnešního Slovenska, ten počet památek zase až tak nepřekvapí. Udivující je spíše zachovalost historického jádra, které přežilo i socialistickou panelovou výstavbu, a dnes je, samozřejmě, už i chráněnou městskou památkovou zónou. 

Skalica se nachází v blízkosti hranic s Českou republikou i řeky Moravy, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1217. Tehdy se ovšem ještě jmenovala Zakolcha. O dějinách města si v následujících řádcích prozradíme alespoň pár základních informací. A právě řeka Morava hrála v prehistorii Skalice velmi důležitou roli. Při řece vznikala první osídlení, po ní vedla velmi důležitá Jantarová cesta a ona dávala lidem úrodnou půdu a tedy i obživu. Na začátku 13. století pak začíná skutečná a doložitelná historie města.V roce 1217 uherský král Ondřej II. věnoval skalické území synům nitranského župana. Na konci století byla sice tato oblast válkami poměrně zpustošená, ale také byla vybudovaná nejstarší památka ve městě – rotunda sv. Jiří.

Foto: markyz63

Roku 1372 povýšil Ludvík I. osadu na svobodné královské město a nechal ho opevnit kamennými hradbami, jejichž zbytky zde můžeme vidět dodnes. Na růstu města se pak podepsali král Zikmund Lucemburský i moravský markrabě Jošt. Počátkem 15. století vlastnil město Ctibor z Beckova, který zde založil starobinec. Vše by bylo v pořádku i nadále, kdyby se na tuto oblast nesoustředili husité, kteří město v podstatě vylidnili. V polovině století však přichází Turkobijce Jan Hunyiady a Skalica se začíná opět rozrůstat. Vzniká mj. farní kostel a františkánský klášter. Ve městě je brzy šest stovek domů, většinou bohužel dřevěných. A tak začne úřadovat červený kohout. Ten z roku 1559 město v podstatě zlikvidoval. Ty další „výživné“ přišly v letech 1592, 1601, 1620 nebo 1631 a většinou při nich hořely i pozdější památky. Nejčastěji farní kostel, ale občas i radnice nebo rotunda. Tragický byl požár v roce 1639, kdy opět shořelo téměř celé město. O sto let později se to ještě zopakovalo. A když zrovna nehořelo, řádil tady mor, jehož epidemie město zachvátila v letech 1535, 1581, 1645 a 1710. Nebo Turci, kteří město vyplenili roku 1529. Zkrátka se zde Žerotínům v letech 1527 až 1568 nevládlo úplně pohodlně a jednoduše.

Ve stejné době ovšem město zaznamenalo rovněž rychlý rozvoj řemesel a zejména vinařství. Zajímavě zní zejména informace, že přímo na radnici byl výčep, kde se točilo a prodávalo městské víno. Tedy ne že by dnes na radnicích mnozí úředníci „nechlastali“, ale tenkrát dokonce dostávali ve víně část mzdy. Dnešní vinaře by možná potěšil tehdejší zákon, podle kterého dostal ten, kdo kradl hrozny, okamžitě trest smrti (platil, bohužel, jen do roku 1616). Fungovala zde také výroba plátna nebo významné cechy zedníků, kameníků, obuvníků, kovářů, řezníků, bednářů nebo obuvníků. A také se – díky tzv. České cestě – výrazně rozvíjel obchod. Městu výrazně rovněž pomohla návštěva krále Ferdinanda III. v roce 1645 i příchod jezuitů o čtrnáct let později. Ti zde také ve II. polovině 17. století postavili své gymnázium. Ještě těsně před ním byl vybudován kostel evangelický.

Smutnou kapitolou 17. století byly pro Skalicu války a jejich následky. Například v roce 1605 pustili skaličtí za své hradby povstalecké vojsko Štefana Bočkaje. Ti pak odsud vyráželi na loupežné výpravy na Moravu. Díky tomu se následně – a ještě téhož roku – Moravané skalickým krutě pomstili a město totálně vydrancovali. Poté přišly již zmíněné požáry a následně také Třicetiletá válka ... a v roce 1650 Švédové. Naopak období, které přišlo poté, znamenalo pro město převážně růst, prosperitu a nové stavby. Vznikla budova radnice, kláštery karmelitánů i paulánů a počet obyvatel se téměř zdvojnásobil. Naopak postupně zmizely historické rybníky i komplex pivovaru, recipročně se však roku 1889 objevila železniční stanice. Začátkem 20. století se pak město stalo významným centrem národně-osvobozeneckého boje a v roce 1918 dokonce krátkodobým sídlem slovenské Dočasné vlády. A další historie je již víceméně naprosto nezajímavá.

