Skalka Monolit ve svahu Kopců
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
"Monolit" je menší mrazový srub, dokonale se skrývající lidským zrakům ve svahu vrchu Kopce (699 m), který se vypíná nad známými Čertovými skálami u Lidečka. Ty jsou tu nejznámějším a turisticky nejvyhledávanějším "skalním objektem" v celé oblasti, málokdo z návštěvníků ale tuší, že celá tato oblast je prošpikována - jak chutný špalík hovězího masa, dalšími nespočetnými, ale už drobnějšími pískovcovými skalními útvary. K jejich smůle - (anebo štěstí?) - k nim nevedou cesty značené a ani ty druhé. Tak trošku vyjímkou je právě Monolit." Mrazový sroubek - asi 15 m dlouhý a nejvýše 5 m vysoký - má docela působivou čelní stěnu, jejíž hlavní nejtvrdší část tvoří jednolitá zeď ne nepodobná výtvoru lidských rukou, která vypadá jako by byla litá z betonu. Do zbytku pískovců už se s chutí zakousla eroze a dělá si tam všeliké ty dírky, otvůrky, dutiny a voštiny dle svého gusta. Stěna mrazového srubu vznikla ve spodní části nízkého hřebínku, který vybíhá z hlavního prudkého svahu hory a díky němuž tu vznikla plochá protáhlá kotlinka posázená na svém dně kameny a balvany a na jejímž neprostupném jílovitém dně najdeme dokonce i malou mokřinu. Podle zbytků starého tábořiště lze usoudit, že místo bývalo oblíbeným místem toulavých trampů a skalních tuláků. Což už dnes bohužel neplatí, neboť přes pravý horní konec úžlabiny vede lesní přibližovací cesta. Místo tak pozbylo velkou část svého romantického kouzla, ale na druhé straně zase umožňuje jeho návštěvu těm, kdož umí alespoň trochu číst v mapách.
Skalka "Monolit" se vyhledávaným turistickým místem asi nikdy nestane, přesto bych chtěl ale doporučit její návštěvu všem milovníkům skalních útvarů a těm, co se hodlají vydat po prohlídce Čertových skal na hlavní hřeben Vizovických vrchů. Tady bych vám všem poradil, aby jste zavrhli cestu po modré značce, která nad "Čerťákami" zahýbá vpravo a pak kilometry stoupá po úbočí Kopců a dalšího vrchu až téměř pod Krajčici a na níž neuvidíte nic natolik zajímavého, bez čehož by jste se neobešli. Zkuste si proto zkrátit cestu daleko atraktivněji: od konce Čertových skal pokračujte po široké písčité lesní cestě vlevo. Ta zprvu klesá a než ji pohltí les, tak nabídne hezký výhled na obec Lidečko s okolím. Pak se cesta vyrovná a začíná mírně stoupat úzkým údolím. Napravo se objeví nová paseka, po krátkém výšvihu přijdeme k Rozcestí. Po naší pravici vybíhá po okraji velké paseky do strmého svahu rozježděná lesní cesta. Pokud nejste bábovky a vydáte se po ní vzhůru, minete asi po 150 m stoupání mírnější odbočku lesní cesty, která přeskočí malý potůček a po 200 metrech vás vyvede do kotlinky se skálou "Monolitem." Po návratu zpět pokračujete ve stoupání už jenom kousek nad horní okraj paseky, odkud budete odměněni hezkým výhledem na okolní krajinu, pak už cesta jen mírně stoupá lesem - dlouhý traverz vpravo a pak krátký vlevo - a stojíte v sedélku na hlavním hřebeni Vizovických vrchů! A jste borci, neboť za sebou máte převýšení více jak 250 metrů!!
Na vrcholu sice turistickou značku nenajdete, ale na Rozcestí několika zatravněných lesních cest je orientace snadná: vrchol pokrytý lesem vpravo od nás je vrchol Kopců, označovaný také Zámčiskem a pokud bychom měli chuť, tak se pod příkopy s tajemnými jeskyněmi na Kopcích dostaneme po lesní cestě vpravo, která obtáčí v půlkruhu vrcholové temeno hory a pak slepě končí. Cesta vedoucí vlevo vede téměř pod vrcholky bezejmenných kopců na západ ke Krajčici a klesá na krásnou výhledovou louku. Vy ale, kteří chcete pokračovat po hlavním hřebeni Vizovických vrchů musíte zvolit na Rozcestí cestu vedoucí od vás rovně směrem k severu. Po několika desítkám metrů se napojíte na další lesní cestu, která vede vlevo západním směrem. V délce 2 km pak budete míjet hlavní hřeben z jeho severní strany, přes paseky se vám několikrát otevře výhle do širého kraje a své putování krásnou přírodou -(a téměř bez stoupání), ukončíte pod velkou skálou mrazového srubu pod Krajčicí, kde se k vám zprava přidá "zatoulaná" modrá turistická značka.
Závěrem bych chtěl podotknout, že mnou popisovanou trasou kdysi právě procházela ta modře značená turistická trasa, než byla nesmyslně přeložena. A ještě jedno upozornění - skalní srub "Monolit" ve skutečnosti už neleží na strmém úbočí Kopců, ale ve svahu jednoho bezejmenného vrchu mezi Kopci a Krajčicí...