Loading...

Po hřebeni Vizovických vrchů z Lidečka do Drnovic

Cestopisy

"Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem" - moc pěkné pranostiky si vymysleli ti naši předci - peciválové. (Docela by mne zajímalo, v jakých fázích proběhla jejich proměna na lid turistický.) To my, Valaši, máme toulání zakotveno v genech! Zřejmě už od doby, kdy rozčilený praotec Jura Bača pozvedl valašku, namířil jí z rumunské nížiny směrem k horám a zavelel ke shromážděnému lidu a ovcím: "A ideme!" A tož šli a šli a to nejskalnější a nejhouževnatější jádro dorazilo až do moravských pohraničních hor, kde se jim zalíbilo. Ovečky už měly toho největšího čundru ve valašských dějinách tak akorát (a bolela je kopýtka), a tak zde putovníci rozbili tábor... a zkysli tu dodnes! Toulání jim ale zůstalo v krvi a touto genetickou poruchou trpí i v současnosti velká část valašské populace. K níž patřím samozřejmě i já. Když poleví sněhy, nechávám se svést voláním modrých obzorů, v práci si nahlásím den dovolené a jdu objevovat neznámo. Nemaje ovečku, musím vyrazit sám, neb manželka si od šéfa volno nevyškemrala...

Lidečko
Lidečko  •  Foto: Franta

Je polovina března a když v sedm ráno vystupuju v Lidečku pod Čertovýma skalama, je tady ještě zima jak sviňa! No nic - svačil jsem už v busu, nezbývá tedy, než se zahřát pohybem. Dnešní bude déle trvající, neboť mne čeká štreka až do Drnovic, vzdálených nejmíň 15 km. Nejprve ale musím prozkoumat neznámou skálu nad údolím soutěsky Lomensko, kterou jsem "objevil" na Mapách.cz. A tož zamávám na pozdrav skalám, které nanosili čertiska a po lesní cestě, vedoucí po vrstevnici nad hluboce zaříznutým údolím Senice, vyrážím vstříc dnešním dobrodružstvím. Nebudu vás napínat - tu skálu jsem nenašel. Buď jsem neschopný já, anebo se na mapě někdo "ukreslil", ale to nevadí. Namísto šutrů jsem objevil spodní okraj sesuvu, který sjel při velkých moravských povodních šupem z horních svahů vrchu Kopce až téměř do koryta říčky. Protože se mi nechtělo vracet zpět k Čerťákům, zvolil jsem směrem další pouti zkratku. No to jsem tomu ale dal - takhle snad netrpěli ani páni podnikatelé v těch svých fitcentrech: stráň kopce jako by byla dokonalou napodobeninou blízkých slovenských kotárů a mé nebohé zimní špeky se při jejím průstupu začaly rozpouštět snad geometrickou řadou... (Čest jejich památce!)

Konečně dosaženo lesní cesty s modrou turistickou značkou, která v půlce Kopce obkružuje jeho svahy. Jelikož kromě jiných neřestí trpím i babskou zvědavostí, shazuji batoh a jdu se podívat k 200 m vzdálenému sesuvu. Kdysi tuhle lesní cestu smetl jak malinu, ale dnes už je vše znovu spraveno a místo po přírodní katastrofě zarůstá vegetací. Po návratu volím k vrcholu další zkratku. Tentokrát po lesní cestě, jejíž úklon připomíná závodní lyžařskou sjezdovku. Ale zase mne rychle vytáhne až téměř pod vrchol Kopců (Zámčiska) a nabídne mnohý zpětný pohled do kraje. Když se konečně vydrápu pod první ze skalnatých příkopů, které jsou zvláštním poznávacím znamením tohoto kopčiska, schovávám batožinu za skalku a vyrážím na obhlídku míst, kde už jsem drahnou chvíli nebyl. Nacházím se v přírodní rezervaci Kopce a kromě všudepřítomného balvanového proudu a suti jsou zde příkopy, které vypadají jako vyhloubené lidskou rukou (ono zde v minulosti bývalo pravěké hradiště). Ve skutečnosti jsou přírodního původu a vznikly hlubinným ploužením.

Na dně skalních depresí se místy černají tajemné otvory do hlubokých slují. Než se v nich začali vrtat speleologové, žili místní domorodci v domnění, že se jedná o vchody do pekla a jen ti nejodvážnější z nich - zbojníci, si do nich ukrývali své poklady. Novodobí průzkumníci zde objevili 12 větších jeskyní. Ta největší jménem Naděje dosahuje délky přes 100 metrů a kromě dvou síní a chodeb se zde nachází podzemní propast, po níž je možno se spustit do hlubších pater. Ale jedná se o pseudokras, a tak bychom ve zdejších pískovcových a slepencových dutinách hledali krápníkovou výzdobu marně. Navíc je podzemí obydleno chráněnými druhy netopýrů a vstup dolů je obyčejným smrtelníkům přísně zakázán. Což návštěvníkovi důrazně připomene hlavně ta vylomená mříž hlavního vstupu do nejdelší jeskyně! Já, nemaje sebou baterku, samozřejmě vlezu jen na okraj podzemní dutiny. A po obejítí několika dalších příkopů se vracím pro batoh a společně se po lesní cestě vpravo přesunujeme k nedaleké skále zvané Seda.