O to zajímavější jsou však zdejší památky a také muzeum. V místním Záhoráckém muzeu najdeme část etnologickou, archeologickou a historickou, kterou ještě doplňují tzv. Blahovská izba a Koreszkova galerie. Z významných památek musíme zmínit zejména pozdně románskou rotundu sv. Jiří, Jurkovičův secesní Spolkový dům, který je současně sídlem muzea, hradební Severní bránu, židovský hřbitov ze 17. století, klasicistní kalvárii, mlýn bratrů Piláriků, několik úseků městských hradeb z I. poloviny 15. století a množství staveb sakrálních. Z nich můžeme za nejvýznamnější označit farní kostel archanděla Michaela, goticko – barokní karner, barokní jezuitský kostel sv. Františka Xaverského s kolejí a pozoruhodnou pohřební kryptou, františkánský kostel Panny Marie Sedmibolestné s klášterem, který nezapře svůj goticko – renesanční původ, nebo klasicistní evangelický kostel s Jurkovičovou zvonicí.

Ze slavných rodáků jsou - kromě již zmíněného historika Sasinka - pro běžného smrtelníka asi nejznámější hokejista Žigmund Pálffy (tým HK 36 Skalica je dnes účastníkem slovenské extraligy LH), vynikající (pro mnohé z nás hlavně art-rockový) varhaník Marián Varga nebo operní zpěvák Janko Blaho. A své nezastupitelné místo mají ve Skalici také trdelníky. Tzv. Skalický trdelník je považován za velkou místní specialitu a dones se vyrábí i v historické klášterní kuchyni.

Skalica je z České republiky poměrně dobře dostupná po silnici (chybí však rychlostní komunikace), železnici (hraniční přechod do ČR) i vodě (vnitrozemský přístav pro osobní plavidla, Baťův kanál). Vzhledem k velikosti města je zajímavé, že tady od roku 2009 funguje i MHD. Možná proto aby se zbytečně neunavovali studenti zdejší Středoevropské vysoké školy.

Poslední aktualizace: 15.5.2017
Nadmořská výška:
176 metrů nad mořem
Skalica, pravý slovenský Řím na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Skalica, pravý slovenský Řím

