Existenci zdejší školy můžeme nepřímo prokázat již v 17. století, a to díky vzniku místního literáckého bratrstva, jehož stanovy a nejstarší část kancionálu sepsal v roce 1619 Martin Theobald Konstanský z Chotusic, který se označoval za ředického rektora neboli správce místní školy. Kdy zanikla a zda vůbec nějakou dobu fungovala, tak to nevíme, protože žádný jiný záznam o ní se nedochoval. Podle všeho nemohla přežít události třicetileté války nebo následné rekatolizace, neboť řada kantorů nepatřila zrovna na stranu římských katolíků. Dalším důvodem mohlo být také to, že zanikla zdejší fara, protože v letech 1615 a 1654 byl zmíněn místní kostel sv. Václava jako holická filiálka.
Nová škola musela být vybudována počátkem 18. století, protože roku 1718 zde učil kantor Václav Tesař. Do úřední evidence vrchnostenského úřadu se však dostala až v roce 1768, kdy byla zapsána obci, neboť ta ji před lety nechala svým nákladem na vlastním pozemku vybudovat. Časem však přestala vyhovovat jak z hygienických, tak kapacitních důvodů. Došlo k výstavbě nové školní budovy s 1 třídou, kuchyní, místností pro byt učitele, komorou a chlévem, v níž se začalo učit roku 1816, přičemž sem docházely děti z Horních i Dolních Ředic. Z téhož času se zachovaly první písemné památky zdejší školy, a to zejména opisy různých školských nařízení pardubického vikariátu. O 3 roky později byla stará škola prodána domkáři Františku Došelovi. V té době pomáhal hornoředickému učiteli též ostřetínský lokalista P. Josef Knobloch. V roce 1839 byla nová škola zmíněna jako majetek správy pardubického panství.
Ani tato školní budova se nemohla obejít bez různých úprav. Roku 1855 byla vyzděna jižní a západní stěna školní světnice, což se můžeme dočíst ze školní pamětnice, jež vznikla v předchozím roce. Na další stavební úpravy školy došlo o 5 let později. V letech 1864-1865 byla mistrem zednickým Janem Vodičkou z Holic přistavěna druhá třída a byt pro podučitele. Pozemek pod touto přístavbou byl věnován zdarma obcí Horní Ředice a o ostatní náklady se podělily obě přiškolené obce. Ani to však nestačilo, zejména kvůli kapacitě objektu. A tak se v roce 1870 objevil návrh, aby byla postavena nová školní budova.
K realizaci tohoto plánu však došlo až v letech 1876-1877. Podle plánů pardubického stavitele Karla Brože vybudoval holický stavitel Václav Pasovský novou jednopatrovou budovu, jejíž stavba probíhala velmi rychle, protože 17. července 1876 (některé prameny však hovoří, že základ byl položen 13. srpna 1876) byl slavnostně položen základní kámen a 22. července 1877 byla nová škola slavnostně vysvěcena. 1. září 1877 se začaly ve škole vyučovat ženské ruční práce. 1. ledna 1878 byla škola rozšířena o třetí třídu, od 15. října 1883 o čtvrtou třídu a od 1. září 1892 o pátou třídu, což přineslo opětovné komplikace. Místnost pro 4. třídu byla později zřízena z bytu učitele a z části kuchyně řídícího učitele a místnost pro 5. třídu byla najata v domě čp. 78.
Jména prvních správců zdejší školy se nedochovala. Prvním známým učitelem byl Václav Tuček († 1853), po něm zde působil Matěj Půlpán, jenž byl v letech 1848-1869 učitelem a v letech 1869-1881 řídícím učitelem. V letech 1882-1888 spravoval hornoředickou školu Jan Jeník a v roce 1889 se stal jeho nástupcem Václav Krejza, který v obci strávil 30 let.
K zeštíhlení místní školy došlo roku 1905, kdy se odškolily a postavily vlastní školní budovu Dolní Ředice. Úbytek žáků byl tak velký, že počátkem 1. světové války se z ní stala pouhá dvoutřídka a ke třem třídám se vrátila až v roce 1918. V tomto stavu nevydržela dlouho, protože roku 1925 se z ní stala opět dvoutřídní škola. Tehdejší šestileté období vedl správu školy Vincenc Malý a jeho nástupce Josef Pinkas zde vydržel až do roku 1939. Určitou náhradou se stalo alespoň zřízení lidové školy hospodářské v roce 1923.
Roku 1939 převzal správu školy Josef Deršák, který neměl "na růžích ustláno". Další změny nastaly po osvobození od německých okupantů, kdy došlo k řadě oprav a úprav budovy. V roce 1962 se rozhodli místní pionýři, že si zřídí vlastní políčko. V roce 1972 se začalo jednat o vybudování mateřské školy, přičemž podle jednoho z návrhů mělo dojít k přestavbě školy a podle druhého měla vzniknout nová samostatná budova. Řešením se nakonec stalo to, že si mateřskou školu zřídily Dolní Ředice a do ní začaly chodit rovněž děti z Horních Ředic, přičemž rada ONV v Pardubicích schválila projektový úkol na výstavbu dvoutřídní mateřské školy pro 60 dětí v Dolních Ředicích roku 1974.
Delší dobu se nevěnovala škole přílišná pozornost, takže by se její stav dal označit za havarijní. Její rekonstrukce byla provedena firmou Budvil v letech 1995-1996. V roce 2013 byla natřena střecha školy, roku 2016 byla rozšířena její kapacita vybudováním půdní vestavby, díky čemuž vznikly 2 nové třídy a v roce 2020 došlo ke stavebním úpravám a pořízení vybavení učebny informatiky a venkovní učebny. Ale různých oprav a úprav zde bylo provedeno mnohem více. Další informace o ní lze nalézt na webu:
https://www.zsredice.cz.