Foto: Franta

Pojmenovala ji tak kdysi má (tehdy tříletá) dcera, ale co má ten název znamenat, na to jsem se jí zapomněl zeptat. O rozložité skalisko zakopnete hned u cesty. Pokud se rozhodnete je obejít, zjistíte, že je ze spodní strany vysoké až 6 m, za ním narazíte na miniskalní soutěsku, ohromnou depresi a další, už ne tak malebný skalní výchoz. Jedná o velmi působivé, ba až mystické místo a já jsem s jeho návštěvou víc než spokojen. Bohužel nastal čas popojít dál. Od Sedy cesta obchvatem stoupá do sedla za vrcholem Zámčiska a jelikož je dosud pokryta zledovatělým sněhem, mám z tohoto úseku radost. Na rozcestí lesních cest si zvolím tu, která směrem k západu klesá pod hřebenem ke Krajčici. Tady na jižních svazích už je komunikace sněhuprostá a suchá a místy se otevře daleký výhled do KRAJINY, dokonce vidím až hřeben rodného Hložce - horské odnože, patřící Bílým Karpatům.

Foto: Franta

Najednou co to? Můj pohled zabloudí vysoko do stráně nad mou hlavou a shora na mne kouká jakási - mě dosud neznámá - skála! I když na rande se skalními útvary nechodím obtěžkán ani karabinami ani horolezeckým lanem, přesto se i ten fotoaparát do extrémně strmého svahu pronese! Zblízka vidím, že se nejedná o celistvou skálu, ale soustavu rozdrobených bloků, pomalu sjíždějících od hřebene dolů ze svahu a také, že i ta jejich největší stupňovitá výška dosahuje jen slabých sedm metrů. Co ale bylo skále upřeno Máti Přírodou na výšce, bylo doplněno pozoruhodnou výzdobou: každý metr čtvereční jejího povrchu je pokryt mělkými i hlubokými kruhovými dutinami (místy i tafoni), takže vypadá, jakoby cizího vetřelce pozorovala nesčetnými zraky. Proto dávám těmto roztomilým pískovcům z luhačovických vrstev magurského flyše jméno Tisíce mých očí. (Pro případné šťouraly připomínám, že se tak jmenuje i jedna skladba mé oblíbené rockové skupiny Progres 2!)

Za "Tisíci očí" vycházím na louku, která se stala oblíbeným místem pro pořádání křesťanských táborů pro mládež. Od mé poslední návštěvy přibyla i bytelná dřevěná základna, kde se dá na velké verandě posedět a uždibnout z nesené svačiny i nějaký ten žvanec. Po krátkém odpočinku, doplněném nezbytnou průtahovou tyčinkou značky Camel, vyrážím z louky po cestě do lesního svahu Lazu, pokrytého pískovcovými balvany a menšími skalkami. Chvilku se snažím najít největší zdejší kuriozitu - třímetrový skalní tunel (či spíše komín), ale on jakoby se do pekla propadl! Tož nic - není čas, musím zase dál... Na vrcholku hřebene procházím pod stěnami nižších skal Žraloků, na jejichž stěnách se nacházejí možná ty největší tafoni z celého Valašska a o chvilku později už stojím na posledním skalním výchozku. Až donedávna se mohl pochlubit krásnou skalní mísou, ale dnes jsem zklamán: skalní studánka už má odstudovánkováno, neboť dosáhla posledního stádie vývoje a kvůli vyvinutému odtokovému žlábku už se na její hladině nebudou moct lesní zvířátka nikdy pokochat pohledem na to, jak jsou krásná...

Pod úbočím Lazu narazím na opravdovou studánku s odpočívadlem, které časově náročnou destrukcí lesní vandalové upravili do naprosto neodpočivatelné podoby. Po doplnění tekutin vycházím na cestu s modrou značkou, která vzápětí pokračuje lesní pěšinou s ledem a blátem až k rozcestí Láz. Odtud to sice není daleko k rozcestí u Lačnovských skal, ale hřebenová cesta je využívána hlavně lesáky, a tak tam, kde není ledovice, jsou snad tuny bláta! A okrajem lesa se jít nedá... ach jo! Moje cestovní rychlost rázem klesá na 2 km za hodinu a já, k nerozeznání přemaskován do podoby prasete obecného, dosahuji dalšího rozcestí. Pochopitelně neodolám a jdu krátce pozdravit Horní Lačnovské skály. Zarůstají mi, drahouškové, čím dál víc, za chvilku se na ně už ani nebude dát z odstupu koukat...