Skalická kalvária
Skalická kalvária
Ostatní
Skalická kalvária sa nachádza na najvyššom bode Slobodného kráľovského…
0.3km
více »
Skalica
Skalica
Městečko
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1 209, později v roce 1 372 po…
0.4km
více »
Pozvánka do slobodného kráľovského mesta Skalice
Pozvánka do slobodného kráľovského mesta Skalice
Tipy na výlet
Ideme do mesta,ktoré nájdeme v najsevernejšom výbežku Chvojnickej…
0.5km
více »
Rotunda sv.Juraja v Skalici
Rotunda sv.Juraja v Skalici
Rotunda
Rotunda svätého Juraja v Skalici vznikla v románskom období niekedy medzi 11 a 13 storočím,okolo nej sa nachádzala plocha na…
0.5km
více »
Skalica - kostol Najsvätejšej trojice
Skalica - kostol Najsvätejšej trojice
Kostel
      Skalický kostol Najsvätejšej trojice (kostol milosrdných bratov) bol v dnešnej Potočnej ulici postavený v rokoch 1645-1650.…
0.5km
více »
Za krásami slovenské Skalice a pak zpátky do Hodonína
Za krásami slovenské Skalice a pak zpátky do Hodonína
Trasa
V jednom z nádherně slunečných, i když větrných dnů loňského podzimu jsme…
0.6km
více »
Mlyn bratov Pilárikových v Skalici
Mlyn bratov Pilárikových v Skalici
Mlýn
Bratia Pilárikovci kúpili v 20 rokoch 20 storočia starší menší vodný mlyn…
0.6km
více »
Skalica a trdlofest 2010 vo Františkánskom komplexe.
Skalica a trdlofest 2010 vo Františkánskom komplexe.
Hradby
Kam a ako ideme? 15.5.2010 autom, autobusom, vlakom ako kto môže a chce…
0.6km
více »
Baťov kanál.
Baťov kanál.
Drobné památky
Pozývam Vás všetkých na jedinečnú atrakciu,na plavebnú vodnú cestu a…
0.6km
více »
Tatrovky v Skalickom prístave
Tatrovky v Skalickom prístave
Tipy na výlet
Do Skalice a do prístavu Skalica, kde sa chystá podujatie : TATRA AU…
0.6km
více »
Skalica – kostel Archanděla Michaela s vyhlídkovou věží  (kostol sv. Michala Archaniela s vežou)
Skalica – kostel Archanděla Michaela s vyhlídkovou věží (kostol sv. Michala Archaniela s vežou)
Kostel
Historie skalického farního kostela Archanděla Michaela by se dala popsat…
0.6km
více »
Skalica - Farský kostol sv.Michala Archaniela a karner sv.Anny
Skalica - Farský kostol sv.Michala Archaniela a karner sv.Anny
Kostel
Farský kostol sv. Michala Archaniela a karner sv. Anny sa nachádza v…
0.6km
více »
Biele Karpaty na bicykli.
Biele Karpaty na bicykli.
Tipy na výlet
Rád by som Vás pozval do kraja severné Záhorie a priamo do jeho srdca…
0.7km
více »
Skalica - jezuitský kostol sv.Františka Xaverského a gymnázium
Skalica - jezuitský kostol sv.Františka Xaverského a gymnázium
Kostel
         Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského je barokovou stavbou z…
0.7km
více »
Skalica, královské město plné památek
Skalica, královské město plné památek
Tipy na výlet
Cílem našeho výletu bude krásné historické slovenské město, nacházející se…
0.7km
více »
Moravsko-slovenským pomezím do Skalice
Moravsko-slovenským pomezím do Skalice
Tipy na výlet
Jedeme jak je uvedeno v titulku na moravsko-slovenské pomezí do o…
0.7km
více »
Skalica - karner sv. Anny
Skalica - karner sv. Anny
Kaple
Jednu z mnoha skalických sakrálních památek najdeme na zdejším náměstí Svobody, v těsné blízkosti farního kostela sv. Michaela…
0.7km
více »
Skalica - Spolkový dom - Dom kultúry
Skalica - Spolkový dom - Dom kultúry
Dům, budova
     Spolkový dom alebo Roľnícky spolkový dom, dnes Kultúrny dom sa…
0.7km
více »
Skalica – mariánský morový sloup  (morový stĺp sv. Panny Márie)
Skalica – mariánský morový sloup (morový stĺp sv. Panny Márie)
Socha
Mezi drobnými památkami, které nám nabízí slovenské královské město Skalica, patří k těm nejzajímavějším zdejší barokní morový sloup…
0.7km
více »
Po hrádzi Baťovho kanála zo Skalice až do zámku v Strážnici.
Po hrádzi Baťovho kanála zo Skalice až do zámku v Strážnici.
Tipy na výlet
Bicyklom a dobrou náladou po hrádzi Baťovho kanála.Prejazd najviac…
0.7km
více »
Skalický trdelník
Skalický trdelník
Zajímavost
Jednou ze zajímavostí královského města Skalica je sladká pochuti…
0.7km
více »
Skalica - turistické rozcestníky
Skalica - turistické rozcestníky
Rozcestí
Nachází se v historické části města na náměstí Slobody. Prochází …
0.7km
více »
Skalica – Jurkovičův spolkový dům  (Roľnícky spolkový dom)
Skalica – Jurkovičův spolkový dům (Roľnícky spolkový dom)
Dům, budova
Záhorácká Skalica, to není jen gotika, renesance i baroko převážně…
0.7km
více »
Skalica – budova bývalé Lidové školy  (budova Ľudovej školy)
Skalica – budova bývalé Lidové školy (budova Ľudovej školy)
Dům, budova
Budova Lidové školy ve Skalici patří údajně k objektům, jejichž rekonstrukce patří na celém Slovensku k těm nejzdařilejším. A to pře…
0.7km
více »
Františkánský kostel Sedmibolestné Panny Marie a klášter
Františkánský kostel Sedmibolestné Panny Marie a klášter
Klášter
Klášter i s kostelem sa začal stavět roku 1467. Kostel byl vysvěcený v…
0.8km
více »
Skalica – evangelický kostel  (Evanjelický a.v. kostol)
Skalica – evangelický kostel (Evanjelický a.v. kostol)
Kostel
Jednou z mnoha sakrálních památek západoslovenské Skalice je – tradičně…
0.8km
více »
Skalica – klášterní kostel sv. Františka Xaverského s podzemní hrobkou  (Jezuitský kostol)
Skalica – klášterní kostel sv. Františka Xaverského s podzemní hrobkou (Jezuitský kostol)
Kostel
Jedna z nejzajímavějších památek slovenské Skalice bude zřejmě již navždy…
0.8km
více »
Skalica – mlýn bratrů Piláriků s expozicí veteránů  (mlyn bratov Pilárikových)
Skalica – mlýn bratrů Piláriků s expozicí veteránů (mlyn bratov Pilárikových)
Technická památka
Technické památky se dlouhodobě stávají turisticky stále atraktivnějšími, …
0.9km
více »
Skalica - rotunda, kalvária a hradby
Skalica - rotunda, kalvária a hradby
Kaple
      Areál rotundy sv. Juraja, Kalvárie a mestských cintorínov bol pôvodne súvislou vyvýšeninou. Doklady o jej najstaršom osídlení…
1.1km
více »
zavřít reklamu