Loading...
Tento článek by mohl být i tipem na krátký výlet stejně jako turistickým cílem z kategorie kopec, odpočinkové či výletní místo nebo rozhledna. Nejpřesnějším zařazením ale bude právě ona vyhlídka, která vše ostatní v podstatě zahrnuje. Navíc 332 nadmořských metrů vysokým kopcem nebo vyhlídkou byl Humenec už dávno před tím, než se zde objevila nevelká stavba financovaná z nadpoloviční většiny společností Billa.
Bylo by ovšem nespravedlivé tuto vyhlídkovou plošinu se skluzavkou, která je současně přístřeškem s posezením, nezmínit. Přece jenom je od září roku 2021 novou zábřežskou atrakcí. Ona totiž víska Skalička, s kterou toto místo sousedí, je už „nějaký ten pátek“ součástí více než třináctitisícového města Zábřeh.
Nemá asi smysl diskutovat na téma, jestli těch 1,95 milionu korun bylo vhodně investovanou částkou. Nová vyhlídka na kopci Humenec nad Zábřehem tady prostě je a nabízí působivý výhled na samotné město, kopce Zábřežské i Hanušovické vrchoviny a také na vzdálenější vrcholky Jeseníků v čele s Pradědem. Totéž bychom ovšem viděli i z „povrchu zemského“.
Volně přístupná vyhlídková plošina (betonová s dřevěným opláštěním, návrh Vendula Klírová) na Humenci se nachází více než dva metry nad terénem (celá stavba je o metr vyšší) a při výstupu na ni musíme zdolat dvanáct schodů. Odměnou je pak možnost svézt se dolů na skluzavce. Ta je sice určena převážně dětem, ale limit více než 120 cm výšky a max. 200 kg váhy bude jistě vyhovovat i většině dospělých. Ale pozor, skluzavka je poměrně úzká …
Vyhlídkové místo nad jižním okrajem Zábřeha, které ocení mnozí fotografové, je součástí nově založeného sadu 57 ovocných stromů, mezi nimiž najdeme i takové kousky jako hruškojeřáb ouškatý.
Samotný kopec Humenec bývá označován jako výběžek Zábřežské vrchoviny do údolí Moravské Sázavy i jako vyhlídkové místo s velmi zajímavou historií. Někdejší Heinrichs neboli Jindřichův vrch býval součástí dávné cesty k brodu přes Moravskou Sázavu i místem, kde stávala ještě v I. polovině 19. století půvabná boží muka.
Geologicky je Humenec tvořen rulami částečně překrytými sprašovými sedimenty. A protože byla zdejší rula využívána jako stavební kámen i podkladový materiál při stavbě silnic, fungoval tady téměř sto let kamenolom, který však byl oficiálně otevřen až na počátku 20. století (uzavřen byl v roce 1989), ale první kameny zde prý byly vylomeny již v 18. století, ty poslední pak v roce 1998. Dnes je bývalý lom využíván jako bikrosová dráha i místo pro další volnočasové aktivity.
S Humencem jsou spojovány také dějiny skautského oddílu na Skaličce a – v neposlední řadě – i životy zdejších vyznavačů zimních sportů. Na Humenci se totiž od nepaměti sáňkovalo i lyžovalo a po roce 1990 se zde dokonce měla plánovitě budovat sjezdovka.
A co že prý odsud můžeme vidět? Jeseníky, Rychlebské hory, Králický Sněžník, Bukovou horu, Hrubý les, Zábřežskou vrchovinu, Lázek, nivu Moravy a Moravské Sázavy, okresní město Šumperk, Hraběšickou vrchovinu se Třemi kameny, Trlinu a Kamenný vrch. A hlavně celé město Zábřeh. Údajně totiž již od konce 19. století vznikala většina pohlednic zobrazujících zábřežské panorama právě na vrcholu kopce Humenec.