Po návratu na rozcestí se vzdávám dobrodiní lesáckého tankodromu a po modré zase rozumně kus zasněženým lesem. Krátké stoupáníčko poutníka vyplivne na okraj rozlehlé vrcholové louky, na jejímž vzdáleném konci se rýsují obrysy místa, kde stávaly Vařákovovy paseky. Ještě předtím si ale s potěšením z tabule přečtu informaci o šafránu bělokvětém. Jak známo, přivandroval k nám na Valašsko spolu s Napoleonovým vojskem a na loukách u Lačnova a Pozděchova tvořívá na jaře nepřehlédnutelné koberce květů. Ale on se vyskytuje i tady na Vařákových pasekách a z počtu čtyř jedinců se rozrostl už do tisícovky! O chvilku později dosahuji místa tragédie, která se zde odehrála na samém konci II.světové války - Němci kvůli pomoci partyzánům podpálili stavení pasekářů a pět z nich připravili o život. Vše o těchto událostech se návštěvník dozví z několika Info tabulí, dále je zde k vidění upravený pomník obětí, dvě lípy a turistické odpočívadlo, které je (Ó - jak pietně) umístěno pouhých pár metrů od pomníku!

Od Vařákových pasek mne čeká stoupáníčko na zalesněný hřeben, kde se z nově odlesněné části lesa k nebesům vypíná vysoký stožár telekomunikací. Při pohledu na něj člověka napadne, že by se dal - tak jako blízká Doubrava - využít na skvělou Rozhlednu. Ale to už by tu asi bylo přerozhlednováno! Kolem lesní silničky pod vysílačem jsou poskládány nezanedbatelné metry a metry dřeva, pak se silnička skulí dolů do sedla Bařinka s důležitým turistickým rozcestím. Jedna z tras vede i na blízkou Ploštinu, ale tím směrem já volím cestu údolíčkem jménem Peklo. Silnička prochází hlubokým hvozdem, pokrývá ji led a sníh, a já musím opět z batohu vylovit mikinu, neboť bych jinak snad zmrzl! Místo pekla je tu totiž Sibiř! Druhá polovina údolí, kterým stoupám k Ploštině, už je bohatě osluněna. A protože se blíží poledne, je už toho slunce kupodivu i na březen dost... a tož se svrškem šup zpátky do batohu!

Procházím Ploštinou a zamířím k návrší s dodaleka viditelným památníkem tragédie. Tady se na chviličku zastavím, rozhlédnu se do kraje a ve vzpomínkách vyvolám vše přečtené o událostech. Poté už dolů z kopce po značce do Drnovic. Úvodní část cesty vede lesem, pak vycházím na pastviska nad dědinou, kde malebné skupinky oveček ze země dolují poslední relikty loňské travičky. Kousek od cesty se nachází remízek se zaniklým lomem Chrástka. V podrostu je dosud k vidění nízká lomová stěna kvalitního pískovce, ze kterého si místní občané postavili nejen základy svých domečků, ale i školy. Pak už vcházím do dědiny. Míjím místní hasičárnu a budovu, v jejíž části se nachází nové Muzeum řemesel. Odtud pokračuji do centra obce. Kromě jakéhosi ohyzdného hollywoodského Malibu, který se sem nehodí, zdobí její střed opravený kříž, budova školy a obecního úřadu.

Když z Drnovic vyrážím přes kopec do Vysokého Pole, narazím na hezké vyhlídkové místo s dalším křížem. Ale hlavně na nový kostelík svaté Anežky České, který si bohabojní občané Drnovic nechali vystavět v roce 1991 a konečně jim tak odpadlo dojíždění na mše svaté do chrámu Páně v Újezdě anebo ve Valašských Kloboukách. Od kostela klesá cesta do Vysokého Pole, na jehož okraji se potkávám s několika vyrovnanými a nevystresovanými hafany (nestojím jim ani za štěknutí) a moje utrmácené nožky konečně dosahují hlavní silnice. Bus do Zlína mi sice ujíždí rovnou před nosem, ale od laskavých domorodkyň se mi dostává informace, že mi za dvacet minut jede další. A tož - ať na té zastávce nestojím jak svatý za dědinů - přesunuji se hore kopcem na druhou zastávku do středu obce a než to jede, dokonce i tu jednu "dýmku míru" stihnu ještě vyhulit...

Poslední aktualizace: 28.6.2015
Po hřebeni Vizovických vrchů z Lidečka do Drnovic na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Po hřebeni Vizovických vrchů z Lidečka do Drnovic

Cesta do nejskalnatější části Valašského království
Cesta do nejskalnatější části Valašského království
Cestopisy
   Pod zataženou zlínskou oblohou ráno nastupujeme do busu na Valašskou…
0.5km
více »
Krajčice - "Tisíce mých očí"
Krajčice - "Tisíce mých očí"
Skalní útvar
 O zajímavém mrazovém srubu pod kótou Krajčice (730 m) jsem již psal.…
0.5km
více »
Krajčice
Krajčice
Kopec
Krajčice je druhou nejvyšší horou Vizovických vrchů.Nejlépe je přístupná…
0.5km
více »
Skalní studánka na Lázu ve Vizovických vrších
Skalní studánka na Lázu ve Vizovických vrších
Skalní útvar
Skalní studánka je lidové označení pro skalní mísu, naplněnou vodou. S tí…
0.6km
více »
Mrazový srub pod Krajčicí
Mrazový srub pod Krajčicí
Skalní útvar
   Při putování po modré značce od Čertových skal po hlavním hřebeni Vi…
0.6km
více »
Kaplička sv. Anežky České v Račném
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaplička sv. Anežky České v Račném
Kaple
   Krásnou ukázku valašské lidové architektury nalezneme nad údolím…
0.7km
více »
Skalka Monolit ve svahu Kopců
Skalka Monolit ve svahu Kopců
Skalní útvar
  "Monolit" je menší mrazový srub, dokonale se skrývající lidským zrakům…
0.7km
více »
Skalní útvary na Lázu ve Vizovických vrších
Skalní útvary na Lázu ve Vizovických vrších
Skalní útvar
    Název kóty Láz na turistických mapách nenaleznete, neboť tento…
0.7km
více »
Z Lidečka za jeskyněmi na Zámčisko  ( retro 2001 )
Z Lidečka za jeskyněmi na Zámčisko ( retro 2001 )
Cestopisy
   Dneskaj je neděla. Protože je venku pěkně škaredě - šak je druhá …
0.9km
více »
Nadmíru tajemné místo se jménem "Kopce".
Nadmíru tajemné místo se jménem "Kopce".
Jeskyně
     Nyní jde spíš o velmi zvláštní atmosféru místa. Pokud si někde čteme…
1.2km
více »
Lačnovské skály - Černokněžník
Lačnovské skály - Černokněžník
Skalní útvar
   Při průzkumu okolí "svaté trojice" hlavních Lačnovských skal není nouze…
1.3km
více »
Po mnoha letech opět na milovaném Valašsku - cesta na hradisko Kopce s pseudokrasovými jeskyněmi.
Po mnoha letech opět na milovaném Valašsku - cesta na hradisko Kopce s pseudokrasovými jeskyněmi.
Jeskyně
   Zde pokračuji ve výletu, který jsem v předešlém č…
1.3km
více »
Dvojrarita Lačnovských skal
Dvojrarita Lačnovských skal
Zajímavost
  Lačnovské pískovcové trojskalí disponuje stěnami zdobenými nejen pavuči…
1.4km
více »
Nejděravější skály Vizovických vrchů
Nejděravější skály Vizovických vrchů
Cestopisy
  Oblast moravských Karpat se může pochlubit mimořádně bohatým výskytem pí…
1.4km
více »
Z Neratova na Lačnovské skály a Vařákovy paseky
Z Neratova na Lačnovské skály a Vařákovy paseky
Cestopisy
  Je sobota 28.března. Včera jsme byli s Janou na prvním „rouškovém“ výletě a prošli se ze Všeminy do Jasenné okolo pasekářských oby…
1.4km
více »
Kopce - jeskyně Naděje a okolní skalní deprese
Kopce - jeskyně Naděje a okolní skalní deprese
Jeskyně
 O tajemném vrcholu Kopce nad Čertovými skálami u Lidečko jsem tady již p…
1.4km
více »
Dolní Lačnovské  (Trčkovy ) skály
Dolní Lačnovské (Trčkovy ) skály
Skalní útvar
   Poslední z hlavních lačnovských "trojčat" najdeme jihovýchodním směrem…
1.4km
více »
Tajemný vrch Kopce nad Čertovými skálami u Lidečka
Tajemný vrch Kopce nad Čertovými skálami u Lidečka
Kopec
  Tímto výrazným kopčiskem, vypínajícím se nad mohutnou hradbou…
1.4km
více »
Na Čertovy skály zasněženou trasou z Valašské Polanky
Na Čertovy skály zasněženou trasou z Valašské Polanky
Tipy na výlet
Autobusem nebo vlakem do obce Valašská Polanka a odtud pěšky po…
1.5km
více »
Lačnovské a Čertovy skály aneb zamlžené putování za Frantovým vajglem
Lačnovské a Čertovy skály aneb zamlžené putování za Frantovým vajglem
Cestopisy
Opakování je – jak všeobecně známo – matkou moudrosti. Toto známé rčení…
1.5km
více »
zavřít reklamu